درخواست یک نماینده مجلس از قوه قضاییه برای آزادی ساسان آقایی پس از شصت روز بازداشت

یکشنبه, 23ام مهر, 1396
اندازه قلم متن

مقامات قوه قضاییه از آزادی با قرار وثیقه ساسان آقایی، روزنامه‌نگار و معاون سردبیر روزنامه اعتماد که از تاریخ ۲۱ مرداد ماه با دلایل نامشخص بازداشت شده، پس از شصت روز انفرادی، به دلایل نامشخص مخالفت می‌کنند.

فاطمه سعیدی، عضو هیات رییسه فراکسیون امید مجلس روز ۲۱ مهرماه از قوه قضاییه خواست تا قرار بازداشت ساسان آقایی، روزنامه‌نگار که دو ماه است در بازداشت موقت و سلول انفرادی به سر می‌برد به وثیقه یا کفالت تبدیل شود و از زندان بیرون بیاید. از ۲۱ مردادماه این روزنامه‌نگار بدون اتهام مشخصی در سلول انفرادی بند ۲۴۱ زندان اوین متعلق به حفاظت قوه قضاییه در حال بازجویی در شرایط نامناسب به سر می‌برد.

فاطمه سعیدی در گفت‌و‌گویی با خبرگزاری ایلنا گفت «بازپرس محترم» این روزنامه‌نگار می‌تواند با تبدیل قرار بازداشت به کفالت یا وثیقه «از طولانی شدن مدت بازداشت این روزنامه‌نگار جلوگیری کند.»

این نماینده مجلس با اشاره به زمان دو ماه بازداشت این روزنامه‌نگار بدون مشخص بودن اتهامش در حالی که در سلول انفرادی تحت بازجویی به سر می‌برد، گفت:‌ «با توجه به این‌که دو ماه از بازداشت موقت ساسان آقایی، روزنامه‌نگار می‌گذرد از مسوولان قضایی تقاضا دارم در تبدیل قرار ایشان به وثیقه یا کفالت مساعدت کنند تا مقدمات آزادی و فراهم شود.

علی مطهری، نایب رییس مجلس در تاریخ ۱۸ مهرماه در یادداشتی با نقد دستگاه قوه قضاییه و با ذکر نام ساسان آقایی که از تاریخ ۲۱ مرداد ماه بلاتکلیف در بازداشت به سر می‌برد نوشته بود چرا وقتی «خبرنگاری توسط دادسرای رسانه به نحو نامناسبی بازداشت می‌شود، بعد از آن تا مدتی حتی خانواده او از محل نگهداری او اطلاع ندارند و در حالی که طبق قانون اساسی باید ظرف ۲۴ ساعت تفهیم اتهام شود و سپس کیفرخواست برای او صادر و به دادگاه ارسال شود. مدت طولانی برخلاف قانون در بازداشت انفرادی باقی می‌ماند به این امید که تحت فشار روحی و جسمی اعترافی در جهت اتهام خود انجام دهد، نه این‌که ابتدا دلایل و اسناد متقضی وجود دارد و بعد او بازداشت می‌شود.»

با این حال در جوابیه روابط عمومی دادستانی تهران که چند ساعت پس از انتشار یادداشت این نماینده مجلس منتشر شد، در اعتراض به حرف‌های مطهری نوشته شده بود: «تا کی قضات و قوه قضاییه باید دخالت‌های امثال آقای مطهری را در پرونده‌های قضایی تحمل نمایند؟»

ساسان آقایی، روز شنبه ۲۱ مرداد ماه در دفتر روزنامه اعتماد بدون هیچ احضاریه‌ای از سوی ماموران امنیتی بازداشت شد و پس از آن او را به منزلش بردند. یک منبع در گفتگویی با کمپین در تاریخ ۳۰ مرداد ماه درباره نحو بازداشت این روزنامه‌نگار گفته بود: «اموران امنیتی ریختند دفتر روزنامه، همزمان جلوی خانه ساسان و خانه پدر او مامور گذاشته بودند انگار که با یک جانی طرف هستند یا می‌خواهند دزد بگیرند. در حالی که ساسان محل کارو محل زندگی مشخصی داشت و براساس قانون می‌بایست احضاریه می‌فرستادند. بعد از بازداشت هم خانه او و خانه پدرش را تفتیش کردند و وسایل شخصی او از کتاب‌ها و دست نوشته‌ها و هارد کامپیوتر او را با خود بردند.»

ساسان آقایی که در حوزه‌ سیاست ایران می‌نویسد، پیش از این یک بار در سال ۱۳۸۱ در جریان تهیه گزارشی از سالگرد اعتراضات دانشجویی ۱۸ تیرماه ۱۳۷۸ بازداشت شد و پس از ۱۵ روز حضور در سلول انفرادی بند ۲۴۰ زندان اوین آزاد شد.

او بار دیگر اول آذر ماه ۱۳۸۸ در جریان اعتراضات مردمی به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری به اتهامات نشر اکاذیب و تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی بازداشت و ۱۲۸ روز در سلول‌ انفرادی بند ۲۰۹ و بند عمومی ۳۵۰ زندان اوین بود. او در تاریخ هشتم فروردین ماه ۸۹ با تودیع وثیقه ۵۰۰ میلیون ریال از زندان اوین آزاد شد و پس از آن در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به اتهام تبلیغ علیه نظام به یک سال زندان محکوم شد و برای اتهام نشر اکاذیب قرار منع تعقیب صادر شد.

این روزنامه نگار فعالیت مطبوعاتی خود را از سال ۱۳۸۰ آغاز کرد و با رسانه‌های اصلاح‌طلبی مانند اعتماد، یاس نو، فرهیختگان، همبستگی همکاری داشت. ساسان آقایی روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب در حالی دستگیر شد که حسن روحانی چند ماه پیش در دوران مناظرات بارها بر لزوم آزادی‌ مطبوعات و احترام به قلم سخنرانی کرده بود.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.