ادامه فشار بر فعالان سیاسی و فرهنگی جامعه مدنی ایران

شنبه, 13ام آبان, 1396
اندازه قلم متن

تایید حکم دادگاه بدوی برای یک فعال اصلاح‌طلب، صدور حکم زندان برای یک شاعر و اجرای حکم زندان در مورد یک فعال کارگری نشانه‌هایی از تداوم محدودیت‌ها و فشارهای سیاسی در ایران تلقی می‌شوند.

به گفته مجید آذرپی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و عضو سابق حزب اعتماد ملی،  شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر حکم دادگاه بدوی را علیه او تایید کرده است. دادگاه اول، شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب، آقای آذرپی را به ۶ سال ونیم زندان و سه میلیون و نیم تومان جزای نقدی محکوم کرده بود.

آذرپی، عضو سابق شاخه جوانان حزب اعتماد ملی استان تهران و عضو ستاد انتخاباتی حسن روحانی، در تاریخ ۲۶ خرداد ماه ۱۳۹۴ توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. او در تاریخ ۱۸ مهرماه در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی مقیسه به اتهام‌هایی همچون “تبلیغ علیه نظام” و “اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی” به ۶ سال و نیم زندان و سه میلیون و نیم جزای نقدی محکوم شد.

بیشتر بخوانید: بازداشت چند تن از فعالان ستاد روحانی

مجید آذرپی روز چهارشنبه، اول آبان ماه در مصاحبه با کمپین از ابلاغ حکم دادگاه تجدیدنظر خبر داد و گفت: «من واقعا از تایید حکم در تعجب هستم. من از وقتی از زندان آزاد شدم هیچ فعالیتی نداشتم. ارتباطم را با حزب اعتماد ملی قطع کردم منتهی نمی‌دانم چرا این کار را کرده‌اند.»

آذرپی در تشریح فضای دادگاه بدوی و دادگاه تجدیدنظر گفته است: «در دادگاه آقای مقیسه از هر توهینی استفاده می‌کرد. وقتی برای تفهیم اتهام بردند مرا از اتاق بیرون کرد، گفت تو سم مهلک نظام هستی، اصلا حق حیات نباید داشته باشی و ما در حق تو لطف می‌کنیم که زنده هستی. در دادگاه بدوی هم فرصت حرف زدن نمی‌داد. وکیلم را به سخره می‌گرفت و در نهایت چنین حکمی داد. ولی دادگاه تجدیدنظرم دادگاه خوبی بود. آقای بابایی خیلی کمک کرد ولی در عمل حکم تایید شد… یک آقای جوانی به اسم دکتر بابایی به جای آقای زرگر آنجا بود که خیلی هم کمک کرد و گفت در حق این پرونده اجحاف شده، مصادیق ندارد. در نوشتن لایحه دفاعیه کمک کرد و به وکیلم مشورت داد. حرفش این بود که دست کم ۵ سالی که برای اجتماع و تبانی صادر شده نقض می‌شود ولی در عمل ما شاهد این نبودیم. حالا اعمال نفوذ و اعمال نظر شده نمی‌دانیم ولی می‌دانیم که حکم را قاضی انشا نکرده، رییس دفترش سه چهار خط نوشته عدم دفاع قابل شهود و حکم را تایید کرده‌اند.»

آذرپی در بخش دیگری از مصاحبه با کمپین حقوق بشر در باره جزئیات حکم صادرشده نیز توضیحاتی داده است: «پنج سال برای اجتماع و تبانی گرفته‌ام، یک سال برای تبلیغ علیه نظام و ۶ ماه به اضافه جریمه نقدی برای سایر اتهامات داده‌اند.»

Evin Gefängnis in Teheran im Iran (FF)فعالان حقوق بشر می‌گویند که صدور حکم زندان علیه فعالان فرهنگی و صنفی و سیاسی در ایران همچنان ادامه دارد

زندان برای شاعر

در همین حال خبرها از محکوم‌شدن رضا اکوانیان، شاعر، به سه سال زندان و ۴۰ ضربه شلاق حکایت دارند. در این گزارش به نقل از “یک منبع مطلع” آمده است که شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی ماشاءالله احمدزاده، آقای اکوانیان ۳۲ ساله را به اتهام “تبلیغ علیه نظام و توهین به مقدسات از طریق سرودن و انتشار شعر، به ۳ سال زندان و ۴۰ ضربه شلاق محکوم کرده است”.

ظاهرا حکم صادرشده در مرحله بدوی است و قابل اعتراض و تجدیدنظرخواهی است. کمپین به نقل از منبع خود می‌نویسد: «دادگاه علیرغم انکار و دفاعیات رضا اکوانیان در دادگاه، حکم را بر اساس گزارش سازمان اطلاعات سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات صادر کرده است، گزارش‌هایی که این شاعر آن را “مغرضانه و کذب” خوانده است».

از رضا اکوانیان، اهل شهرستان دهدشت در استان کهگیلویه و بویراحمد و ساکن تهران علاوه بر شعرهای پراکنده در وبسایت‌ها و اینستاگرام شخصی‌اش، دو مجموعه شعر “زخم‌ها پابه‌پای من پیر می‌شوند” و “زیر بال می نا” نیز با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد منتشر شده است. برخی از این شعرهای دارای مجوز انتشار در دادگاه برای متهم کردن شاعر مورد استناد قرار گرفته‌اند.

همزمان اعلام شده است که “شناخت‌نامه علی‌اشرف درویشیان”، اثر تحقیقی-تاریخی آرش سنجابی (مستندساز، نویسنده و مترجم) که درباره فعالیت‌های فرهنگی درویشیان است از سال ۸۶ تا کنون چنذین بار برای دریافت مجوز انتشار به وزارت ارشاد رفته و همچنان در محاق توقیف است.

آن گونه که نویسنده اثر می‌گوید؛ این کتاب از سوی اداره کتاب وزارت ارشاد ابتدا با جمله‌ اثر “در حال بررسی است” و بدون گفتن جواب منفی به مدت ۹-۸ سال بلاتکلیف مانده بود و حتی اصلاحیه‌ای که برای تغییرات به نشر مروارید اعلام شده بود پس گرفته شد تا با بررسی‌های دقیق‌تر اصلاحیه‌ها را مجددا عنوان کنند، نهایتا هم وزارت ارشاد آب پاکی را روی دست آرش سنجابی ریخته و چاپ کتاب ممنوع ‌اعلام شده است.

بیشتر بخوانید: چهارده سال زندان برای یک معلم و فعال صنفی

همزمان منابع متفاوتی از تلاش برای بازداشت علیرضا ثقفی، فعال کارگری، خبر داده‌اند. به نوشته سایت کانون مدافعان حقوق کارگر،  ماموران دادستانی اوین ساعات ۱۱ صبح چهارشنبه (۱۰ آبان) با در دست داشتن حکم جلب و حکم ورود، به منزل علیرضا ثقفی مراجعه کرده و خواهان ورود به منزل و جلب او شدند.

اجرای حکم پس از ۶ سال

مأموران حکم جلب ثفقی و کارت شناسایی خود را نشان دادند ولی چون ثقفی در منزل نبود با تنظیم صورت جلسه حکم را ابلاغ کرده و خواهان آن شدند که نامبرده روز شنبه خود را به دادسرای اوین جهت اجرای حکم سه سال زندان معرفی کند.

علیرضا ثقفی در اول ماه مه ۱٣٨٨ همراه با شمار زیادی از فعالان کارگری در پارک لاله بازداشت شده و مدت ۴۰ روز را در زندان گذرانده و در انتها با قرار وثیقه آزاد شده بود. شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمد مقیسه در بهمن ۱۳۸۸ این فعال کارگری را به ۳ سال زندان محکوم کرد و حکم سال ۱۳۸۹ در دادگاه تجدیدنظر نیز تایید شد.

از زمان قطعی شدن حکم در سال ۱۳۸۹، دادستانی تهران بارها علیرضا ثقفی را شفاهی یا تلفنی احضار کرده ولی بر خلاف بار آخر احضاریه کتبی و یا اقدام قانونی برای بازداشت او انجام نداده بود.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.