واشنگتن پست: فرانسه واسطه درخواست دیدار ترامپ با روحانی بود

جمعه, 12ام آبان, 1396
اندازه قلم متن

روزنامه واشنگتن پست به نقل از مقام های دولت آمریکا خبر داد که امانوئل مکرون، رییس جمهوری فرانسه برای انتقال درخواست دیدار دونالد ترامپ با حسن روحانی واسطه شده بود.

به نوشته این روزنامه، تنها چند ساعت پس از آن که دونالد ترامپ در نوزدهم سپتامبر در مجمع عمومی سازمان ملل متحد حکومت ایران را یک دیکتاتوری فاسد و یک رژیم یاغی خواند، دولت آمریکا از آقای مکرون خواست برای دیدار میان روسای جمهوری ایالات متحده و ایران در نیویورک زمینه چینی کند.

به گفته مقام هایی که واشنگتن پست نامشان را فاش نکرده، این درخواست به وسیله رکس تیلرسن، وزیر خارجه آمریکا به اطلاع مقام های فرانسوی رسید.

پاسخ ایرانی ها به این درخواست، همان طور که پیش تر از سوی سخنگوی وزارت خارجه ایران هم اعلام شده بود، منفی بود.

به نوشته واشنگتن پست، فرانسوی ها به آمریکایی ها اطلاع دادند که طرف ایرانی فکر نمی کند که دونالد ترامپ جدی باشد و این درخواست را نوعی نیرنگ تلقی کرده است.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران یکشنبه گذشته با اعلام درخواست طرف آمریکایی برای دیدار روسای جمهوری دو کشور از مخالفت ایران با این پیشنهاد خبر داده بود.

با این حال آقای قاسمی در رابطه با نقش فرانسه گفت: “باید تاکید کنم که مطالب مطرح شده و هر آنچه راجع به دیگران و به خصوص اقدامات امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه بیان شده است، نادرست بوده و قابل تائید نیست.”

سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید در ابتدا چنین درخواستی را انکار کرد و گزارش ها در این باره را کذب خواند اما پاسخ هدر ناوئرت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به این سوال متناقض بود.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به سوالی در این باره گفت: “می دانم که وزیر خارجه موضوعی را مطرح کرده بود … مقام های ایرانی نه گفتند و مساله پایان یافت.”

از خانم ناوئرت پرسیده شد آیا ایرانی ها درخواست دیدار با ترامپ را رد کردند که او پاسخ مثبت داد.

اما در ادامه سوال ها، خانم ناوئرت گفت درخواست دیدار مربوط به دیدار با مقام های آمریکایی بوده و از خبرنگاران خواست سوال های بیشتر را با کاخ سفید مطرح کنند.

از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.