تداوم بی خبری از سرنوشت رامین حسین پناهی پس از یکصد روز بازداشت

دوشنبه, 10ام مهر, 1396
اندازه قلم متن

پس از گذشت یکصد روز از زمان درگیری نیروهای سپاه پاسداران و اعضای یکی از احزاب اپوزیسیون در سنندج که منجر به زخمی و بازداشت شدن رامین حسین پناهی شد کماکان خبری از سرنوشت این زندانی به دست نیامده است. بی خبری از سرنوشت رامین حسین پناهی در حالی ادامه دارد که برادر دیگر او به نام افشین نیز بدون ارتباط با این درگیری بازداشت شده و کماکان در زندان سنندج به سر می برد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، خانواده حسین پناهی پس از گذشت یکصد روز از بازداشت رامین حسین پناهی کماکان از سرنوشت او بی اطلاع هستند.

امجد حسین پناهی، برادر رامین حسین پناهی در گفتگو با گزارشگر هرانا تایید کرد بی خبری از سرنوشت رامین کماکان ادامه دارد.

به گفته برادر رامین حسین پناهی، خانواده وی برای استخدام وکیل در پرونده رامین و افشین به دفاتر وکلا در منطقه خود مراجعه کرده اند اما وکلا مستقیم یا غیرمستقیم حاضر به پذیرش وکالت در این پرونده نشده اند. امجد حسین پناهی عدم بعهده گیری وکالت در این پرونده را ناشی از تهدیدات دستگاه امنیتی و هراس وکلا از عواقب آن دانست.

حدود سه هفته قبل خواهران حسین پناهی با نگارش نامه ای که نسخه ای از آن در اختیار هرانا قرار گرفت گفته بودند “بیش از ۸۰ روز از بازداشت برادرمان “رامین حسین پناهی” می گذرد و متاسفانه و علی رغم پیگیری های مستمر والدینمان تا این لحظه هیچ یک از نهادهای امنیتی-اطلاعاتی جمهوری اسلامی حاضر به پاسخگویی نبوده و اساسا هیچکدام مسوولیت دستگیری رامین را بر عهده نگرفته و نمی گیرند. مجروحیت رامین حین بازداشت نگرانی های خانواده ی ما و به ویژه والدین پا به سن گذاشته امان را نه دوچندان بلکه هزارچندان نموده است.”

پیش تر یکی از اعضای این خانواده به گزارشگر هرانا گفته بود “خانواده حسین پناهی با توجه به زخمی بودن رامین بسیار نگران او هستند. آنها در مرحله اول فقط میخواهند از زنده بودن او اطمینان حاصل کنند برای همین به تمام مراجع قضایی یا امنیتی مراجعه کردند اما وزارت اطلاعات می گوید رامین توسط سپاه بازداشت شده ولی سپاه برخلاف این را می گوید و به همین شیوه از پاسخگویی طفره می روند. روشن بودن سرنوشت و وضعیت رامین حق متقابل و سلب نشدنی او و خانواده اش است.”

افشین حسین پناهی دیگر بازداشت شده این پرونده مورخ چهار شهریورماه از بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج به زندان مرکزی این شهر منتقل شد.

به گفته امجد حسین پناهی، افشین بر اساس پرونده ای که در شعبه چهارم دادگاه انقلاب بر علیه او مفتوح شده متهم شده است به تبانی، تبلیغ علیه نظام، مشارکت در برگزاری مراسم نوروز و تماس با رسانه های خارج از کشور. او اخیرا در دادگاهی به همین منظور حاضر شده بود.

لازم به یادآوری است روز جمعه مورخ اول تیرماه چهار تن از اعضای یک حزب سیاسی در کمین نیروهای قرارگاه حمزه سپاه پاسداران افتادند. طی تبادل آتش صورت گرفته سه تن از اعضای این حزب به نامهای حامد سیف پناهی، بهزاد نوری و صباح حسین پناهی جان باختند و نفر چهارم به نام رامین حسین پناهی در حالی که از ناحیه کمر و پا مورد اصابت سه گلوله قرار گرفته بود، دستگیر شد.

پس از واقعه روز جمعه در سنندج نیروهای امنیتی به بازداشت تعدادی از اقوام چهار فرد حاضر در درگیری پرداختند از جمله در همان روز واقعه، ۱ تیرماه ۱۳۹۶، افشین حسین پناهی، برادر رامین در منزل شخصی خود بازداشت شد سپس ۴ تیرماه ۱۳۹۶، انور حسین پناهی، دیگر برادر رامین و ۵ تیرماه ۱۳۹۶، زبیر، احمد و انور حسین پناهی از جمله پسرعموهای رامین توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند و اندکی بعد نیز عباس حسین پناهی از بستگان نزدیک این خانواده.

رامین و صباح نسبت دایی و خواهرزادگی در این میان داشتند. نسبت نزدیک این دو فرد حاضر در واقعه سنندج باعث شد تا دایره بازداشت نیروهای امنیتی پس از این واقعه بر خانواده حسین پناهی در مناطق حومه قروه تمرکز بیشتری پیدا کند.

نیروهای امنیتی پس از دو روز بازداشت انور حسین پناهی و انتقال او به تهران وی را به شرط بازنگشتن به کردستان آزاد می کنند، همچنین چهار تن دیگر از بازداشت شدگان نیز به مرور آزاد میشوند ولی رامین و افشین حسین پناهی کماکان در بازداشت به سر می برند.

خانواده حسین پناهی در تظلم خواهی خود به گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل، خانم اسما جهانگیر نامه ای نوشتند
همچنین باید اشاره کرد روز ۹ تیرماه، سازمان عفو بین الملل که مقر آن در لندن است با انتشار بیانیه ای، بازداشت پنج تن از بازداشت شدگان پس از درگیری اخیر سنندج را به مثابه ” ناپدید شدن اجباری” خواند و خواستار آشکارا شدن سرنوشت و محل نگهداری آنان و همچنین شفاف سازی در رابطه با وضعیت رامین حسین پناهی که پس از درگیری سنندج بصورت زخمی بازداشت شده است شد. این سازمان از مقامات ایرانی خواست هر چه سریعتر به آزادی سایر افرادی که صرفا بخاطر نسبت خانوادگی با رامین حسین پناهی بازداشت شده اند اقدام کند.

در هفته های اخیر نیز نامە سرگشادە جمعی از فعالین مدنی کردستان خطاب بە استاندار در مورد وضعیت رامین حسین پناهی انتشار یافت.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.