شکایت ایران از آمریکا به شورای امنیت به خاطر “نقض برجام”

چهارشنبه, 11ام مرداد, 1396
اندازه قلم متن

علی لاریجانی گفته است که ایران “به خاطر نقض برجام” از آمریکا به شورای امنیت شکایت برده است. تحریم‌های آمریکا سه حوزه از جمله “مبارزه با تروریسم” و برنامه موشکی” ایران را شامل می‌شود و سپاه پاسداران را هدف قرار می‌دهند.

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، روز سه‌شنبه (۱۰ مرداد/ اول اوت) گفت: «درباره اعمال تحریم‌های جدید آمریکا باید شکایتی به شورا و کمیسیون مربوطه در این رابطه ارسال شود که این موضوع صورت گرفته است».
به گفته لاریجانی: «در جلسه هیئت نظارت هسته‌ای، بحث مفصلی در خصوص تحریم‌های جدید آمریکا صورت گرفت و دقیقا چگونگی و میزان تحریم‌ها تحلیل شد».

رئیس مجلس شورای اسلامی ایران افزود که در این جلسه “معلوم شد” بخشی از تحریم‌های جدید آمریکا ناقض توافق هسته‌ای ایران موسوم به برجام است.

لاریجانی تأکید کرد: «درباره اعمال تحریم‌های جدید آمریکا، علاوه بر اینکه اقدامات دیپلماتیک صورت بگیرد، باید شکایتی نیز به شورا و کمیسیون مربوطه در این رابطه ارسال شود که این موضوع صورت گرفته است و در این راستا اطلاعیه‌ای که از سوی کمیسیون مربوطه صادر شده، بیانگر این است که آمریکایی‌ها تخلفاتی در اجرای برجام داشته‌اند و برخی از کشورها به صورت بسیار صریح بیان کردند که اقدامات آمریکا نقض برجام محسوب می‌شود و در جلسه بعدی این موضوعات در سطح وزرا بررسی می‌شود».

او همچنین به کلیات طرحی در رابطه با “مقابله با اقدامات آمریکا” اشاره کرد که در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به تصویب رسیده و این کمیسیون اینک در حال بررسی جزئیات آن است.
در روزهای گذشته دو مجلس سنا و نمایندگان آمریکا طرحی را برای تشدید تحریم‌های ایران، روسیه و کره شمالی تصویب کردند. تحریم‌های ایران سه حوزه “حقوق بشر”، “مبارزه با تروریسم” و “برنامه موشکی” جمهوری اسلامی را شامل می‌شود.

افراد و نهادهایی که متهم به نقض حقوق بشر، نقض فروش سلاح‌های سنگین به ایران، دست داشتن در بر هم زدن ثبات منطقه و توسعه برنامه موشکی جمهوری اسلامی هستند، در فهرست تحریم‌های جدید ایالات متحده قرار گرفته‌اند.

بر اساس این تحریم‌ها، رئیس جمهوری ایالات متحده موظف است در عرض ۹۰ روز، فرماندهان و وابستگان به سپاه پاسداران و بازوی برون‌مرزی آن، سپاه قدس را نیز به عنوان “حامیان تروریسم” در فهرست تحریم‌های جدید قرار دهد.
از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.