ورود کنفدراسیون به احتمال تبانی ایران و سوریه

پنجشنبه, 16ام شهریور, 1396
اندازه قلم متن

ورود کنفدراسیون به احتمال تبانی ایران و سوریه؛ پای یک نماینده در میان است

منصور رضوی، شهروند خبرنگار 

کنفدراسیون فوتبال آسیا به صورت رسمی اعلام کرده به دلیل اعتراض های طرح شده از سوی تیم های ازبکستان و استرالیا، تحقیق درباره نتایج بازی های هفته پایانی انتخابی جام جهانی در آسیا را در دستور کار قرار داده است.  به این ترتیب، احتمالا کنفدراسیون فوتبال آسیا نمایش دو تیم ایران و ژاپن که پیش از بازی پایانی به جام جهانی صعود کرده بودند را مقابل حریفان خود، یعنی سوریه و عربستان بررسی خواهد کرد.

«خبرآنلاین» با انتشار این خبر نوشته که اشتباه استراتژیک یک نماینده مجلس شورای اسلامی با توییت عجیب خود بر این شایعات دامن زده است.
کنفدراسیون فوتبال آسیا خبر داده که فدراسیون فوتبال ازبکستان ادعا کرده بازی و نتیجه تیم ملی ایران مقابل سوریه مشکوک بوده و تبانی رخ داده است.

نماینده مورد اشاره خبرآنلاین، «حشمت الله فلاحت پیشه»، عضو کمیسیون امنیت ملی است. فلاحت پیشه پس از بازی ایران و سوریه در توییتر خود نوشت: «وزیر ورزش در مورد احتمال تبانی با سوریه توضیح دهد. این نتیجه با شخصیت حرفه ای تیم اول آسیا هم‌خوان نیست.»

پس از توییت نماینده مجلس ایران، «مهدی تاج»، رییس فدراسیون فوتبال ایران گفت: «از شنیدن این بحث از طرف نماینده مردم در مجلس بسیار متاسف شدم و به ایشان می گویم که فوتبال ایران پاک است.»

مهدی تاج ادعا کرد که هرچند سوریه هرگز یکی از قدرت های فوتبال ایران نبوده، اما همواره مقابل ایران مشکل ساز شده است.

حالا ازبکستان ادعا می کند که گل دقایق پایانی سوریه مقابل ایران و همین طور دو بار باز شدن دروازه ایران توسط سوریه، مشکوک به نظر می رسد.

در بیانیه رسمی سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا آمده است: «پس از گزارش‌هایی مبنی بر نقض قوانین در دیدار دور آخر مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ در روز پنجم سپتامبر ۲۰۱۷، تحقیقات خود را شروع کردیم. کنفدراسیون فوتبال آسیا  در حال حاضر منتظر دریافت تمام گزارش ها و اطلاعات است و سپس گام بعدی را برخواهد داشت. هم‏چنین با فیفا در این زمینه همکاری نزدیکی خواهد داشت تا گزارش‌های لازم در حوزه قضایی را به فدراسیون جهانی فوتبال اعلام کند.»

در ماه ژوئن ۲۰۱۷،  کنفدراسیون فوتبال آسیا به اعضای خود در نامه ای دستور داد سهام‎دارانی که در فوتبال آسیا شرکت دارند، باید اصل بی طرفی سیاسی را رعایت کنند. در این نامه تاکید شده بود که این اصل، دغدغه کنفدراسیون و فیفا است و در بند ۳٫۲ قوانین ای اف سی به آن اشاره شده است: «کنفدراسیون فوتبال آسیا نسبت به هر سیاست و دینی بی طرف است.»
در بند ۱۴٫۴ این قوانین نیز آمده است:«اعضا باید استقلال خود را حفظ کنند و تحت تاثیر شخص سومی نباشند. کنفدراسیون فوتبال آسیا از سهام‎داران خود می‌خواهد که به این اصول پایبند باشند.»

به علاوه، در ماده ۶ قوانین کنفدراسیون تاکید شده است:«هر شخص یا ارگانی که مستقیم و یا غیر مستقیم با این قوانین سر و کار دارد، باید به آن ها و هر دستورالعمل، تبصره و … مربوط به آن احترام بگذارد.»

منظور کنفدراسیون فوتبال آسیا از سهام‎داران، تمامی ارگان ها و افرادی هستند که زیر نظر این کنفدراسیون فعالیت می کنند؛ یعنی فدراسیون ها، باشگاه ها، اسپانسرها، مدیران، مربیان، بازیکنان و همین طور داوران فوتبال. هرچند که به نظر می رسد اشاره کنفدراسیون فوتبال آسیا در این گزارش، به صورت مستقیم متوجه مسایل سیاسی و ابهامات در روابط حسنه کشورهای ایران و سوریه و همین طور عربستان و ژاپن باشد. اما ابهام برانگیز است وقتی یکی از مدیران فدراسیون فوتبال در گفت و گو با «ورزش سه» ادعا کرده که این فقط یک بیانیه ساده است که روی سایت کنفدراسیون آسیا قرار گرفته است. ورزش سه از قول این مدیر در فدراسیون فوتبال نوشته است: «این اطلاعیه بیش تر به نحوه برگزاری بازی ها و پوشش تلویزیونی آن در برخی کشورها برمی گردد.»

شاید مدیران فدراسیون فوتبال ایران سطر اول بیانیه کنفدراسیون آسیا را به خوبی مطالعه نکرده اند. در این بیانیه تاکید شده که پس از گزارش‌هایی مبنی بر نقض قوانین در دیدار دور آخر مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ در روز پنج سپتامبر ۲۰۱۷، تحقیقات خود را شروع خواهد کرد. در بیانیه کنفدراسیون فوتبال آسیا هیچ نشانه ای از عصبانیت و خشم به واسطه نحوه پوشش تلویزیونی بازی ها به چشم نمی خورد. کنفدراسیون در بیانیه خود بارها به اصل جدایی فوتبال از سیاست تاکید کرده است.

در صورتی که برای فیفا یا کنفدراسیون فوتبال آسیا محرز شود که در بازی های ایران و سوریه یا ژاپن و عربستان، تبانی رخ داده باشد، این تیم ها بلافاصله از حضور در رقابت های جام جهانی حذف خواهند شد. به طور دقیق تر، کنفدراسیون فوتبال آسیا می تواند فدراسیون ها، باشگاه ها، تیم های ملی، بازیکنان، مربیان یا داورانی که در مساله تبانی دخالت دارند را بین یک سال تا مادام العمر از هرگونه فعالیت محروم کند.

پیش از این هم سابقه حذف تیم های باشگاهی یا محرومیت بازیکنان به دلیل آن چه تبانی در لیگ های داخلی یا آسیایی عنوان شده در کارنامه کنفدراسیون فوتبال آسیا وجود داشته است؛ به صورت نمونه، بهمن ماه سال ۹۵ این کنفدراسیون ۲۲ بازیکن و مقام فوتبال لائوس و کامبوج را به علت تبانی در مسابقات، تا پایان عمر از فعالیت های مرتبط با این رشته ورزشی محروم کرد.

فروردین ماه سال ۹۵  کمیته انضباطی کنفدراسیون فوتبال آسیا «تانوم بوریکوت» و «چایا ماهاپاب» را به مدت ۶۰ روز از هر گونه فعالیت فوتبالی محروم کرد و درخواست محرومیت در سطح جهانی را به فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) داد. این موضوع به اطلاع اتحادیه فوتبال تایلند نیز رسید. این دو داور ۶۰ روز بعد به صورت مادام العمر از هرگونه فعالیت در فوتبال محروم شدند.

آبان ماه سال ۹۳ خورشیدی، فدراسیون فوتبال تایلند شش بازیکن فوتبال این کشور را به دلیل تبانی از حضور در رقابت های داخلی محروم کرد. اما ۲۰ روز بعد، کنفدراسیون آسیا در بیانیه ای این محرومیت را به صورت مادام العمر و بین المللی درآورد. اسفندماه سال ۹۱ هم رییس کمیته تحقیقات کنفدراسیون فوتبال غرب آسیا با قطعی دانستن بحث تبانی در جریان دیدارهای مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ در برزیل و جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۵ در استرالیا، اعلام کرد دو بازیکن لبنان مادام العمر و دو بازیکن به مدت سه سال از حضور در میادین مختلف فوتبال محروم شدند.

مهم ترین و داغ ترین ورود این کنفدراسیون به موارد مشکوک اما به سال گذشته خورشیدی برمی گردد. ۲۹ دی ماه سال ۹۵ کنفدراسیون فوتبال آسیا در رای قطعی خود، تیم «جونبوک موتورز» کره جنوبی، قهرمان دوره گذشته لیگ قهرمانان آسیا را به دلیل دخالت در تعیین نتایج چند بازی در لیگ کره و تبانی در این کشور، از حضور در رقابت‌های این فصل کنار گذاشت.
طبق ماده ۱۱ اساس‏نامه کنفدراسیون فوتبال آسیا، این تیم کره‌ای حق شرکت در رقابت‌های پیش‌ روی لیگ قهرمانان آسیا را پیدا نکرد؛ یعنی قهرمان دوره گذشته، این دوره در لیگ آسیا نبود.

حالا مسوولان فدراسیون فوتبال ایران تذکر جدی و روشن کنفدراسیون آسیا را یک بیانیه ساده می پندارند! هرچند که احتمال تبانی در بازی ایران و سوریه در حد صفر به نظر می رسد اما رفتار غیرمسوولانه یک نماینده مجلس، بهانه های کافی را در اختیار ازبک ها و همین طور کنفدراسیون فوتبال آسیا قرار داده است.

از: ایران وایر


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.