سازمان ملل: حمله با گاز سارین به خان شیخون کار نیروهای اسد بود

جمعه, 5ام آبان, 1396
اندازه قلم متن

یکی از نیروهای امداد که در حمله به خان شیخون با ماسک اکسیژن تنفس می کند

سازمان ملل نیروهای بشار اسد را مسئول حمله شیمیایی به شهری در شمال غربی این کشور عنوان کرده که در دست مخالفان دولت سوریه بوده است.

این حمله در بهار (چهارم آوریل) انجام شده و بر اثر آن هشتاد نفر در خان شیخون جانشان را بر اثر استنشاق گاز سارین از دست داده‌اند.

مخالفان دولت و قدرت‌های غربی که در راسشان ایالات متحده آمریکاست، می‌گویند که نیروهای دولتی آن منطقه را در آن روز بمباران هوایی کرده‌اند.

دولت بشار اسد در سوریه و حامی بزرگش، روسیه، ضمن رد این مدعا، می‌گویند که این حادثه طوری طراحی شده که دولت سوریه مقصر جلوه داده شود. آنها می‌گویند که بمب به انبار مهماتی متعلق به مخالفان دولت اصابت کرده که پر از سلاح‌های شیمیایی بوده است.

گزارش جدید سازمان ملل درباره این حادثه را دو نهاد تهیه کرده‌اند: سازمان منع سلاح‌های شیمیایی و “مکانیسم مشترک تحقیق” (جی آی ام).
این گزارش به قطع و یقین دولت سوریه را مقصر انتشار گاز سارین در خان شیخون شناخته است.

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، از انتشار این گزارش استقبال کرده و در بیانیه‌ای نوشته، این گزارش حرفی را تایید کرده که آمریکا مدتها قبل می‌دانسته است.

خانم هیلی در بیانیه‌اش با اشاره از روسیه انتقاد کرده که “علی رغم این گزارش‌های مستقل، ما می‌بینیم که کشورهایی می‌خواهند از این رژیم حمایت کنند. این روش باید همین حالا به پایان برسد.”

روسیه و سوریه هنوز به این گزارش واکنشی نشان نداده‌اند.

روز سه‌شنبه روسیه یک قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل برای تمدید تنها ماموریت رسمی تحقیق درباره استفاده از سلاح‌های شیمیایی در سوریه (جی آی ام) را وتو کرد.

از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.