هشدار درباره بازگشت داروهای از رده خارج بیهوشی

شنبه, 30ام دی, 1391
اندازه قلم متن

چکیده: رئیس انجمن بیهوشی و مراقبتهای ویژه ایران با عنوان این مطلب که نمی توان اتاق عمل را به خاطر نبود داروهای اصلی تعطیل کرد، گفت: متاسفانه بعضا از داروهای ایرانی جایگزین استفاده شده و همچنین داروهای قدیمی که تا پیش از این استفاده نمی شده، دوباره وارد چرخه داروهای بیهوشی شده و این می تواند زنگ خطری…

بحران حوزه بهداشت و درمان هم چنان داستان دنباله دار است که رئیس انجمن بیهوشی و مراقبتهای ویژه ایران، نسبت به افزایش عوارض دارویی در کشور هشدار داده و گفته است: نبود برخی داروهای بیهوشی باعث شده تا داروهایی که از رده خارج شده بود، دوباره مورد استفاده قرار گیرد

محمدمهدی قیامت در ارتباط با واردات برخی اقلام دارویی از کشور هند توسط وزارت بهداشت می گوید: اگر این داروها همان داروهای تحت لیسانس کانادا، اروپا و آمریکان باشند که از طریق هند قرار است وارد کشورمان شود، هیچ اشکالی ندارد و خوب است.

وی افزود: اما برخی داروهای هندی است که از آنها به عنوان داروهای زیرپله ای نام برده می شود و مواد اولیه این قبیل داروها در این کشور تولید می شود که باید تحت کنترل و نظارت دقیق قرار بگیرند.

قیامت با عنوان این مطلب که اخیرا عوارض دارویی زیاد شده است، ادامه داد: این مشکل تنها به داروهای بیهوشی مربوط نمی شود بلکه در همه داروها چنین مواردی مشاهده شده است. به طوریکه یکی از داروهای شربت سرماخوردگی با عارضه همراه بوده است.
رئیس انجمن بیهوشی و مراقبتهای ویژه ایران ضمن هشدار نسبت به این موضوع که بعضی اوقات حساسیت های دارویی موجب مرگ می شود، به مهر گفت: چون این عوارض دارویی تاکنون به این شدت نبوده که حالا هست، وقتی چند نفر به علت مبتلا شدن به عوارض دارویی نزد پزشک می روند، متوجه عوارض دارویی می شویم.

وی تاکید کرد: به نظر من جایگزین یک دارو بدون کنترل آن، می تواند عوارض بیشتری داشته باشد. بنابراین، سرعت در تامین دارو می بایست همراه با کنترل داروها باشد.

قیامت با اشاره به کمیاب شدن چند قلم داروی بیهوشی که جزو داروهای اصلی به شمار می روند، افزود: نبود این قبیل داروها می تواند در کیفیت خدمات موثر باشد.

رئیس انجمن بیهوشی و مراقبتهای ویژه ایران با عنوان این مطلب که نمی توان اتاق عمل را به خاطر نبود داروهای اصلی تعطیل کرد، گفت: متاسفانه بعضا از داروهای ایرانی جایگزین استفاده شده و همچنین داروهای قدیمی که تا پیش از این استفاده نمی شده، دوباره وارد چرخه داروهای بیهوشی شده و این می تواند زنگ خطری باشد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.