دکتر محمدحسن حسینی: کنکور؛ ابزاری برای استعمار و چپاول مردم

شنبه, 27ام آبان, 1396
اندازه قلم متن

دکتر سید محمد حسن حسینی

(دکترای روش تدریس از دانشگاه میسور هندوستان)

بطور اتفاقی داشتم برنامه شبکه یک تلویزیون جمهوری اسلامی ایران را می دیدم. خیلی جالب بود! یک فوق لیسانس شیمی داشت روش تست زدن “بدون تفکر” را به ۱۵ میلیون دانش آموزان و کنکوری های ایرانی آموزش می داد! مضحک بود. بنابراین کنجکاو شدم و این برنامه ها را در چند روز دنبال کردم. متوجه شدم که این شیوه “تست زدن بدون تفکر” را برای “تمام” دروس آموزش می دهند! برای من جالب بود چون در سال ۲۰۰۷ یک مقاله – به زبان انگلیسی نوشتم و چاپ کردم – که در آن به کالبد شکافی سیستم آموزش ایران پرداخته بودم و توضیح داده بودم که چگونه رژیم تعلیم و تربیتی ایران در واقع  بطور برنامه ریزی شده و سیستماتیک و هدفمند با کاهش سطح توانایی های تفکر ورزی فراگیران عملا یک “کارخانه گوسفند سازی” می باشد. من در این مقاله شرح داده بودم که چگونه کنکور را موتور محرک و محور ثقل این سیستم آموزشی گوسفند ساز قرار داده اند. خروجی های این نوع سیستم آموزشی و ارزشیابی هم کسانی هستند که به بالاترین منصب های مدیریتی و … می رسند. و نتیجه اش می شود جامعه علیل و بیمار و بحران زده ای که در آن زندگی می کنیم. مقاله انگلیسی من

“ELT in Higher Education in Iran and India: A Critical View”, Published at Language in India, ۷(۲۰۰۷): ۱-۱۱.  http://www.languageinindia.com/dec2007/eltinindiaandiran.html

مقاله مرتبط فارسی من

http://news.gooya.com/politics/archives/2016/07/214863.php

چند شب قبل مجددا این برنامه را در شبکه یک تلویزیون جمهوری اسلامی نگاه کردم. برنامه هیجانی تر شده بود! یک آقای “دکتر” را آورده بودند که چند جمله جذاب گلچین شده درباره رازهای موفقیت در کنکور گفت. در انتها مجری فرمودند که عزیزانی که می خواهند از برنامه ها و مشاوره های تیم جناب آقای دکتر استفاده کنند عدد یک را به /۳۰۰۰۵۰۳۰ اس ام اس بزنند. من از روی کنجکاوی به آنها اس ام اس زدم. فکر کردم تلویزیون جمهوری اسلامی خواسته است در راستای سیاست عدالت آموزشی که در اوایل انقلاب برای جذب مردم مطرح کردند گام بردارد و بدینوسیله به دانش آموزان بی بضاعت و مستضعفین و … در نقاط محروم و … خدمات رایگان دهند!!.

بعد از ۲ روز یک خانم از تهران به من زنگ زد و گفت از موسسه ونوس در خدمت شما هستیم. من گفتم یک دانش آموز کنکوری در رده پیش دانشگاهی دارم که میخواهم تیم شما کمکش کنند پزشکی قبول شود. ایشان فرمودند. اکی  ۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان به حساب ما بریزید تا ما ۱۲۰ دی وی دی آموزشی برای شما بفرستیم! البته ایشان توضیح دادند که هزینه این خدمت (جمهوری اسلامی) ۸ ملیون و ۵۰۰ هزار تومان هست که این روزها بخاطر روز دانش آموز ۶ میلیون و ۸۰۰ هزارتومان بیشتر نمی گیرند! گفتم یک دانش آموز دهمی هم دارم. آن خانم فرمودند اکی هزینه ایشان ۴ تا ۶ میلیون و هشتصد می شود برای ۴ سال ساپورت/خدمت ما! بعد من گفتم تضمینی هم می دهید که این خدمات شما نتیجه دهد؟ و ایشان فرمودند: “نه. ما هیچ تضمینی نمی دهیم”! ادامه دادند که همه چیز به هوش و تلاش دانش آموز شما بستگی دارد!

از روی کنجکاوی، روز بعد با موسسه ای دیگر به نام موسسه قلم چی – در مشهد – تماس گرفتم که ایشان فرمودند برای یک سال هزینه ساپورت از هر دانش آموز ۳ میلیون و هشتصد هزار تومان دریافت می کنیم! ایشان توضیح دادند که منظورشان از ساپورت برگزاری ۱۷ مرحله آزمون و نیز برگزاری چند همایش است که البته هزینه همایش ها جدا از اون ۳٫۸۰۰ محاسبه می شود! ایشان فرمودند با هزینه همایش ها – برای یک دانش آموز- حدودا ۵ میلیون تومان می شود!

در چنین شرایطی طبیعی است که وقتی من در رساله دکترا و تقریبا در ۱۳ کتاب و ۱۵۰ مقاله ام اشاره کرده ام که سیستم آموزشی ایران در واقع یک کارخانه گوسفند سازی است که برای استحمار،  استثمار و استعمار ایرانیان طراحی شده است، این مافیاهای قدرت که آموزش و پرورش و صدا و سیما و … را تحت کنترل دارند و از این سیستم سودهای بیلیاردی می برند از من عصبانی شوند و مرا وارد لیست سیاهشان کنند. آنها ترتیبی دادند که نه تنها من در “هیچ” دانشگاهی در ایران به عنوان هیات علمی پذیرفته نشدم بلکه آنقدر من را تحت فشار گذاشتند که چاره ای جز فرار به ترکیه ندیدم. اما در قطار تهران استانبول من را بازداشت و روانه تیمارستان آزادی تهران کردند تا در آنجا ناجوانمردانه حتی حافظه من را هم تخریب کنند تا دیگر اینچنین – به زبان انگلیسی – بر علیه منافع آنها قلم فرسایی نکنم و آنها را رسوا نسازم:

http://bit.ly/2hdn653

برای مطالعه مقالات من وبلاگم را ببینید:

http://beyondelt.blogfa.com

عرصه آموزش-پایگاه امپراطوری تمامیت خواهان

http://melliun.org/iran/112020

ما گوسفندان و آنها

http://bit.ly/2zDPqYW

سیزدهمین کتاب من: “یادگیری تیمی رقابتی” – انتشارات کتاب راه

http://ktbr.ir/b26640

– لینک ویدیوی روش تدریس من:

http://www.aparat.com/v/i32tK   /


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.