آمدنیوز: افشای جزئیاتی از حادثه تروریستی حمله به مجلس شورای اسلامی

دوشنبه, 26ام تیر, 1396
اندازه قلم متن

در هفدهم خردادماه سال ۹۶، شهر تهران شاهد دو رویداد تروریستی بود؛ «حمله به آرامگاه بنیان‌‌گذار جمهوری اسلامی» و «حمله به ساختمان مجلس شورای اسلامی».

رسانه‌ها و نهادهای امنیتی از پشت پرده‌ی این حملات تروریستی اخباری را مخابره نکردند. با این‌حال برخی منابع آگاه در سپاه پاسداران، گزارش‌هایی را در خصوص این حملات در اختیار «آمدنیوز» قرار داده‌اند که برای نخستین‌بار منتشر می‌شود.

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی شش‌ماه پیش از وقوع این حادثه تروریستی در مجلس، طی نامه‌ای به فرماندهی سپاه پاسداران، از نوع حفاظت مجلس شورای اسلامی گله کرده است. وی در بخشی از این نامه نوشته بوده که «اگر عملیاتی تروریستی صورت گیرد، مجلس شورای اسلامی با خسارت بزرگی مواجه خواهد شد.» اما علی‌رغم هشدار و اظهار نگرانی رئیس مجلس، فرماندهی سپاه پاسداران هیچ اقدام قابل اشاره‌ای برای تأمین حفاظت «خانه ملت» انجام نداد.

بر اساس این گزارش، هنگام وقوع حمله‌ی تروریستی، نیروهای حفاظت مجلس بسیار کم بوده‌اند و تنها شهید «جواد تیموری» بود که در ورودی مجلس را پوشش می‌داد و تا آخرین لحظه در برابر تروریست‌ها ایستادگی کرد. گفتنی‌ست تیموری متولد سال ۱۳۷۰، از نیرو‌های سپاه انصار و یکی از اعضای تیم حفاظت مجلس شورای اسلامی بوده است.

نکته قابل تأمل آن است که در هنگام ورود تروریست‌ها به مجلس، تمامی نیروهای حفاظت از مقابل تروریست‌ها فرار کرده‌اند و حتی برخی از آنان، لباس‌های سبز پاسداری خود را نیز کنده‌‌اند تا مورد هدف تروریست‌ها قرار نگیرند. در غیاب و فرار نیروهای حفاظت مجلس، تنها یک کارمند حراست مجلس توانسته در اصلی پارلمان را قفل کند تا تروریست‌ها نتوانند به صحن اصلی مجلس وارد شوند که این فرد نیز به ضرب گلوله تروریست‌ها به شهادت رسیده است.

تروریست‌ها که با مسدود شدن در اصلی پارلمان از ورود به صحن علنی مجلس ناامید شده بودند با گروگان گرفتن چند نفر از مراجعان به سمت طبقه‌ی چهارم مجلس رفتند. درنهایت نیروهای سپاه که اساسا هیچگونه دوره‌ی آموزشی درزمینه مدیریت گروگان‌گیری شهری ندیده‌اند و به‌همین دلیل نیز از آزادی گروگان‌ها ناتوان بودند، آنان را به همراه تروریست‌ها به گلوله بستند تا به این روش پرهزینه حادثه تروریستی مجلس خاتمه یابد.

پس از این اتفاق، تعدادی از فرماندهان سپاه نزد آیت‌الله خامنه‌ای رفتند و از وی خواستند تا برای بازیابی روحیه نیروهای حفاظت، طی مراسمی به آنان «مدال شجاعت» داده شود. پس از بازبینی فیلم‌های دوربین‌های «مجلس شورای اسلامی» و «مرقد امام» توسط دفتر رهبری، مشخص شد که نیروهای حفاظت مجلس و مرقد، با درآوردن لباس‌های خود از مقابل تروریست‌ها فرار کرده‌اند. این‌گونه بود که دریافت مدال شجاعت توسط این افراد منتفی و فرمانده حفاظت مجلس نیز تغییر پیدا کرد. برخی تغییر و تحولات عمده نیز در این نیرو انجام شده و در حال انجام است.

پس از این حادثه، علی لاریجانی رئیس مجلس طی جلسه‌ای با محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه، ضمن گلایه‌ی شدید از این نیروی نظامی عنوان کرد که سپاه کارکرد خود را ازدست داده است و این رخداد ثابت کرده که این نهاد نظامی بجای حفاظت از اماکن خاص و نقاط استراتژیک به دخالت در سیاست و انتخابات می‌پردازد.

بنابراخبار رسیده به «آمدنیوز» رئیس مجلس در این جلسه صراحتا گفته است: «تمرکز این نیروی نظامی در سیاست و انتخابات، باعث غفلت از کارکردهای اصلی و مأموریت‌های این نهاد نظامی شده است.»

از: گویا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.