اظهار نظر معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور در خصوص شلیک به کولبران: «بیشتر مغطله است تا واقعیت»‌

دوشنبه, ۱۵ام آبان, ۱۳۹۶
اندازه قلم متن

حسین ذوالفقاری،‌ معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور، روز یکشنبه ۱۴ آبان، مدعی شد که «اینها که در مرزهای کشور به سمت‌شان شلیک می‌شود، کولبر نیستند».

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، حسین ذوالفقاری در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه در چند ماه اخیر اخباری درباره تیراندازی به سوی کولبران منتشر شده است، گفت «بیشتر مغطله است تا واقعیت»‌ و افزود: «بحث کولبران با قاچاقچیان متفاوت است»

ذوالفقاری ادامه داد: «هنگامی که ما از کولبران نام می‌بریم منظور افرادی هستند که در معابری مشخص رفت و آمد می‌کنند که هیچ‌گاه به سمت آنان تیراندازی نشده است».

وی کولبرانی که از «معابر مشخص» عبور نمی کنند را «قاچاقچی‌هایی» نامید «از کوه و کمر عبور می‌کنند و قاچاق انجام می‌دهند».

این در حالیست که رسول خضری، نماینده پیرانشهر درمجلس، روز هفتم آبان، در مصاحبه با خبرگزاری ایلنا با اشاره به آنچه که «بحران کولبران دانش آموز» خواند، اعلام کرده بود که ۷۵ هزار در ایران به کولبری مشغولند که برخی از آنان دانش‌آموز هستند و هنگام کولبری کشته می‌شوند.

پیش از این برخی از مقام‌ها و نهاد‌ها در جمهوری اسلامی از «کولبران» نیز به عنوان عوامل قاچاق کالا از مرز‌ها به داخل ایران نام ‌برده‌اند. این در حالیست که رهبر جمهوری اسلامی در اردیبهشت ۹۵ گفته بود که منظورش از مبارزه با قاچاق «مقابله با کولبرها» نیست.

کولبرها به افرادی گفته می‌شود که برای کسب درآمد زندگی خود اجناسی را از مرزهای ایران وارد یا خارج می‌کنند. آنها بیشتر در استان‌های آذربایجان غربی، کردستان و کرمانشاه به این کار اشتغال دارند.

همواره گزارش‌هایی درباره کشته شدن تعدادی از کولبران بر اثر شلیک ماموران مرزی ایران منتشر می‌شود.

در شهریور ماه و در اعتراض به کشته شدن دوکولبر ساکن بانه اعتراض‌هایی در این شهر و همچنین سنندج انجام شد و تعدادی از تجمع کنندگان بازداشت شدند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.