نصرالله برای توافق با داعش ‘با اسد دیدار کرده بود’

جمعه, 10ام شهریور, 1396
اندازه قلم متن

حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان، می‌گوید شخصا به دمشق، پایتخت سوریه سفر کرده تا بشار اسد را برای توافق با گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) قانع کند.

حسن نصرالله در سخنرانی ویدئویی برای هوادارانش گفت: “شخصا به دمشق رفتم. به بشار اسد گفتم ما یک مساله انسانی داریم. از شما می‌خواهیم که کمکمان کنید.”

رهبر حزب‌الله لبنان می‌گوید توافق اخیر با داعش تنها راهی بوده که بتوان سرنوشت سربازان لبنانی را که سه سال پیش گروگان گرفته شده بودند روشن کرد.

ارتش سوریه، ارتش لبنان و حزب‌الله لبنان در توافقی با داعش اجازه دادند این گروه به طور امن مناطقی در مرز لبنان و سوریه را تخلیه کند. داعش در مقابل جنازه‌های سربازان لبنانی و یک اسیر حزب‌الله را پس داد. در چهارچوب همین توافق سپاه پاسداران هم جنازه محسن حججی، اسیر ایرانی داعش را تحویل گرفت.

حسن نصرالله درباره واکنش بشار اسد به درخواست تایید توافق با داعش گفت: “او (اسد) گفت این مایه سرافکندگی من می‌شود، اما باشد.”

با توجه به این که حسن نصرالله سال‌ها است زندگی مخفی دارد و اخبار کمی از سفرهای خارجی او منتشر می‌شود، خبر دیدار او با بشار اسد حاکی از اهمیت بالای توافق اخیر برای حزب الله لبنان است.

به گفته حسن نصرالله بشار اسد به او گفته است که اگر حزب‌الله بخواهد توافقی با داعش داشته باشد، او مانع آن نخواهد شد.

این توافق خشم دولت عراق را برانگیخته است.

با این توافق حدود ٣٠٠ نیروی داعش، مجهز به سلاح‌های سبک، به همراه خانواده‌هایشان منطقه مرزی سوریه و لبنان را با محافظت ارتش سوریه تخلیه کردند.

نیروهای داعش با همراهی نیروهای سوری منطقه مرزی را ترک کردند

گزارش‌ها حاکی از آن است که کاروان نیروهای داعش هنوز نتوانسته به مناطق تحت کنترل این گروه وارد شود.

ائتلاف ضدداعش به رهبری آمریکا مخالفت خود را با بازگشت نیروهای داعش به مناطقی که درگیری در آن در جریان است اعلام کرده است.

ائتلاف آمریکا با حمله به یک جاده و یک پل، مسیر کاروان داعش را تخریب کرد و مانع از حرکت آنها شد.

البته به گفته یک فرمانده آمریکایی، این ائتلاف خود کاروان داعش را هدف نگرفته، بلکه مسیر آن را زده و همچنین دیگر نیروهای داعش را که قصد داشتند به این کاروان نزدیک شوند

از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.