حکم تعلیق سپنتا نیکنام متوقف شود

شنبه, 22ام مهر, 1396
اندازه قلم متن

درخواست نمایندگان از لاریجانی درباره عضو زرتشتی شورای شهر یزد / اجرای قانون بدون تبعیض بین ایرانیان باشد / تصمیمات قضایی باید در راستای تقویت وحدت ملی و حیثیت نظام باشد

تصمیمات قضایی باید در جهت اصول حقوقی و مصالح عمومی و در راستای تقویت وحدت و انسجام ملی و امنیت کشور و حیثیت داخلی و بین المللی نظام سیاسی و حقوقی باشد.

مجمع نمایندگان استان یزد در نامه‌ای به علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی خواستار رسیدگی به موضوع سلب صلاحیت عضو زرتشتی شورای اسلامی شهر یزد و رفع اثر حکم موقت صادره شد.

به گزارش آفتاب‌نیوز، در نامه محمدرضا تابش نماینده مردم اردکان، سیدابوالفضل موسوی نماینده مردم یزد، کمال دهقانی نماینده مردم تفت و میبد و محمدرضا صباغیان نماینده مهریز و بافق خطاب به علی لاریجانی آمده است: «نظر به اینکه تمام مراحل و فرآیند انتخابات بر اساس تبصره یک ماده ۲۶ قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخابات شهرداران مصوب سال ۱۳۷۵ که به تایید شورای محترم نگهبان رسیده است، توسط هیات مرکزی نظارت با رعایت ضوابط قانونی و تطبیق موضوع و فرآیند بررسی منطبق با قواعد و مقررات حاکم صورت پذیرفته است، تصدیق می‌فرمائید که تصمیمات قضایی باید در جهت اصول حقوقی و مصالح عمومی و در راستای تقویت وحدت و انسجام ملی و امنیت کشور و حیثیت داخلی و بین المللی نظام سیاسی و حقوقی باشد و با تاسی از منویات مقام معظم رهبری درخصوص وظیفه همه ارکان جمهوری اسلامی در روا داشتن وظایف بر اساس معارف دینی و قانون اساسی بدون هیچ‌گونه تبعیض و نابرابری بین ایرانیان از هر قوم و نژاد و مذهبی باشد.

لذا خواهشمند است به منظور صیانت از قوانین و مقررات و اقدامات قانونی هیات‌های مربوطه در امر انتخابات شورای اسلامی شهر یزد، اقدام کنید.

براساس این گزارش، همچنین رونوشتی از این نامه برای رئیس قوه قضائیه جهت دستور رفع اثر حکم موقت صادره توسط دیوان عدالت اداری نیز ارسال شده است.

صلاحیت سپنتا نیکنام در هیات های اجرایی انتخابات شوراها به تایید رسیده بود و با توجه به استعلام از مراجع چهارگانه، صلاحیت وی در هیات مرکزی نظارت انتخابات استان یزد نیز تایید شد. نهایتا نیکنام پس از کسب آرای لازم از مردم یزد و با توجه به عدم وصول شکایت در مهلت تعیین شده قانونی برای دومین بار به عضویت شورای اسلامی شهر یزد درآمد.

اخیرا با حکم دیوان عدالت اداری و با استناد به ابلاغیه دبیر شورای نگهبان در ایام بررسی صلاحیت کاندیداهای انتخابات شوراها عضویت سپتنا نیکنام در شورای شهر یزد تعلیق و به وی ابلاغ شد.

درخواست نماینده زرتشتیان از رئیس مجلس:

نماینده زرتشیتان در مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به رئیس مجلس با اشاره به دستور وی در ایام تعیین صلاحیت کاندیداهای انتخابات شوراها، حکم اخیر دیوان عدالت اداری مبنی بر تعلیق عضویت سپنتا نیکنام در شورای شهر یزد را متناقض با قانون دانست و خواستار جلوگیری از تضییع حقوق ایرانیان پیرو ادیان الهی شد.

به گزارش ایسنا، در نامه اسفندیار اختیاری خطاب به علی لاریجانی آمده است:

«جناب آقا‍‍ی دکتر علی لاریجانی
ریاست محترم مجلس شورای اسلامی
با درود فراوان

احتراماً، همانگونه که اطلاع دارید ، شورای محترم نگهبان با ارسال نامه­ شماره ۲۴۰ /۱۰۰/ ۹۶ به تاریخ ۲۶ /۱ /۹۶، تبصره ۱ ماده ۲۶ از “قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب ۱۳۷۵” را خلاف موازین شرع شناخته بود. این نامه بر خلاف اصول متعددی از قانون اساسی است که با درایت و دستور جنابعالی در هامش نامه شماره ۶۲۲ /۴۸ مورخ ۳۰ /۰۱/ ۱۳۹۶ اینجانب و اجرای هیات محترم نظارت بر انتخابات شهر و روستا، انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا همزمان با انتخابات ریاست جمهوری در تاریخ ۲۹ اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ با حضور حداکثری ایرانیان، منطبق بر قانون برگزار شد.

خوشبختانه با رای مردم مهربان و ارزشمند استان یزد جناب آقای سپنتا نیکنام از جامعه خوشنام و پرافتخار زرتشتیان برای دومین بار به عنوان یکی از اعضای شورای شهر یزد انتخاب و پس از طی مراحل قانونی و ادای سوگند، فعالیت رسمی خود را آغاز کرد.

اما متاسفانه به استناد نامه شورای محترم نگهبان و با شکایت شخصیت حقیقی، شعبه ۴۵ دیوان عدالت اداری حکم موقت بر عدم حضور ایشان در شورای اسلامی شهر یزد را صادر کرده که متناقض با قوانین موجود است.

بر اساس “قانون تشک‍‍یلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب ۱۳۷۵” که بیش از بیست سال از اجرای آن می گذرد، مرجع رسیدگی به شکایات و نحوه آن کاملاً مشخص است و پس از اتمام و تائید هیات نظارت بر انتخابات، امکان تغییر آن نیست، لازم الاجرا است و باید به رای مردم شریف استان یزد احترام گذاشت.

بنابراین از جنابعالی به عنوان ریاست محترم قوه مقننه انتظار دارم تا براساس قانون اساسی، دستورات لازم جهت جلوگیری از تضییع حقوق مشخص و قانونی ایرانیان پیروان ادیان الهی را صادر فرمایند.

از خداوند یکتا و بی­همتا برای همه خدمتگزاران مردم عزیز ایران، آرزوی سربلندی و پیروزی را دارم.
با سپاس

دکتر اسفندیار اختیاری
نماینده ایرانیان زرتشتی»

از: آفتاب نیوز


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.