دو زندانی در زندان مرکزی ارومیه اعدام شدند

شنبه, 14ام مرداد, 1396
اندازه قلم متن

سحرگاه امروز دو زندانی از محکومان جرائم مواد مخدر در زندان مرکزی ارومیه اعدام شدند. موج جدید اعدام در سراسر ایران در حالی به راه افتاده است که همزمان مجلس شورای اسلامی به هدف کاهش استفاده از مجازات اعدام مشغول بررسی اصلاحیه قانون مبارزه با مواد مخدر است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، صبح امروز شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۶، دو زندانی از محکومان جرایم “مواد مخدر” در زندان مرکزی ارومیه اعدام شدند.

این زندانیان روز گذشته جهت اجرای حکم اعدام به سلولهای انفرادی زندان مرکزی ارومیه منتقل شده بودند.

هرانا هویت دو زندانی اعدام شده را “سعید پورهرمزی” اهل نقده و “حسین شاهی” اهل ارومیه هر دو از زندانیان سالن ۱۵ زندان مرکزی ارومیه احراز کرده است.

یک منبع مطلع در مورد وضعیت سعید پورهرمزی به گزارشگر هرانا گفت “سعید استادکار شیرینی پز بود که در یک قنادی کار می کرد، یکی از بستگان وی به او پیشنهاد انتقال مقداری گل طلا (خاک طلا) به همدان در ازای دستمزد یک میلیون تومان می دهد که مورد پذیرش سعید قرار میگیرد. نیروی انتظامی در مسیر همدان در سه راه بیجار سعید را متوقف می کند و از او در مورد موادمخدر می پرسد که سعید اظهار بی اطلاعی می کند اما عنوان می کند حامل خاک طلا است، که بعد از تفتیش مشخش میشود مواد مکشوفه مواد مخدر است.”

این منبع در ادامه افزود “مادر سعید چند بار به مجلس رفت و حتی با دادستان کل کشور هم ملاقات داشت، به او نامه ای دادن که به نوعی توصیه نامه محسوب میشد تا پرونده سعید در کمیسیون بخشودگی استان با دید مثبت بررسی شود اما این توصیه هم راه به جایی نبرد.”

در حالی موجی از اعدام بخصوص در رابطه با محکومان جرایم موادر مخدر در کشور، پس از ماه رمضان، مجددا به راه افتاده که مجلس شورای اسلامی در حال بررسی طرح اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر و کاهش چشمگیر مجازات اعدام است.

نمایندگان مجلس پیش تر از قوه قضاییه خواسته بودند تا زمان پایان این بررسی از اعدام دست کم ۵ هزار زندانی محکوم به اعدام در رابطه با مواد مخدر خودداری کند با اینحال قوه قضاییه در عمل بی این خواسته بی اعتنایی پیشه کرده است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.