عادل الجبیر گشایش در مناسبات عربستان و ایران را رد کرد

چهارشنبه, 15ام شهریور, 1396
اندازه قلم متن

عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان روز سه‌شنبه (۵ سپتامبر/ ۱۴ شهریور) در اظهاراتی در برابر خبرنگاران در لندن اظهارات محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، در باره گشایش در مناسبات دو کشور را خنده‌دار خواند.

ظریف ماه گذشته در اظهاراتی گفت که به زودی دیپلمات‌های دو کشور برای بررسی وضعیت سفارتخانه و امکان بازگشایی آنها به پایتخت‌های یکدیگر سفر خواهند کرد.

جبیر تصریح کرد که اگر ایران به دنبال مناسبات خوب با عربستان است باید سیاست‌های منطقه‌ای خود را تغییر دهد و حقوق بین‌الملل را رعایت کند. او ادامه داد: «در حال حاضر ما نشانه‌هایی نمی‌بینیم که ایران در نیت داشتن مناسبات خوب با همسایگانش جدی باشد.»

ظریف زمان دیدار یادشده دیپلمات‌های دو کشور از پایتخت‌های متقابل را پس از مراسم حج اعلام کرده بود. این مراسم در این هفته به پایان می‌رسد.

وزیر خارجه سعودی اما توافق در مورد حضور حجاج ایرانی در مراسم امسال حج را بی‌ارتباط با عادی‌شدن مناسبات دو کشور دانست و افزود که این تماس‌ها و توافق‌ها ربطی به مسائل سیاسی ندارد و اصولا حج یک امر مذهبی است.

الجبیر در ادامه اظهارات خود ادعا کرد: برخی از سران القاعده که در ایران به سر می‌برند دستور اجرای برخی حملات در سعودی را داده‌اند.

ارزیابی‌های خوشبینانه؟

وزیر خارجه سعودی عربستان همچنین در باره اقدام‌های بیشتر علیه قطر گفت: آماده‌ایم برای دو سال دیگر بحران با قطر را ادامه دهیم.

در هفته‌های اخیر برخی محافل سیاسی با اشاره به چند رویداد در مناسبات ایران و عربستان از چشم‌انداز رفع تنش در میان دو کشور سخن گفته بودند. دیدار غیرمترقبه الجبیر و ظریف در اواسط مردادماه در استانبول عمده‌ترین نشانه مورد استناد بود. اعزام دوباره حجاج ایرانی به عربستان و استقبال مقام‌های سعودی از آنها، سیاست‌ محتاطانه ایران در مناقشه میان عربستان و قطر به علاوه صدور ویزا برای دیپلمات‌های دو کشور جهت رسیدگی به نمایندگی‌های خود در کشور مقابل هم در همین راستا تحلیل و ارزیابی شد. اظهارات امروز الجبیر اما موید این خوشبینی‌ها تلقی نمی‌شود.
از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.