اخذ اعتراف‌های دروغین از بازداشتی‌های «عرفان‌حلقه» توسط قرارگاه ثارالله‌

جمعه, 24ام شهریور, 1396
اندازه قلم متن

دو هفته پیش از صدور حکم اعدام «محمدعلی‌طاهری» بنیان‌گذار عرفان‌حلقه، قرارگاه ثار‌الله سپاه موج گسترده‌ای از بازداشت طرفداران این گروه را در شهرهای مختلف ایران آغاز کرد.

به گزارش «آمدنیوز»، بازداشت شاگردان «محمدعلی طاهری» و مربیان عرفان‌حلقه که از ماه‌های گذشته آغاز شد، پس از صدور و اعلام حکم اعدام «طاهری» شدت بیشتری پیدا کرد.

یک منبع آگاه به خبرنگار «آمدنیوز» گفت: «قرارگاه ثارالله در جهت آماده‌سازی و تدارک مقدمات اعدام طاهری، برخی از سرشاخه‌ها و مربیان این مکتب که جزء دستگیر شدگان اخیر هستند را مجبور به اعتراف دروغین علیه محمدعلی طاهری کرده است.»

این مقام مسئول در قوه‌قضائیه که خواست نامش فاش نشود افزود: «تعدادی از بازداشت‌شدگان بر اثر فشارهای ناشی از بازجویی‌های روانی، مقابل دوربین قرار گرفتند و متن‌هایی که از قبل به آنها داده شده بود را بر زبان آوردند، اما برخی از شاگردان طاهری زیر بار این فشارها نرفتند که همچنان تحت شکنجه‌های روحی و روانی و یا در سلول‌های انفرادی به‌سر می‌برند.»

«محمدعلی طاهری» اولین‌بار در ۱۳۸۹ دستگیر و پس از دوماه زندانی آزاد شد.

وی پس از مدتی در سال ۱۳۹۰ به «توهین به مقدسات» و «افساد فی الارض» متهم و برای اتهام اول به پنج‌سال حبس تعزیری محکوم شد، اما در رابطه با اتهام دوم؛ «افساد فی الارض» حکمی صادر نشد و در دادگاه اعلام شد که صدور حکم به تحقیقات بیشتری نیاز دارد.

طی چهار سال بعد، وی در سلول‌های انفرادی بند دو-الف زندان اوین به بهانه ادامه بازجویی‌ها نگهداری شد.

محکومیت حبس تعزیری این زندانی عقیدتی، در دی‌ماه ۱۳۹۵، به پایان رسید. از طرفی او بار دیگر به اتهام «افساد فی الارض» در سال ۱۳۹۴ به اعدام محکوم شد که این حکم نیز در سال ۱۳۹۵ از سوی دیوان‌عالی کشور نقض شد.

بنیان‌گذار عرفان‌حلقه پس از اتمام دوران محکومیت پنج‌ساله خود از زندان آزاد نشد و مجددا با اتهام «افساد فی الارض» به دلیل فعالیت‌های مشابهی که پیش‌تر در سال ۱۳۹۰ رای آن‌ها، دادگاهی و محکوم شده بود، متهم گردید.

آقای «طاهری» هفته نخست شهریورماه سال‌جاری از سوی دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی«ماشاءالله احمدزاده» به اعدام محکوم شد.

در پی صدور حکم اعدام، هواداران مکتب «عرفان‌حلقه» در شهرهای مختلف ایران دست به تجمعات اعتراضی زدند که این اعتراضات، ضمن ایجاد وحشت در نهادهای امنیتی، با بازداشت‌های گسترده روبرو شد.

از: آمدنیوز


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.