مولوی عبدالحمید: اجازه ندهید اهل سنت ناامید شوند

یکشنبه, 5ام شهریور, 1396
اندازه قلم متن

در کابینه جدید روحانی هیچ وزیری از اهل سنت حضور ندارد. نمایندگان سنی مجلس این موضوع را “عهدشکنی” رئیس جمهور با اهل سنت دانستند. رهبران دینی درباره “ناامیدی سنی‌ها” هشدار داده و خواهان گزینش مدیران و معاونان سنی شدند.

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان در مراسم نماز جمعه زاهدان (۳ شهریور/ ۲۵ اوت) با اشاره به آغاز کار دولت دوازدهم، گفت: «اهل‌سنت حقوق قانونی خود را مطالبه می‌کند.»  او تاکید کرد: «اجازه ندهید اهل سنت ناامید شوند.»

عبدالحمید با استقبال از مشارکت فعال زنان در عرصه‌های مختلف به‌ویژه در مدیریت‌ها گفت: «همان‌گونه که دولت دوازدهم به‌کارگیری زنان را در مناصب مختلف مانند معاونت رئیس‌جمهوری و معاونین وزارتخانه‌ها به‌درستی در دستور کار قرار داده است، انتظار می‌رود از اهل‌سنت نیز در مدیریت‌های ارشد، سفارتخانه‌ها، وزارتخانه‌ها و استانداری‌ها استفاده شود.»

امام جمعه اهل سنت زاهدان پیش‌تر در جمع مردم بمپورهم انتقاد کرده بود که “فاصله‌های قومی و مذهبی و تضییع حقوق ادیان و مذاهب باید برچیده شوند” و باید تفاوت‌های شیعه و سنی برداشته شوند و به همه به نگاه ایرانی نگریسته شود.

مولوی عبدالحمید در ادامه گفت: «بنده تعجب می‌کنم که برخی افراد چه چیزی از ما دیده‌اند که از ما خوش‌شان نمی‌آید و دوری می‌کنند، درحالی‌که ما آبروی آنان و امنیت کشور را حفظ کرده‌ایم و اکنون هم بر همین موضوع تاکید می‌کنیم. الحمدالله ما دوچهره و دو رنگ نیستیم. ما با هرگونه اختلاف قومی و مذهبی مخالفیم.»

سنی‌ها از عدم حضور وزیر سنی در ترکیب کابینه دوازدهم ناراضی هستند

مشارکت اهل سنت در مدیریت‌های کلان کشوری فقط خواسته مولوی عبدالحمید نبوده است، بلکه دیگر روحانیان و نخبگان سنی کشور نیز آن را طرح کردند. مولانا عبدالرشید امام‌جمعه اهل‌سنت زابل هم درخواست کرد که “از شایستگان اھل‌سنت سیستان در مدیریت‌ها استفاده شود”.

عبدالرشید در مراسم نماز جمعه اهل‌سنت زابل (۳ شهریور) صریحا گفت: «ما انتظار داشتیم در مدیریت‌های کلان کشوری از فرزندان لایق، متخصص و توانای اهل‌سنت، که سرمایه‌های این مرز و بوم هستند، کار گرفته می‌شد، اما متأسفانه این امر متحقق نشد.»

اعتراض نمایندگان سنی در مجلس

برخی از نمایندگان اهل سنت در مجلس هم از کابینه جدید دولت دوازدهم ابراز ناخشنودی کردند و عدم حضور وزیر و یا وزیران سنی در ترکیب آن را “عهدشکنی” رئیس جمهور با اهل سنت دانستند.

علی کرد، نماینده خاش در این رابطه در صحن مجلس انتقاد کرد و گفت: «رئیس جمهور چه زود با اهل سنت، زنان، دانشگاهیان و شایستگان ملت از قومیت‌ها و اقوام عهدشکنی کرد و آن‌ها را از کابینه کنار گذاشت.»

نماینده خاش در جلسه علنی مجلس از رئیس‌جمهور خواست “در انتخاب مسئولین و مدیران و معاونان وزیر جبران نبود وزیر از اقوام را بکنند.»

جلیل رحیمی، رئیس فراکسیون اهل‌سنت هم در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، در واکنش به انتخاب ۲ زن برای سفارتخانه‌های ایران در خارج از کشور، اظهار داشت: «اگر یکی از این زنان، از بین جامعه اهل‌سنت باشد، با یک تیر ۲ هدف را نشانه خواهیم گرفت؛ هم از جامعه زنان انتخاب داشته‌ایم و هم از قومیت‌ها و اقلیت‌های مذهبی در کشور استفاده می‌شود.»

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.