گزارش آماری نقض حقوق بشر – ویژه آذر ۱۳۹۱

دوشنبه, 4ام دی, 1391
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – نهاد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران بر اساس برنامه ماهانه خود که بیش از ۳۳ماه از آغاز آن می‌گذرد، اقدام به انتشار گزارش آماری ماهانه از وضعیت حقوق بشر ایران ویژه آذر ماه ۱۳۹۱نمود‫.

در این نوشتار ۱۹۲گزارش حقوق بشری منتشره آبان ماه در ۱۱ رسته حقوقی مورد بررسی قرار گرفته است. و علاوه بر تلاش برای ارتقای دقت گزارشات، سعی شده است جنبه‌های آموزشی نیز در گزارش تقویت شود. بررسی حقوقی اخبار و گزارشات مهم و پرداختن به گزارشاتی که بیشترین و کمترین توجه را به خود اختصاص داده است در کنار استفاده از محاسبات آماری و نموداری را باید از دیگر نکات برجسته این گزارش دانست‫.

متن کامل این گزارش به شرح زیر است،

ارزیابی عمومی اخبار نقض حقوق بشر در آذر ماه

در آخرین ماهِ پائیز سال ۱۳۹۱ نیز هم‌چون سابق شاهد نقض گسترده‌ی حقوق بشر در کشور بودیم. این نقض حقوق بشر متوجه تمامی حوزه‌ها منجمله کودکان، زندانیان، کارگران اندیشه و بیان و اعدام شد.

فاجعه‌بارترین و بحث برانگیزترین رویداد ماه گذشته، به نوعی مربوط به حوزه‌ی کودکان بود؛ در ساعت ۸ صبح نیمه‌ی آذرماه، با آتش گرفتن بخاری نفتی کلاس چهارم مدرسه ابتدایی شین آباد، واقع در روستایی به همین نام در ۵ کیلومتری پیرانشهر ۳۸ دانش آموز دختر این مدرسه با گرفتار شدن در کلاس درس کشته و مصدوم شدند. دو تن از این کودکان به نام‌های سیران یگانه و الهام (آمنه) اسماعیل‌پور که دچار مصدومیت شدید شده بودند در بیمارستان “سینا” ی تبریز فوت کردند.

این دختران که بین ۱۱ تا ۱۲ سال سن داشتند همگی اهل روستای شین آباد و اطراف آن بودند.

پس از این حادثه اما، دو حادثه‌ی دیگر در مورد دانش آموزان باعث شد نگرانی‌ها نسبت به وضعیت مدارس و امنیت آموزش افزایش پیدا کند. در حادثه‌ی اول ۱۲ دانش آموز تبریزی در حال آموزش دیدن در یکی از استخرهای آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی بوده‌اند که به گفته‌ی مسئولین آموزشی به علت قطع برق استخر، با نشت گاز کلر مواجه شده و مسموم گشته‌اند.

در حادثه‌ی دیگر، مدرسه‌ی ابتدایی “اتحاد” واقع در بخش ملحم از توابع سلماس واقع در آذربایجان غربی به علت اتصال سیم کشی برق دچار آتش سوزی گردید که خوشبختانه در این ساعت دانش آموزان در کلاس حضور نداشتند و این حادثه بدون خسارت جانی سپری شد.

از سوی دیگر برگزاری مراسم چهلمین روز کشته شدن ستار بهشتی، بلاگر، در امامزاده محمد تقی رباط کریم با ضرب و شتم و بازداشت اعضای خانواده‌ی وی و حاضران همراه بود؛ پس از این که مادر و خواهر ستار بهشتی از شرکت کنندگان خواستند تا برای برگزاری مراسم از امامزاده به خانه‌ی خواهر وی بروند؛ نیروهای امنیتی و لباس شخصی به صورت پراکنده اقدام به ضرب و شتم و بازداشت شهروندان کردند.هم‌چنین پنج نفر از ماموران امنیتی اقدام به ضرب و شتم مادر ستار بهشتی کردند تا جایی که پای وی از ناحیه ی زانو به پایین دچار زخم و جراحت شد. اصغر بهشتی برادر ستار بهشتی هم در لحظه‌ای که قصد دعوت چند تن از شرکت کنندگان به خانه‌ی خواهرشان را داشت توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد و مدت دو ساعت را در بازداشت نیروهای امنیتی گذراند.

در همین زمینه و در ادامه‌ی رسیدگی مرجع قانونی به پرونده مرگ ستار بهشتی و پس از روشن شدن ابعاد مختلف پرونده به دستور اسماعیل احمدی‌مقدم، رئیس پلیس فتای فرماندهی انتظامی تهران بزرگ به علت قصور و ضعف و عدم نظارت کافی بر عملکرد پرسنل تحت امر و مشخص شدن ابعاد مختلف روند رسیدگی پرونده متوفی از سمت خود برکنار شد. غلامحسین، محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه‌ی قضاییه هم از بازداشت ۷ مامور پلیس فتا در ارتباط با همین پرونده‌ خبر داد.

در حوزه‌ی کارگری هم سازمان پزشکی قانونی استان یزد از کشته شدن ۸ تن در جریان انفجار در معدن زغال سنگی در طبس خبر داد. این حادثه در معدن “آرمین نوین” در منطقه “پروده” طبس رخ داده است.

گزارش دیگری در حوزه‌ی کارگران و به نقل از فتح الله بیات رئیس اتحادیه‌ی کارگران قراردادی و پیمانی سراسر کشور حکایت از آن دارد که یک میلیون کارگر قراردادی از ابتدای سال جاری تاکنون در واحدهای تولیدی کشور اخراج شده‌اند. وی تعداد کارگران قراردادی را ۸ میلیون نفر در سراسر کشور اعلام کرد و خاطرنشان ساخت که هم‌اکنون اکثر واحدهای تولیدی کشور به مواد اولیه وارداتی وابسته هستند از اینرو با افزایش فشارهای تحریم از ابتدای سال جاری تاکنون این واحدهای تولیدی به تبع توقف تولیدات خود مجبور به اخراج کارگران قراردادی شده‌اند.

بحران اقتصادی موجود هم‌چنین سبب شده است که، از ۷۰۰۰ کارگر که سال گذشته در شهرک صنعتی پرند کار می‌کردند، تنها ۳۸۸۰ کارگر باقی بمانند. براساس گفته‌ی یکی از کارخانه داران این شهرک صنعتی، واحدهای صنعتی بین ۵۰ تا ۷۰ درصد کارگران خود را تعدیل کرده‌اند.

به غیر از موارد فوق الذکر، شعبه‌ی ۷۴ دادگاه کیفری استان تهران، یک نوجوان به نام “فرهاد” را که مهرماه سال گذشته در جریان یک نزاع پسری ۱۷ ساله به نام “امیر” را بر اثر اصابت ضربه‌ی کارد به قتل رسانده بود، به اعدام محکوم کرد.

بازتاب ویژه‌ی برخی گزارشات حقوق بشری

این بخش مربوط به آن دسته از گزارشات نقض حقوق بشر در ماه گذشته است که در مقایسه با موارد مشابه بازتاب ویژه‌ای در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی داشته‌اند.

نسرین ستوده، وکیل سرشناس دادگستری محبوس در زندان اوین که قریب به ۴۹ روز را در اعتصاب غذا به‌سر برد، در حالی‌که نگرانی‌ها نسبت به وضعیت جسمی‌اش اوج گرفته بود، با رسیدن به خواسته‌اش که همانا برداشتن محدویت قضایی دختر ۱۲ ساله‌اش بود، به اعتصاب خود پایان داد. این محدودیت با مذاکرات جمعی از فعالین با رئیس مجلس و قوه‌ی قضاییه رفع شد.

از سوی دیگر نیروهای انتظامی مستقر در ورزشگاه آزادی در حاشیه‌ی دیدار تیم‌های پرسپولیس تهران و تراکتورسازی تبریز اقدام به ضرب و شتم تماشاگران تبریزی کردند. تماشاگران این باشگاه در اقدامی نمادین با لخت شدن در ورزشگاه با زلزله زدگان ورزقان ابراز همدردی نمودند که در پی این حرکت انسان دوستانه، گارد ضد شورش به صفوف تماشاگران حمله کرده و آن‌ها را مورد ضرب و شتم قرار دادند.

بایستی اشاره کرد که حدود ۳ ماه از زلزله دردناک ورزقان و بی‌خانمان شدن بسیاری از هموطنان آذری می‌گذرد و در این مدت مسئولان کشور به دفعات و به صورت مکرر در خصوص بازسازی این مناطق قبل از سرد شدن هوا وعده‌‌‌ها و قول‌هایی داده بودند که به نظر می‌رسد تا عملی شدن این وعده‌ها هم‌چنان زمان زیادی باقی مانده است.

مضاف بر این، همزمان با اعتراضات عوامل وابسته به انصار حزب الله علیه فیلم سینمایی “من مادر هستم” و طرح شکایتی جمعی از مخالفان اکران این فیلم در دادستانی تهران، کارگردان و تهیه کننده‌ی “من مادر هستم” و رئیس سازمان سینمایی وزارت ارشاد اسلامی به دادسرای کارکنان دولت احضار شدند.

در همین زمینه، دوبلورهای سریال “حریم سلطان” که در ایران اقدام به دوبله‌ی این سریال می‌کردند دستگیر و برای انجام مراحل قضایی راهی بازداشتگاه شده‌اند. مجموعه‌ی “حریم سلطان”، یکی از مجموعه‌های ماهواره‌ای است که طی مدت نمایش توانسته مخاطبان بسیاری را در کشور جذب کند.

از سوی دیگر وضعیت نامساعد دو شهروند زن بهائی به نام‌های ترانه ترابی (احسانی) و زهره نیک آئین (تبیانیان) و کودکان شیرخوارشان که همراه با ایشان در زندان به می‌برند و کودکانشان نیازمند مراجعه به پزشک برای مراقبت پزشکی هستند، با حساسیت دنبال شد.

گفتنی است، زمانی که خانم ترابی باردار بود و منتظر ابلاغ حکمش برای اجرای احکام بود، از آنرو که مجددا به خانه‌شان هجوم بردند و همسرش عرفان احسانی را بردند به علت هیجان حاصله بچه هفت ماهه به دنیا آمده است لذا در حال حاضر این بچه ۵ ماهه بسیار ضعیف و نیازمند رسیدگی زیاد است.

کم توجهی به گزارشات حقوق بشری

در شرایطی که تعداد اندکی از گزارشات حقوق بشری با حساسیت بیش‌تری دنبال می‌شوند، بسیاری از گزارش‌های نقض حقوق بشر نیز با کم‌توجهی روبه‌رو شده و بعضاً با وجود آنکه تشکیل دهنده‌ی حجم بالایی از نقض حقوق بشر هستند، توسط برخی رسانه‌ها و افراد فعال در شبکه‌های اجتماعی نادیده گرفته می‌شوند. این نوع رفتار گزینشی چه بسا دلایل گوناگونی منجمله ذائقه‌ی مخاطبین و تبعیض در خبررسانی را شامل شود.

در آذرماه، چندین زندانی سیاسی که در زندان تحمل حبس می‌نمایند منجمله بهنام (اسعد) ابراهیم‌زاده فعال کارگری، وحید اصغری وب نگارو پدرام نصرالهی فعال کارگری، سلول انفرادی منتقل شدند. همین‌طور رضا شهابی فعال کارگری زندانی که روز شنبه ۲۵ آذرماه به بیمارستان خمینی تهران اعزام شده بود، در پی بدرفتاری مامور اعزام و ممانعت از انجام آزمایشات ضروری اعلام اعتصاب غذا و دارو کرد.

از دیگر موارد اهم نقض حقوق زندانیان نیز بایستی به منحل شدن بند زندانیان سیاسی در زندان مرکزی ارومیه به دستور وزارت اطلاعات و قطع شدن کلیه‌ی ملاقات‌های حضوری بند زنان زندان اوین با دستور مستقیم دادستان تهران اشاره کرد.

از سوی دیگر شهروندی به نام حسن رستم‌لو که قربانی اسید پاشی شده بود در بیمارستان شهرستان سلماس بر اثر شدت آسیب‌های ناشی ازاسید پاشی به دستِ همسر پیشین خود، جانش را ازدست داد. در این حادثه زن مقتول با اجیر کردن پسرش، هادی رستم‌لو، به منظور انتقام نقشه‌ی اسیدپاشی را عملی کرد.

در ماه گذشته بسیاری از کودکان قربانی نقض حقوق بشر در کشور بودند. جدا از مواردی در این خصوص که پیش‌تر به آن اشاره شد، کشته شدن یک کودک ۸ ساله‌ی افغان که به همراه خانواده‌اش و گروهی مسافر در پی خارج شدن از ایران به مقصد ترکیه بودند، در نواحی مرزی روستای آقبرزه ازتوابع سلماس توسط تیراندازی مستقیم نیروهای انتظامی، از دیگر موارد در این خصوص است.

درمرز‌ها مردم کاسبکارغیر نظامی به ویژه جوانان از قربانیان اصلی تیراندازی نیروهای امنیتی ایران هستند و این در حالی است که مقامات ایران مدعی اند که درتیراندازی خود غیرنظامیان را هدف قرار نمی‌دهد.

هم‌چنین انفجار شیء ناشناس که به گفته اهالی جزیره ایرانی لارک شبیه مین دریایی بوده، جان دو کودک ساکن این جزیره را گرفت. عبدالله طوفان پدر یکی از پسربچه‌ها گفته است که انفجار براثر عمل کردن مین‌های دریایی بوده که از سمت دریا به ساحل آمده و کودکان پس از مشاهده، آن را به منزل آوردند که متأسفانه این اتفاق رخ داد. من پس از انفجار مین، به سمت منزل آمدم که تکه‌های بدن فرزندم و دوستش را که در سطح حیاط پراکنده شده بود مشاهده کردم.

طوفان ادامه داد: “متأسفانه ما در دریا و ساحل امنیت جانی نداریم و هر لحظه ممکن است در نزدیکی ما انفجار رخ دهد. هر زمانی که رزمایشی برگزار می‌شود به مردم و ساکنان جزیره لارک اطلاع داده نمی‌شود و با توجه به اینکه عمده کار ما صیادی است متأسفانه با چنین مشکلاتی مواجه می‌شویم.” جزیره‌ی لارَک یکی از جزیره‌های ایران در خلیج فارس و جزئی از استان هرمزگان است.

علاوه بر این موارد و در ادامه‌ی اعمال محدودیت برای جوانان و هنرمندان، رئیس پلیس امنیت عمومی فرماندهی انتظامی خراسان‌رضوی درباره‌ی برگزاری کنسرت در شهر مشهد اعلام کرد که “به حرمت حرم رضوی به هیچ کنسرتی در مشهد اجازه برگزاری نمی‌دهیم.”

رویدادی مثبت

در ماه گذشته وکیل سعید ملک پور خبر داد که حکم اعدام موکلش متوقف شده است. محمود علیزاده طباطبایی گفت که آقای ملک‌پور پس از تایید حکمش در دیوان عالی کشور، توبه کرده است. این وکیل دادگستری ابراز امیدواری کرده است که موکلش با یک درجه تخفیف روبرو شود.

سعید ملک‌پور که تابعیت دو گانه‌ی ایرانی – کانادایی دارد، برنامه‌نویس کامپیوتر است و به اتهام راه‌اندازی وبسایت پورنوگرافی از سال ۲۰۰۸ میلادی (حدود ۴ سال پیش) در زندان به سر می‌برد.

مستندات حقوقی و قانونی برای برخی گزارش‌های آذرماه

در این بخش کوشش شده که برخی از موارد نقض حقوق بشر در ماه گذشته از لحاظ حقوقی نیز مورد بررسی قرار گیرند. این نوشتار اهدافی نظیر ارتقاء سطح آگاهی‌های مورد نیاز جامعه و تاکید بر آموزش در کنار اطلاع رسانی را دنبال می‌کند.

فرسودگی کلاس‌ها و ناامنی ناشی از بی‌توجهی مسئولین نوسازی و تجهیز مدارس استان آذربایجان غربی در حالی است که سازمان نوسازی و تجهیز مدارس، با در اختیار داشتن دو هزار میلیارد تومان بودجه در سال، وظیفه‌ی مقاوم سازی و تعمیر و نگهداری ساختمان و تجهیزات مدارس موجود را بر عهده دارد؛ طبق بند “‌د” ماده‌ی دوم این قانون این سازمان که در اردی‌بهشت ماه سال ۱۳۵۴ به عنوان یک سازمان وابسته به وزارت آموزش و پرورش و با هدف احداث، توسعه، ترمیم، تجهیز، تعیین معیارها و استانداردهای مطلوب ساختمانهای مدارس به تصویب مجلس شورای ملی وقت رسید و از اوایل ۱۳۵۵ فعالیت خود را رسماً آغاز نمود، “احداث بنای مدارس و توسعه و ترمیم و نوسازی مدارس موجود” از وظایف اصلی آن به شمار می‌رود.

صدور و اجرای احکام اعدام بر نوجوانان نیز در حالی در ایران دنبال می شود که در حال حاضر اعدام افراد زیر ۱۸ سال در بسیاری از کشورهای جهان منسوخ شده است. این مهم طبق ماده ۳ اعلامیه جهانی حقوق بشر و بند ۱ ماده ۶ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی که بر ذاتی بودن حق حیات تاکید می ورزد و همین طور ماده ۳ قطعنامه حمایت از حقوق محکومان به مرگ و بند ۵ ماده ۶ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی که از حقوق افراد زیر ۱۸ سال به طور خاص حمایت می کند، غیرقانونی ست. بند ۲ ماده ۱ دومین پروتکل اختیاری میثاق بین المللی حقوق سیاسی و مدنی به منظور الغای مجازات مرگ، بر تمامی اقدامات لازم در جهت منسوخ کردن مجازات مرگ در راستای احترام به حق حیات، که از حقوق ذاتی افراد است، تاکید می ورزد.

هم‌چنین عدم رسیدگی پزشکی به زندانیان بیماری که نیاز مبرم به مراقبت های ویژه دارند و در غیر این صورت وضعیت جسمی آنان روز به روز به وخامت می گراید و حتی در برخی موارد فجایعی چون مرگ زندانی را به همراه دارد بایستی اشاره کرد که ماده ی ۲۲ کنوانسیون حقوق زندانیان بر لزوم انتقال زندانیان بیمار نیازمند به معالجات ویژه و تخصصی به موسسات تخصصی یا بیمارستان های غیرنظامی در خارج از زندان دلالت می کند. بیمارستان مورد اشاره باید تجهیزات لازم، تخت کافی، لوازم دارویی مناسب و پزشک متخصص و آموزش دیده برای مراقبت های پزشکی و درمانی از زندانی بیمار را داشته باشد. در این زمینه هم چنین ماده ۱۰۳ آئین‎نامه اجرایی سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی جمهوری اسلامی نیز بیان می دارد که در موارد ضروری خروج محکوم از زندان برای معالجه بایستی با تایید بهداری زندان و اجازه رییس موسسه یا زندان و موافقت قاضی ناظر باشد. بایستی اشاره کرد این ماده که مربوط به قوانین داخلی نظام جمهوری اسلامی و زندان های کشور است، در بسیاری از موارد با مخالفت دادستانی و ماموران اطلاعاتی نقض می شود.

از سویی در حالی بند زندانیان سیاسی در زندان مرکزی ارومیه منحل شده است و یا در بسیاری دیگر از زندان‌ها، محلی مجزا را برای زندانیان سیاسی-عقیدتی در نظر نمی‌گیرند که تفکیک زندانیان بر اساس جرم از مواردی ست که در بند ۲ ماده دهم میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی بر آن اصرار ورزیده شده است.

انتقال زندانیان به سلول‌های انفرادی هم در حالی صورت می‌گیرد که بر اساس ماده ۱۲ الی ۲۱ قانون مجازات اسلامی که به شرح انواع مجازات‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی اختصاص یافته، قضات تنها در چارچوب مواد قانونی یاد شده- و نه خارج از حدود مقرر- می‌تواند متهمان را محکوم کنند و این در حالیست که در زندان‌های ایران نه تنها قضات که ماموران امنیتی نیز با رفتاری کاملا خودسرانه گا‌ها زندانیان را از محلی به محلی دیگر و یا به سلول‌های انفرادی منتقل می‌کنند.

در آخر نیز باید اشاره کرد که عدم وجود قوانین حمایتی از زنان در مقابل خشونت خانگی در قانون اساسی کشور موجب پدیده‌ای به نام زنان همسرکش در کشور شده است و درسال‌های اخیر تعداد پرونده‌های “زنان همسرکش” به مرز هشدار رسیده است.

مقدمه آمار

بر اساس گزارش‌های گردآوری شده از سوی نهاد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در محدوده زمانی آذر ماه سال ۱۳۹۱ تعداد ۱۹۲ گزارش از سوی حداقل ۳۱ منبع خبری یا حقوقی انتشار یافته است.

در بررسی موردی ۱۹۲ گزارش آذر ماه، تعداد ۱۰۱۱۱۲۰ مورد نقض حقوق که ۱۴۸۱۰ مورد آن نقض مستقیم حقوق بنیادین بشر با حضور آمر در تطبیق با اعلامیه جهانی حقوق بشر و تعداد ۱۰۰۰۵۶۱مورد آن نقض حقوقی است که در عین وجود معاهدات بین المللی، نقض بنیادین حقوق بشر محسوب نمی‌شود؛ ارزیابی شده است.

عمده موارد نقض حقوقی که علیرغم تاثیر مستقیم از سیاستگذاری‌های حکومت، اقدام مستقیم و منظم نقض حقوق بشر را در بر نمی‌گیرد، در حوزه کارگری بوده است و حقوقی از قبیل بلاتکلیفی و یا بیکاری از این جمله اند.

بدیهی است گزارش‌هایی که در پی می‌آید با توجه به عدم اجازه دولت ایران به فعالیت مدافعان حقوق بشر تنها بخش کوچکی از نقض سیستماتیک حقوق بشر در ایران است. در موضوع میزان خطای گزارش که حداکثر ۳ درصد در بحث منابع برآورد می‌شود باید اشاره کرد که ارگانهای خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران میزان ۵۲ درصد گزارش‌های این ماه را ارائه و مستند کرده‌اند، رسانه‌های حکومتی یا نزدیک به دولت میزان ۲۴ درصد و سایر منابع خبری-حقوقی غیر دولتی ۲۴ درصد گزارش‌ها را منتشر کرده‌اند که بدیهی است بخش آمار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران امکان زیادی برای مستند کردن گزارش‌های سایر گروه‌های خبری یا حقوقی را ندارد و در این حوزه حسب تجربه و شناخت خود عمل می‌کند.

“در حال حاضر در گزارشی که پیش رو است، میزان موارد نقض حقوق نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۹% کاهش و نسبت به ماه قبل نیز ۴% کاهش داشته است.”

مشروح آمار

کارگری:

در آبان ماه سال جاری ۳۵ گزارش در مورد نقض حقوق کارگران توسط واحد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران به ثبت رسید مجموع موردی این نقض حقوق بالغ بر ۱۰۱۰۷۱۶ مورد است.

بر اساس این گزارش‌ها ۵۲۰۳کارگر حقوقشان توسط کارفرمایان پرداخت نشده است، در بررسی مجموعه ماههای حقوق تعویقی، این کارگران جمعا ۹۷ماه از حقوق ماهیانه محروم بوده اند.

بر اثر سوانح در محل کار به دلیل فقدان ایمنی شغلی ۱۷کارگر جان خود را از دست دادن و ۱ تن نیز مصدوم شدند۴۲۷۳کارگر از کار بیکار شدند.

هم چنین شش واحد تولیدی و یا کارخانه تعطیل و ۶۰ کارگر نیز به صورت بلاتکلیف بسر می برند، دستگاه قضایی نیز یک فعال کارگری را به دادگاه احضار کرد.

“طبق آمار فوق و با مقایسه آن در ماه مشابه سال قبل نقض حقوق کارگران ۲% نسبت به سال گذشته افزایش داشته است، هم چنین نسبت به ماه پیش نیز شاهد کاهش ۱۴% بوده ایم.”

اقلیت‌های مذهبی:

در ماه گذشته از مجموع ۱۱ گزارش ثبت شده، تعداد ۶۸ مورد نقض حقوق اقلیت‌های مذهبی در ایران توسط واحد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران استخراج شد.

بخشی از این آمار مربوط به بازداشت ۳۸ تن از اقلییت های مذهبی بوده است و از سوی دیگر ۳ تن به اداره اطلاعات و یا دستگاه قضایی احضار شدند.

هم چنین ۱۱ تن از اقلییت های مذهبی از سوی دستگاه قضایی به ۶۶ ماه حبس تعزیری محکوم شدند. هم چنین نیروهای امنیتی در مراجعه به منزل شهروندان اقدام به تفتیش منزل ۴ شهروند نمودند.

دستگاه قضایی ۹ تن از اقلییت های مذهبی را نیز محاکمه کرده است که تا کنون حکمی برای ایشان صادر نشده است، سه شهروند بهایی نیز از در حین بازداشت، ضرب و شتم شدند.

“طبق آمار فوق و با مقایسه آن در ماه مشابه سال قبل نقض حقوق اقلیت‌های مذهبی ۱۱% نسبت به سال گذشته کاهش داشته است، هم چنین نسبت به ماه پیش نیز شاهد کاهش ۴۰% بوده ایم.”

اقلیت‌های قومی:

در ماه گذشته از مجموع ۲۲ گزارش ثبت شده، تعداد ۲۲ مورد نقض حقوق اقلیت‌های قومی در ایران توسط واحد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران استخراج شد.

در این ماه تنها ۱۳ شهروند به دلیل فعالیت های هویت طلبانه بازداشت شدند و ۹ تن نیز مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.

“طبق آمار فوق و با مقایسه آن در ماه مشابه سال قبل نقض حقوق اقلیت‌های قومی ۲۸% نسبت به سال گذشته کاهش داشته است، هم چنین نسبت به ماه پیش نیز افزایش ۸۰% را شاهد بوده‌ایم.”

اصناف:

در ماه گذشته از مجموع ۳ گزارش ثبت شده، تعداد ۲۰ مورد نقض حقوق اصناف در ایران توسط واحد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران استخراج شد.

در طی این ماه دست کم ۹ واحد صنفی پوشاک، کافی شاپ، چایخانه و مراکز عرضه قلیان در طرح امنیت اخلاقی پلیس به دلیل مغایرت با شئونات اسلامی توسط نیروهای انتظامی و یا اداره امکان پلمپ شدند.

هم چنین ۱۱ تن از فعالین صنفی به ۴۴ ماه حبس تعزیری محکوم شدند.

“طبق آمار فوق و با مقایسه آن در ماه مشابه سال قبل نقض حقوق اصناف ۵۰% نسبت به سال گذشته افزایش داشته است، هم چنین نسبت به ماه پیش نیز کاهش ۷۷% را شاهد بوده‌ایم.”

فرهنگی:

در ماه گذشته از مجموع ۵ گزارش ثبت شده، تعداد ۳۴ مورد نقض حقوق فرهنگی در ایران توسط واحد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران استخراج شد.

در این حوزه میبایست به بازداشت ۳۱ فعال فرهنگی و عدم رسیدگی به یک بنای تاریخی اشاره کرد.

هم چنین دو فعال فرهنگی نیز جهت محاکمه به دادگاه انقلاب احضار شدند.

“طبق آمار فوق و با مقایسه آن در ماه مشابه سال قبل نقض حقوق فرهنگی ۸۱% نسبت به سال گذشته افزایش داشته است. هم چنین نسبت به ماه پیش نیز افزایش ۶۳% را شاهد بوده‌ایم.”

زنان:

در ماه گذشته از مجموع ۴ گزارش ثبت شده، تعداد ۵ مورد نقض حقوق زنان در ایران توسط واحد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران استخراج شد.

در این حوزه می بایست به ۴ مورد اسید پاشی و بازداشت سه زن به دلیل بدحجابی اشاره کرد.

هم چنین ی تن از سوی دادگاه انقلاب به هشت ماه حبس تعلیقی محکوم شد و یک تن نیز به دلیل فعالیت برای زنان از کشور ممنوع الخروج شده است.

“طبق آمار فوق و با مقایسه آن در ماه مشابه سال قبل نقض حقوق زنان ۲۰% نسبت به سال گذشته کاهش داشته است، هم چنین نسبت به ماه پیش نیز کاهش ۶۳% را شاهد بوده ایم.”

کودکان:

در ماه گذشته از مجموع ۵ گزارش ثبت شده، تعداد ۲ مورد نقض حقوق کودکان در ایران توسط واحد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران استخراج شد.

در این بخش بایستی به قتل دو کودک توسط والدینشان اشاره کرد که یک مورد آن نتیجه کودک آزاری بوده است.

“طبق آمار فوق و با مقایسه آن در ماه مشابه سال قبل نقض حقوق کودکان نسبت به سال گذشته تغییری نداشته است، هم چنین نسبت به ماه پیش نیز کاهش ۵۰% را شاهد بوده ایم.”

اعدام:

در ماه گذشته از مجموع ۱۰ گزارش ثبت شده، تعداد ۲۴ مورد صدور و اجرای حکم اعدام در زندان ها و یا در ملاء عام توسط واحد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران استخراج شد.

در آذر ماه سال جاری، حسب گزارشات به ثبت رسیده، ۴ شهروند به اعدام محکوم شدند که ۲ تن از این افراد را مردان و ۱ تن را نیز زنان تشکیل می دادند و یک تن نیز نوجوان بزهکاری است که در سن کمتر از ۱۸ سالگی مرتکب قتل شده است.

هم چنین در طی ماه مذکور ۱۹ تن در ایران اعدام شدند که اجرای حکم ۱ تن از ایشان در ملاء عام صورت گرفته است.

“طبق آمار فوق و با مقایسه آن در ماه مشابه سال قبل صدور و اجرای حکم اعدام ۵۰% نسبت به سال گذشته کاهش داشته است، هم چنین نسبت به ماه پیش نیز کاهش ۵۷% را شاهد بوده‌ایم.”

دانشجویان:

در ماه گذشته از مجموع ۴ گزارش ثبت شده، تعداد ۲ مورد نقض حقوق دانشجویان در ایران توسط واحد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران استخراج شد.

بر این اساس ۲ تن از دانشجویان از حق تحصیل محروم شدند.

“طبق آمار فوق و با مقایسه آن در ماه مشابه سال قبل نقض حقوق آکادمیک ۸۷% نسبت به سال گذشته کاهش داشته است، هم چنین نسبت به ماه پیش نیز تغییری حاصل نشده است.”

زندانیان:

در ماه گذشته از مجموع ۵۳ گزارش ثبت شده، تعداد ۱۴۳ مورد نقض حقوق زندانیان در ایران توسط واحد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران استخراج شد.

این تعداد گزارش مربوط به زندانیان، نگهداری در محیط نامناسب ۳۳مورد، محرومیت از ملاقات حضوری و کابینی ۲۷ مورد، محرومیت از رسیدگی پزشکی ۱۵مورد، انتقال اجباری به محل نامعلوم ۱۱مورد، انتقال ۳نفر به انفرادی، اعتصاب ۶زندانی سیاسی، تهدید و تبعید و ضرب و شتم ۱۲ مورد، ، قتل و مرگ زندانیان ۱ مورد، عدم تفکیک زندانیان بر اساس جرائم ۷مورد، بوده است.

هم چنین ۱ تن از بازداشت شدگان در انفرادی نگهداری شده و بر همین اساس ۱۴تن از بازداشت شدگان نیز به صورت بلاتکلیف در سلولهای انفرادی رها شدند و حداقل در یک مورد بازداشتی مورد شکنجه قرار گرفته است، ممانعت از ملافات ۶ بازداشتی و اخذ اعتراف اجباری از شش تن دیگر از جمله موارد نقض حقوق زندانیان و بازداشت شدگان بوده است.

“طبق آمار فوق و با مقایسه آن در ماه مشابه سال قبل نقض حقوق زندانیان ۱۷% نسبت به سال گذشته کاهش داشته است، هم چنین نسبت به ماه پیش نیز افزایش ۳۶% را شاهد بوده‌ایم.”

اندیشه و بیان:

در ماه گذشته از مجموع ۴۰ گزارش ثبت شده، تعداد ۸۶ مورد نقض حقوق در حوزه اندیشه و بیان توسط واحد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران استخراج شد.

بر اساس این آمار ۳۹ تن به صورت موردی بازداشت شدند ۸ تن به اداره اطلاعات و دادگاه انقلاب احضار شدند، ۴ تن مورد محاکمه قرار گرفته است.

همینطور ۵ تن از فعالین نیز از سوی دستگاه قضایی جمعا به ۲۶۴ ماه حبس تعزیری و ۶۰۰۰۰۰۰۰۰ جریمه نقدی محکوم شدند، از یک مراسم ممانعت به عمل آمده و محل کسب و ۵ تن نیز مورد تفتیش قرار گرفته است.

سه نشریه نیز با دستور مقامات قضایی توقیف شدند.

“طبق آمار فوق و با مقایسه آن در ماه مشابه سال قبل نقض حقوق اندیشه و بیان ۱۵% نسبت به سال گذشته کاهش داشته است، هم چنین نسبت به ماه پیش نیز افزایش ۴% را شاهد بوده‌ایم.”

بررسی آماری

نمودار‌ها

نمودار زیر مقایسه گزارش ماهانه بر اساس گستره رسته‌ها در آذر ماه ۱۳۹۱ است، همانطور که در ذیل مشاهده می‌کنید، زندانیان با ۳۹% و حوزه اندیشه با ۲۲% به ترتیب در رتبه اول و دوم تعداد موارد گزارش شده از سوی گزارشگران حقوق بشر قرار دارند.

nd-m91-09

در ادامه می‌توانید نمودار دایره‌ای مربوط به مقایسه استان‌ها و حجم گزارشات ثبت شده که رابطه مستقیمی با توان گزارشگران حقوق بشر در ایران دارد را مشاهده نمائید.

nds-m91-09

در پایان برای مقایسه آماری آذر۹۱ با ماه مشابه سال قبل و ماه گذشته، به نمودار ذیل توجه کنید.

nm-m91-09


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.