گزارش از ملاقات رهبران بهاییان در آمریکا با دکتر محمد مصدق نخست وزیر ایران

شنبه, 2ام اردیبهشت, 1391
اندازه قلم متن

Dr. Mossadegh respected and cared about the freedom of religion for all Iranians including the followers of Baha’i religion. This is well documented in the book by Dr. Bahram Choubineh on Dr. Mossadegh and Baha’is.

بخشی از گزارش نقل شده در کتاب دکتر چوبینه از ملاقات میان رهبران محفل ملی بهاییان در آمریکا با نخست وزیر ایران:

گزارش ملاقات دکتر محمد مصدق نخست وزیر ایران

ساعت [ملاقات]: ۱۱ صبح جمعه، ۱۹ اکتبر ۱۹۵۱ [جمعه ۲۶ مهر ماه ۱۳۳۰] «روز تولد حضرت اعلی»

محل [ملاقات]: اطاق نخست وزیر در هتل ریستز تاور، خیابان پارک،
خیابان پنجاه و هفتم، نیویورک
دکتر مصدق گفت، از بازداشت بهائیان یزد اطلاع دارد، چون تیمسار سرلشکر علائی او را ملاقات کرده و به او گزارش داده‌اند که با بهائیان با عدالت رفتار نمی‌شود. نخست وزیر اظهار داشت که مایل است، در ایران به بهائیان کمک کند، اما نامه‌ی محفل ملی آمریکا که حاکی از توسعه و نفوذ دیانت بهائی است، مورد علاقه‌ی او نیست. آنچه او احتیاج دارد، این است که روی کاغذ مارک‌دار محفل ملی، یک نامه‌ی رسمی بنویسیم و برای کمک به برادران بهائی ما که درایران در معرض اذیت و آزار قرار دارند، دادخواهی کنیم و ذیل آن نامه را مهر و امضاء نماییم، تا ایشان بتوانند، برای کمک به بهائیان ایران، مورد استفاده قرار دهد. حتا نخست وزیر با صراحت گفت: «در آخر این نامه‌ی رسمی بنویسید: “جای بسی شگفتی است، در کشوری که دارای تمدن باستانی و قانون اساسی است و تمام افراد در برابر قانون دارای حقوق مساوی هستند، متأسفانه با بهائیان خلاف قانون رفتار می‌شود.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

یک نظر

  1. دکتر چوبینه کیست و سابقه تحقیقاتی ایشان پیست؟ نام کتاب ایشان که به آن استناد کرده اید چیست؟ من “دکتر بهرام چوبینه” را جستجو کردم. حتی یک عکس یا بیوگرافی از این فرد موجود نیست.