ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، به نتانیاهو: کاملا به برجام پایبندیم

دوشنبه, 17ام مهر, 1396
اندازه قلم متن

ترزا می گفت آن چه اکنون مهم است نظارت بر اجرای دقیق برجام و پایبندی هر دو طرف به تعهداتشان است

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، در گفت‌وگویی تلفنی با همتای اسرائیلی خود بر “پایبندی جدی” بریتانیا به توافق هسته‌ای ایران تأکید کرده است.

به گفته سخنگوی خانم می، او به بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل گفت که توافق هسته‌ای با ایران برای امنیت منطقه اهمیت حیاتی دارد، به این دلیل که “احتمال دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را تا بیش از یک دهه از بین برده است”.

نخست وزیر بریتانیا در این مکالمه تلفنی گفت که آن چه اکنون مهم است نظارت بر اجرای دقیق برجام و پایبندی هر دو طرف به تعهداتشان است.

خانم می در عین حال به آقای نتانیاهو گفت که جامعه جهانی باید مراقب “اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه” باشد.
نخست وزیر بریتانیا در حالی بر تعهد شدید کشورش به برجام تأکید کرده که تا چند روز دیگر دولت آمریکا باید نظر خود را درباره پایبندی ایران به این توافق اعلام کند.

در آستانه اعلام موضع آمریکا، دونالد ترامپ، رئیس جمهور این کشور انتقاد از برجام و حمله به حکومت ایران را به شدت افزایش داده و این احتمال بیش از پیش مطرح شده که آمریکا پایبندی ایران به برجام را تایید نکند.

این در حالی است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تمام گزارش‌های خود پایبندی ایران به برجام را تایید کرده و تمام طرف‌های دیگر توافق هسته‌ای هم گفته‌اند که به برجام پایبند خواهند بود.

ساعاتی پیش از انتشار خبر مکالمه ترزا می و بنیامین نتانیاهو، سخنگوی دولت روسیه هشدار داد که خروج آمریکا از برجام “پیامدهای منفی” به دنبال خواهد داشت.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین هم امروز در پاسخ به خبرنگاران درباره احتمال خروج آمریکا از برجام، این توافق را نمونه‌ای خوب از حل مسالمت‌آمیز اختلاف‌ها خواند و ابراز امیدواری کرد که خدشه‌ای به آن وارد نشود.

مقام‌های دولت آمریکا گفته‌اند که اگر وزارت امور خارجه این کشور پایبندی ایران به برجام را تایید نکند، موضوع به کنگره ارجاع می‌شود تا درباره وضع دوباره تحریم‌ها علیه ایران تصمیم‌گیری کند.

احتمال تحریم سپاه؛ هشدار و نگرانی

هم‌زمان وزارت امور خارجه فرانسه درباره احتمال قرار دادن نام سپاه پاسداران ایران در فهرست گروه‌های تروریستی دولت آمریکا و تاثیر احتمالی آن بر افزایش تنش‌ها در منطقه ابراز نگرانی کرده است.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران امروز هشدار داد که اگر آمریکا سپاه را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار دهد پاسخ ایران “قاطع، کوبنده و سخت” خواهد بود.‌

آقای قاسمی ابراز امیدواری کرد که “هیئت حاکمه آمریکا در ادامه خطاهای خود این خطای بسیار مهم و استراتژیک را انجام ندهند و دور اندیشی لازم را داشته باشند.”

محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران دیروز یکشنبه هشدار داد که اگر دولت آمریکا سپاه پاسداران را یک سازمان تروریستی بخواند، سپاه هم “ارتش آمریکا را در سراسر جهان به ویژه در منطقه خاورمیانه، هم‌سنگ داعش در نظر خواهد گرفت.”

آقای جعفری گفت که ایران اعمال تحریم‌های تازه در چارچوب “قانون مقابله با دشمنان آمریکا از طریق تحریم‌ها” را به منزله “خروج یک جانبه آمریکا از برجام” تلقی خواهد کرد.

این قانون علیه ایران، روسیه و کره شمالی به تصویب کنگره آمریکا رسیده و دونالد ترامپ حدود دو ماه پیش آن را امضاء کرده است.

کنگره آمریکا دولت این کشور را موظف کرده که ظرف نود روز این قانون را اجرا کند.
از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.