بی‌خبری از وضعیت فواد زندی، فعال کارگری در سنندج، ۴۵ روز پس از بازداشت توسط وزارت اطلاعات

چهارشنبه, ۲۴ام آبان, ۱۳۹۶
اندازه قلم متن

یک منبع مطلع به کمپین حقوق بشر در ایران گفت با گذشت یک ماه و نیم از بازداشت فواد زندی در شهر سنندج توسط ماموران وزارت اطلاعات، مسوولان قضایی درباره اتهامات و محل نگهداری‌اش اطلاع‌رسانی نکرده‌اند و بی‌خبری از این فعال کارگری که بدون دسترسی به وکیل و یا تماس با خانواده در بازداشتگاه نگهداری می‌شود، ادامه دارد.

یک فعال مدنی ساکن مطلع به وضعیت فوادزندی در سنندج روز سه‌شنبه بیست و سوم آبان ماه به کمپین گفت مقامات امنیتی و قضایی از ذکر اتهامات و محل نگهداری فواد زندی خودداری کرده‌اند و در برابر پرسش‌های خانواده، این فعال کارگری را درباره اطلاع‌رسانی و مصاحبه احتمالی تهدید کرده‌اند. این منبع گفت نیروهای امنیتی در تماسی تلفنی با خانواده فواد زندی به آنان هشدار داده‌اند که «مصاحبه و سروصدا» به ضررشان خواهد بود: «خانواده که به دادستانی رفته جواب ندادند و گفتند از اتهام و محل نگهداری بی اطلاعند، احتمالا در بازداشتگاه اطلاعات است چون از وزارت اطلاعات با خانواده تماس گرفتند و بدون توضیح و پذیرش مسئولیت گفتند حواستان باشد هر نوع مصاحبه و سر و صدا به ضرر خودتان تمام می‌شود و بهتر است حرفی نزنید.»

این منبع به کمپین گفت فواد زندی ۳۵ ساله روز هفتم مهر ماه در خانه‌اش از سوی ماموران وزارت اطلاعات بدون دریافت احضاریه و با اعمال خشونت بازداشت شده و با گذشت یک ماه و نیم همچنان موفق به تماس تلفنی با خانواده یا گرفتن وکیل نشده است. منبع مطلع به کمپین گفت ماموران وزارت اطلاعات در برابر اصرار فواد زندی و خانواده‌اش به طی روال قانونی و ارسال احضاریه، درب خانه را شکسته و به زور وارد شده‌اند.

این منبع دلایل بازداشت و اتهامات احتمالی فواد زندی را «فعالیت‌های کارگری و ارتباط با فعالان کارگری در کردستان» عنوان کرد و به کمپین گفت او پیش از این نیز با اتهامات مشابه بازداشت و زندانی شده است: «این اولین بار نیست که بازداشت می‌شود و همیشه هم جرمش فقط شرکت در مراسم روز جهانی کارگر و روز جهانی زن یا تجمعات قانونی بوده است، در بازداشت قبلی اش در سال ۹۴ که حتی قصد شرکت در مراسم روز جهانی کارگر و پیاده روی و کوهپیمایی با دوستانش را هم جرم حساب کردند، دادستانی یا اطلاعات جوابی ندادند ولی این بار هم باید جرمش همین باشد.»

فواد زندی اواخر فروردین ماه ۱۳۹۴ و در آستانه روز جهانی کارگر (یازده اردیبهشت) نیز به همراه برادرش آرام زندی، توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و پس از حدود پنجاه روز بازجویی و بی‌خبری، اواسط خرداد ۱۳۹۴ با قرار وثیقه آزاد شد. شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی سعیدی در ۱۵ تیر ماه ۱۳۹۴ این دو برادر را به چهار ماه حبس تعزیری محکوم کرد و این حکم در دادگاه تجدیدنظر نیز تایید شد.

عضویت در کمیته هماهنگی برای ایجاد تشکل‌های کارگری، شرکت و برنامه‌ریزی برای در مراسم روز جهانی کارگر و هشتم مارس روز جهانی زن، شرکت در گل‌گشتها و پیاده‌روی به همراه دوستان و کارگران و ارتباط با خانواده های فعالان کارگری زندانی از فعالیت‌هایی بود که به گفته منبع مطلع مصداق اتهامات تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی محسوب شده بود. آرام و فواد زندی در ۲۵ مرداد ماه ۱۳۹۴ برای گذراندن کیفر به زندان سنندج منتقل شدند و اوایل آبان ماه با پایان محکومیت با احتساب ایام بازداشت، آزاد شدند.

منبع مطلع به کمپین گفت فواد زندی در اسفند ۱۳۸۹ نیز به اتهام فعالیت‌های مشابه از سوی نیروهای امنیتی سپاه پاسداران بازداشت شده و پس از یک هفته بازجویی آزاد شده است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.