حبس و شلاق؛ محکومیت دو طلبه عامل ضرب و شتم دراویش در کوار

جمعه, 31ام شهریور, 1396
اندازه قلم متن

شعبه دوم دادگاه تجدیدنظر ویژه روحانیت تهران در تصمیم خود دو طلبه افراطی در کوار که عامل غائلهٔ افراطیون مذهبی علیه دراویش طریقت نعمت‌اللهی گنابادی در شهریور ۱۳۹۰ و ضرب و شتم دراویش بودند را محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مجذوبان نور، این رأی که در مقام بررسی و تجدیدنظر نسبت به رأی دادگاه بدوی ویژه روحانیت شیراز صادر شده دربردارنده شش ماه حبس تعلیقی و سی‌وچهار ضربه شلاق برای روحانیون افراطی کوار به اتهام اخلال در نظم عمومی است.

دادگاه روحانیت تهران همچنین دو نفر از روحانیون محکوم بدوی این پرونده را از اتهامات وارده مبری دانست.

سال ۹۱ با شکایت آقایان صالح‌الدین مرادی و کسری نوری، پرونده‌ای در دادگاه ویژه روحانیت شیراز علیه طلبه‌هایی که در این واقعه از عاملین و سردستگان حملهٔ سازمان‌یافتهٔ قشریون و افراطیون به دراویش گنابادی ساکن کوار بودند گشوده شد که اکنون پس از گذشت شش سال از آن واقعه، دادگاه روحانیت اقدام به صدور حکم قطعی کرده است. در دادنامهٔ صادره، متهمین پرونده به اتهام اخلال در نظم عمومی به شش ماه حبس و سی‌وچهار ضربه شلاق به صورت تعلیقی محکوم شده و از اتهامات نشر اکاذیب و توهین و افترا تبرئه شده‌اند.

آقایان صالح مرادی و کسری نوری از فعالین حقوق دراویش و مدیران سایت مجذوبان نور می‌باشند که در جریان بازداشت گستردهٔ فعالان حقوق دراویش در سال ۱۳۹۰ بازداشت شدند و شکایت خود علیه این طلبه‌های جوان را از زندان عادل‌آباد به دادگاه فرستاده بودند.

گفتنی است این حکم در شرایطی از سوی دادگاه ویژهٔ روحانیت شیراز صادر شده که هم‌اکنون بیش از سی نفر از دراویش گنابادی ساکن کوار پرونده‌هایی گشوده با احکام سنگین حبس تعزیری در دادگاه‌های استان فارس دارند و علاوه بر آن؛ ۷ تن دیگر از درویشان ساکن کوار به تبعیدهای مادام‌العمر و هفت‌ساله در نقاط مختلف ایران محکوم هستند که از میان این ۷ نفر آقای محمدعلی شمشیرزن در محل تبعیدش در شهر بندرعباس به طور غیرقانونی بازداشت و هم‌اکنون قریب به یکسال است که در زندان به سر می‌برد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.