وزیر اطلاعات: با احضار، بازداشت و زندانی کردن فعالان مدنی مخالفم

پنجشنبه, 22ام تیر, 1396
اندازه قلم متن

ایسنا: وزیر اطلاعات روز گذشته و در حاشیه جلسه هیئت دولت در پاسخ به این پرسش که آیا از احضار برخی خبرنگاران از سوی نهادهای امنیتی اطلاع دارد یا خیر، گفت: «من بارها گفته‌ام با احضار، ‌بازداشت و زندانی‌کردن فعالان مدنی، اعم از فعالان رسانه‌ای، فعالان فرهنگی و هنری، اقتصادی و سیاسی نه به‌عنوان یک روحانی یا دانشگاهی، بلکه به‌عنوان یک مقام امنیتی مخالفم، چراکه در مدیریت جامعه اصحاب رسانه و فعالان سیاسی همه خودی هستند و در مدیریت این جامعه ارعاب و روش‌های سخت به‌عنوان وسیله صحیح مدیریت نیست، بلکه روش صحیح مدیریت این جامعه این است که با آنان تعامل شود».

حجت‌الاسلام محمود علوی، تأکید کرد: «ما تجربه‌های گرانسنگی در وزارت اطلاعات داریم که با فعالان صنف‌های مختلف نشسته و صحبت کرده‌ایم و اگر مواردی بوده که آنها باید رعایت می‌کردند خودشان رعایت کرده‌اند و دیگر نیازی به ارعاب و بگیروببند و این مسائل نبوده است». او ادامه داد: «این روش‌ها مربوط به مدیریت دشمن است. در قرآن نیز به ما می‌فرماید ما باید از ارعاب در رابطه با دشمن استفاده کنیم. بنابراین وزارت اطلاعات در برابر تروریست‌ها که می‌خواهند امنیت کشور را به چالش بکشند بدون مسامحه برخورد می‌کند، اما برای مردم و فعالان مدنی، ناشران، هنرمندان و فعالان اقتصادی وظیفه خود می‌داند که به‌عنوان یک خادم، بهترین خدمت؛ چه در عرصه امنیت و چه در سایر عرصه‌ها را ارائه کند و این مسیری است که امروز وزارت اطلاعات دنبال می‌کند».

مسئله دوتابعیتی‌ها، نردبان محکمی برای به‌چالش‌کشیدن نیست

علوی همچنین با بیان اینکه هیچ دستگاهی در دولت تحملی بر این ندارد که فردی دوتابعیتی را به کار بگیرد، گفت: «هیچ دستگاه ما در نظام، چه در بدنه دولتی و چه دستگاه‌های بین‌دولتی نمی‌خواهد در برابر قانون دهن‌کجی کند، پس اگر کسی دوتابعیتی باشد و دستگاهی نداند، اشکالی متوجه آنان نیست. کسانی که فکر کردند مسئله دوتابعیتی می‌تواند ابزاری برای به‌چالش‌کشیدن دولت در افکار عمومی باشد، به ابزار خوبی متمسک نشدند و این ریسمان پوسیده است و خود کسانی که این موضوع را مطرح می‌کردند نیز کم‌کم به این نتیجه می‌رسند که این نردبان، نردبان محکمی برای به‌چالش‌کشیدن دولت نیست».

او همچنین درباره احتمال حضورش در کابینه بعد، گفت: «ما سرباز هستیم، سرباز همیشه آماده خدمت و منتظر است تا او را به خدمت بگیرند».علوی ادامه داد: «وزارت اطلاعات در چالش‌آفرینی دشمنان نظام باید با کمترین هزینه این مشکلات را پیش‌بینی و مدیریت و از آسیب واردآوردن این چالش‌ها به کشور جلوگیری کند که تابه‌حال مجموعه امنیتی کشور که در رأس آن وزارت اطلاعات قرار دارد، این رسالت خود را به‌خوبی انجام داده است. وزیر اطلاعات گفت: «نیروهای اطلاعات جز در یک مورد که نیروهای تروریستی در کار خودشان با توفیق آنچنانی همراه نبودند، کارها را به‌خوبی مدیریت کرده‌اند، اما باید نیروهای اطلاعاتی را تقویت کنیم که این کار را خواهیم کرد تا از به‌چالش‌کشیده‌شدن امنیت کشور از سوی تروریست‌ها جلوگیری کنیم و امیدواریم در این زمینه با توفیقات الهی شاهد موفقیت دستگاه اطلاعاتی خودمان باشیم».


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.