درسا درخشانی شطرنج‌باز ایرانی که به علت عدم رعایت حجاب از تیم ملی ایران اخراج شده بود، رسما به تیم‌ملی امریکا پیوست!

دوشنبه, ۱۰ام مهر, ۱۳۹۶
اندازه قلم متن

«درسا درخشانی»، دومین استاد بزرگ شطرنج تاریخ ایران، برای تیم ملی شطرنج امریکا رقابت خواهد کرد

«درسا درخشانی»، دومین استاد بزرگ شطرنج تاریخ ایران، از این پس برای تیم ملی شطرنج امریکا رقابت خواهد کرد. درسا همچنان شهروندی ایرانی خود را خواهد داشت، اما از این پس و براساس اعلام رسمی سایت فدراسیون جهانی شطرنج، او زیر نظر و پرچم فدراسیون آمریکا رقابت خواهد کرد.

این خبری است که هنوز از سوی درسا تایید نشده است اما به نظر می رسد نابغه ۱۹ ساله ایرانی دیگر زیر پرچم ایران در رقابت های جهانی شرکت نمی کند.

بهمن ماه سال ۱۳۹۵ خبری مبنی بر حضور دو برادر و خواهر در تورنمنت شطرنج «جبل‌الطارق» در رسانه های ایران خبرساز شد. «فارس» گزارش داده بود که درسا درخشانی بدون حجاب اسلامی در این رقابت‌ها شرکت کرده و برادرش «برنا درخشانی» با شطرنج باز اسراییلی به رقابت پرداخته است.

درسا روز سوم دی ماه سال قبل در گفت و گو با وب سایت «بیاند چس» گفته بود که حجاب برای او آزاردهنده است: «به عنوان یک زن ایرانی، باید روسری رسمی سر کنم که قطعا آزار دهنده است و حواسم را مختل می‌کند. از سوی دیگر، در ایران همه می‌دانند که افراد خارجی با حجاب آشنا نیستند و به رعایت آن علاقه‌ای ندارند.»

او همین طور دلیل افت شطرنج ایران را به اتفاقات پس از انقلاب در ایران مرتبط دانسته و گفته بود: «ما در سال ۱۹۷۹ در ایران با انقلاب شطرنج روبه رو شدیم. شطرنج در ایران به مدت یک دهه ممنوع شده بود چرا که به عنوان قمار و شرط بندی به آن نگاه می‌شد. بدیهی است که هیچ رویکرد سیستماتیکی برای آموزش و یا مسابقات آن وجود نداشت. به همین دلیل است که شطرنج ایران هنوز در مقایسه با سایر کشورها، ضعف‌های بزرگی دارد.»

در این مصاحبه، درسا با بی پروایی سخن گفته بود اما یک ماه بعد به عنوان نماینده ایران (البته بدون حجاب) به رقابت های جهانی شطرنج رفت.

حضور درسا بدون حجاب و رقابت برادر نوجوانش با یک شطرنج بار اسراییلی، منجر به واکنش رییس فدراسیون شطرنج ایران شد. خبرگزاری فارس سراغ «مهرداد پهلوان‌زاده»، رییس این فدراسیون رفت و از قول او نوشت: «درسا درخشانی اصلاً ساکن ایران نبوده و در اسپانیا دانشجو است و متأسفانه در مسابقات بدون حجاب شرکت کرده است. مسابقات جبل‌الطارق هم به‌صورت آزاد برگزارش شده و هرکسی می‌توانسته است در آن شرکت کند. برنا درخشانی ساکن تهران است و خودش ویزا دریافت و در آن جا حضور پیدا کرده است.»

واکنش ها به همین جا ختم نشدند؛ «احمد سالک» را به عنوان نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی می شناسند. او از اعضای «فراکسیون ولایی»، عضو سابق «حزب جمهوری اسلامی» و از اعضای «جامعه روحانیت مبارز» بوده و هست. سالک پس از نشر خبر حضور درسا بدون حفظ حجاب در رقابت های شطرنج جهانی، به «باشگاه خبرنگاران جوان» گفت: «لزومی ندارد افراد دو تابعیتی و اشخاصی که اعتقادی به‌نظام ندارند، زیر پرچم ایران در یک مسابقه ورزشی شرکت کنند.»

او از دستگاه های امنیتی خواست با خواهر و بردار شطرنج باز ایرانی برخورد رسمی و جدی داشته باشند.

درخواست نماینده مردم اصفهان در مجلس خیلی تا اجرایی شدن طول نکشید. در فاصله کم تر از یک سال از مصاحبه سالک و درخواست او برای حذف نام افرادی که در خارج از ایران سکونت دارند و پایبند به نظام نیستند، درسا درخشانی با فدراسیون شطرنج امریکا به توافق رسیده است. این یعنی دومین بانوی استاد بزرگ شطرنج ایران از این پس برای امریکا رقابت می کند.
از: ایران وایر


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.