مرکز آمار ایران اعلام کرد؛ نرخ بیکاری به ۱۲.۶ درصد رسید/ افزایش ۱.۵درصدی بیکاری جوانان

سه شنبه, ۱۳ام تیر, ۱۳۹۶
اندازه قلم متن

نرخ بیکاری افراد ۱۰ ساله و بیشتر در بهار امسال به ۶. ۱۲ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار) رسید.

 به گزارش خبرگزاری مهر؛ مرکز آمار ایران اعلام کرد : روند تغییرات این نرخ حاکی از آن است که این شاخص نسبت به بهار پارسال ۰.۴ درصد و نسبت به زمستان ۱۳۹۵، معادل ۰.۱ درصد افزایش داشته است.

در بهار ۱۳۹۶ معادل ۴۰.۶ درصد جمعیت ۱۰ ساله و بیش‌تر از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته‌اند.

بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آن است که این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (بهار ۱۳۹۵) برابر ۱/۱ درصد و نسبت به فصل قبل (زمستان ۱۳۹۵) معادل ۱.۷ درصد افزایش داشته است. نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۹ ساله حاکی از آن است که ۲۶.۴ درصد از فعالان این گروه سنی در بهار ۱۳۹۶ بیکار بوده‌اند.

بررسی تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می‌دهد، این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (بهار ۱۳۹۵) برابر۱.۵ درصد و نسبت به فصل قبل (زمستان ۱۳۹۵) معادل ۰.۹ درصد افزایش یافته است. بررسی سهم اشتغال ناقص نشان می‌دهد که در بهار ۱۳۹۶ معادل ۱۰.۲ درصد جمعیت شاغل، ‌ به دلایل اقتصادی (فصل غیرکاری، رکود کاری، پیدا نکردن کار با ساعت بیش‌تر و…) کم‌تر از ۴۴ ساعت در هفته کار کرده و آماده برای انجام کار اضافی بوده‌اند.

این در حالی است که ۴۰.۹ درصد از شاغلین ۱۵ ساله و بیش‌تر، ۴۹ ساعت و بیش‌تر در هفته کار کرده‌اند.

بررسی اشتغال در بخش‌های عمده اقتصادی نشان می‌دهد که در بهار ۱۳۹۶، بخش خدمات با ۴۹.۸ درصد بیش­‌ترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است.

در مراتب بعدی بخش‌های صنعت با ۳۱.۵ درصد و کشاورزی با ۱۸.۷ درصد قرار دارند.

خاطر نشان می‌سازد اطلاعات نتایج طرح مذکور از طریق فایل پیوست قابل دستیابی است.

از: خبرگزاری مهر


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.