گزارشی از آخرین وضعیت ۹ متهم سیاسی از جمله ۲ زندانی محکوم به اعدام اهل شوش

پنجشنبه, 20ام مهر, 1396
اندازه قلم متن

خانواده هاى دو زندانى اهوازى محکوم به اعدام در پرونده “حادثه صفى آباد دزفول” از تمامى سازمانهاى حقوق بشرى درخواست کردند که صداى فرزندان آنها را به جامعه بین المللى برسانند. آنها مى گویند فرزندان ما بى گناه هستند و اتهامات نسبت داده شده به آنها از طرف مقامات قضائى و امنیتى ایران صحت ندارد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، قاسم بیت عبداله و عبدالله عبداللهى (کرملاچعب) از اهالی منطقه شوش، در شهریورماه ۱۳۹۶ به همراه ۷ متهم دیگر از بابت محاربه و ارتباط با گروههای خارج کشور و همینطور تبلیغ علیه نظام مورد محاکمه قرار گرفتند. حکم اعدام برای این دو متهم و برای سایرین نیز حکم حبس صادر شد.

کلیه متهمان در دادگاه اتهامات وارده را انکار و نفی کرده اند.
پس از گذشت مدت طولانی از بازداشت و سپس محکومیت این افراد دو متهم محکوم به اعدام تاکنون هیچگونه ارتباط تلفنی و ملاقات با خانواده خود نداشته اند.

یک منبع مطلع از وضعیت این افراد به گزارشگر هرانا گفت “این دو زندانى از تاریخ دستگیرى در بازداشتگاه اداره اطلاعات بسر مى برند. خانواده این دو فرد در ۹ شهریور ماه سال جارى از حکم اعدام فرزندانشان مطلع شدند ولی از روند قانونى طی شده منتهی به صدور حکم اطلاعى ندارند”.

این منبع مطلع افزود: “خانواده هاى محکوم شدگان علیرغم مراجعه مکرر به دادگاه انقلاب اهواز و نهاد هاى امنیتى، موفق به ملاقات آنها نشده و از وضعیت جسمی و سرنوشت آنها هیچ اطلاعی ندارند”.

منبع نزدیک به متهمان این پرونده به نقل از آنان گفت “ما را به تیراندازى به هیات عزادارى دزفول نیز هم متهم کَردند،اتهامى است که همه ما آن را قبول نکردیم و حتى قاسم و عبدالله به قاضى پرونده گفتند که اداره اطلاعات مى دانند که عاملان تیراندازى در صفى آباد دزفول چه کسانى هستند و ما هیچ ارتباطى با این موضوع نداریم”.

دو سال پیش افراد ناشناسى در صفی آباد دزفول سوار بر یک‌دستگاه خودروی سواری پژو به محل تکیه هیات عزاداری قمر بنی‌هاشم این شهر هجوم کرده اند و دو نَفَر را کشتند که چند روز بعد از این حادثه ۱۵ نفر از شهروندان عرب در روستاهاى اطراف شوش را بازداشت کردند.

گفته میشود هر دو محکوم به اعدام در این پرونده اتهامات را بی اساس دانسته و آن را پرونده سازی دستگاه امنیتی برای آنان به دلیل فعالیت های مذهبی خود دانسته اند. این دو متهم پرونده از پیروان اهل سنت هستند.

از سوی دیگر بستگان قاسم بیت عبداله مى گویند: “در شامگاه جمعه ۲۴ مهرماه ۱۳۹۴ شب حادثه صفى آباد دزفول، او نگهبان دستگاه هاى سنگین طرح فتح المبین در مسیر شاوور-شوش بوده است و در این رابطه شواهد وقرائن محکمى وجود دارد”.

شوراى اسلامى روستاهاى محل سکونت متهمان، ریش سفیدان و جمعى از مردم منطقه در نامه اى به مقامات قضائى و امنیتى تاکید کرده اند که این افراد بى گناه و از افراد متعهد و متدین منطقه هستند و هیج ارتباطى با اتهامات نسبت داده شده ندارند.

لازم به یادآوری است این افراد که عمدتا از ساکنین شهر شوش و حومه آن هستند به “محاربه از طریق تشکیل گروه “چند الفاروق”، عضویت در جمعیت های مخالف نظام و همینطور تبلیغ علیه نظام” متهم شده بودند. بر اساس حکم صادره متهمان ردیف اول و دوم به نام های عبدالله عبداللهى (۳۳ ساله، ساکن منطقه شاوور) و قاسم بیت عبدالله (ساکن روستای درچال) به اعدام محکوم شدند.
سایر احکام صادره نیز به شرح ادامه به متهمان ابلاغ شده است.

احمد عبداللهی (۳۰ ساله، ساکن شوش) به ۲۵ سال حبس تعزیری، ماجد بیت عبدالله (۲۳ ساله، ساکن روستای خلف مسلم) به ۲۵ سال حبس تعزیری، حسون بیت عبدالله، فرزند عباس (۳۱ ساله، اهل روستای درچال) به ۲۵ سال حبس تعزیری محکوم شده است
همینطور چهار متهم دیگر پرونده به نامهای حسین عبداللهی (۲۴ ساله، برادر متهم ردیف اول، ساکن منطقه شاوور) به ۳ سال حبس تعزیری، عیسی عبداللهی (۳۰ ساله)، مجید عبداللهی (۲۴ ساله) و على زمانى (عبیداوى) فرزند صالح نیز هر یک به ۳ سال حبس تعزیری محکوم شدند. چهار متهم مورد اشاره هم اکنون با قید وثیقه آزاد هستند.
لازم به یادآوری است این افراد در ۲۴ مهرماه ۱۳۹۴ توسط نیروهای امنیتی در منازل خود بازداشت شدند. احمد، ماجد و حسون عبداللهی پس از پایان بازجویی ها به زندان مسجد سلیمان منتقل شدند.

متهمان ردیف اول و دوم پرونده در تمام مدت حدود ۲ سال گذشته ابتدا در بازداشتگاه اطلاعات شوش و اکنون در بازداشتگاه اداره اطلاعات شهر اهواز نگهداری می شوند. این دو متهم در این مدت از ارتباط با خانواده های خود محروم نگه داشته شدند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.