کاوه ال حمودی: ملایان لکه ننگی بر دامان بشریت معاصر

سه شنبه, ۲۱ام شهریور, ۱۳۹۶
اندازه قلم متن

کاوه ال حمودی

عاصمه جهانگیر گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر در ایران، گزارش جدید خود را منتشر کرد مهمترین رئوس مطالب این گزارش عبارتند از:
– مشکلات جدی در زمینه حقوق بشر در ایران هم‌چنان ادامه دارد.
– در ایران همچنان بازداشت‌های خودسرانه ادامه دارد و افراد به واسطه اعمالی که بخشی از حقوقشان است مورد پیگرد قضایی قرار می‌گیرند.
– تبعیض گسترده علیه زنان همچنان وجود دارد.
– تبعیض علیه اقلیت‌های قومی و مذهبی همچنان وجود دارد.
– سرکوب فعالان حقوق بشر، روزنامه نگاران، فعالان دانشجویی و سندیکایی و هنرمندان همچنان وجود دارد.
– شکنجه در زندان ها رایج است.
– شمار بالای اعدام در ایران وجود دارد.
– نبود یک نظام قضایی مستقل در ایران و بخصوص وجود دادگاه های انقلاب وضعیت وخیمی را در ایران ایجاد کرده است.
– اصلاح این وضع بدون اصلاح نظام قضایی ایران ممکن نیست…

عاصمه جهانگیر، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران، در گزارش جدید خود که اخیرا منتشر شده است می گوید مشکلات جدی در زمینه حقوق بشر در ایران هم‌چنان ادامه دارد.
خانم جهانگیر در گزارش خود می افزاید: نبود یک نظام قضایی مستقل در ایران و بخصوص وجود دادگاه های انقلاب وضعیت وخیمی را در ایران ایجاد کرده است.
او می گوید که برخی تحولات جدید در ایران می‌تواند تغییرات مثبتی در زمینه حقوق بشر رقم بزند.
گزارشگر ویژه حقوق بشر خاطر نشان می کند که در ایران همچنان بازداشت‌های خودسرانه ادامه دارد و افراد به واسطه اعمالی که بخشی از حقوقشان است مورد پیگرد قضایی قرار می‌گیرند.
تبعیض گسترده علیه زنان و اقلیت‌های قومی و مذهبی، سرکوب فعالان حقوق بشر، روزنامه نگاران، فعالان دانشجویی و سندیکایی و هنرمندان، شکنجه، در کنار آمار بالای اعدام از مواردی است که انتقاد خانم جهانگیر را به دنبال داشته است.
خانم جهانگیر از نرخ بالای مشارکت در انتخابات ریاست‌جمهوری استقبال کرده است و می گوید این نشان‌دهنده علاقه مردم ایران به ارزش‌های دموکراتیک و حقوق بشر است.
او در گزارش جدیدش هم‌چنین موضع حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، حین کارزار انتخاباتی‌ در هواداری از آزادی مطبوعات و لزوم توسعه توانمندی زنان را “مایه دل‌گرمی” خواند.
ولی با این حال خانم جهانگیر می‌گوید نبود یک نظام قضایی مستقل، و مواردی مثل دادگاه‌های انقلاب، وضع حقوق بشر را در ایران وخیم کرده است.
گزارشگر ویژه حقوق بشر ایران می‌گوید اصلاح این وضع بدون اصلاح نظام قضایی ممکن نیست.
او گفته است در این باره آموزش مناسب برای مقام‌های قضایی لازم است تا به این ترتیب، برگزاری محاکمه‌های عادلانه و روند دادرسی درست، رعایت شود.
عاصمه جهانگیر هم‌چنین به موارد مثبتی در افق حقوق بشری ایران هم اشاره کرده است. از جمله تصویب منشور حقوق شهروندی در دولت حسن روحانی و گام‌های جدید مجلس ایران برای اصلاح قوانین مجازات قاچاق مواد مخدر.
ایران به عاصمه جهانگیر و احمد شهید گزارشگر قبلی سازمان ملل متحد اجازه ورود به ایران برای تحقیق را نداده است.
قابل توجه این که خانم عاصمه جهانگیر، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر ایران در پی اعتصاب عذای زندانیان سیاسی در ایران از مقام‌های جمهوری اسلامی خواسته است که به وضعیت زندانیانی که در رجایی‌شهر اعتصاب غذا کرده‌اند، رسیدگی کنند.
خانم جهانگیر درباره وضعیت این زندانیان هشدار داده و گفته است: “گزارش‌هایی که از وخامت وضع سلامتی زندانیان اعتصابی، و شکنجه و برخورد نامناسب با آنان منتشر شده است که برای من عمیقا نگران‌کننده است.”

به گفته فعالان حقوق بشر ایرانی بین ۱۵ تا ٢٠ نفر از زندانیان سیاسی زندان رجایی‌شهر، بیش از یک ماه است که در اعتراض به انتقال به بندی دیگر، اعمال محدودیت‌های بیشتر و ضبط وسایل شخصی‌شان از طرف ماموران زندان، در اعتصاب غذا بسرمی برند.
زندانیان می‌گویند پنجره سلول‌هایشان با ورقه‌های فلزی پوشانده شده، آب و غذای سالم و تخت کافی ندارند و همچنین نمی‌توانند با خانواده‌هایشان ملاقات حضوری یا تماس تلفنی داشته باشند. آنها همچنین تصور می‌کنند که در بند جدید تجهیزات شنود و دوربین امنیتی نصب شده است.
واقعیت این است که نقض های وحشیانه و قرون وسطایی حقوق آحاد ملت ایران از سوی ملایان حاکم بر ایران حتی در مقیاس رژیم های اشغالگر هم قابل قیاس نمی باشد.

ملاهای وحشی و جنایتکار بدیهی ترین و پایه ای ترین حقوق انسانی را هم از شهروند ایرانی سلب کرده اند و این حکومت در حقیقت لکه ننگی بر دامان بشریت معاصر است.

کاوه ال حمودی

Kaveh179@gmail.com


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.