توصیه هنرمندان به شهردار تهران: کاهش خشونت با ابزار هنر

پنج شنبه, ۲ام آذر, ۱۳۹۶
اندازه قلم متن

جمعی از هنرمندان در دیدار با محمدعلی نجفی، شهردار تهران از عدم توجه به نقش آنان در تغییر فرهنگ شهری انتقاد کردند. این هنرمندان تأکید کردند که هنر می‌تواند در کاهش خشونت در میان شهروندان نقش پررنگی داشته باشد.

جمعی از هنرمندان، روز سه‌شنبه (۳۰ آبان/۲۱ نوامبر) در دیدار با محمدعلی نجفی، شهردار تهران دغدغه‌ها و دیدگاه‌های خود را مطرح کردند. این هنرمندان تأکید کردند که برای کاهش خشونت در فضای شهری تهران باید به هنر اهمیت ویژه‌ای داد.

منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما در این دیدار با تاکید بر اینکه تهران نیازمند توسعه فضای فرهنگی است، گفت: «ما تنها حرفه‌ای هستیم که مشتریان خودمان را انتخاب نمی‌کنیم و منتظر آنها می‌مانیم و اصل مهم رضایت آنها است. به خاطر همین باید به نیازهای متعدد و متنوع و به‌روز مخاطب شهر توجه کرد.»

مدیرعامل خانه سینما با پیشنهاد اینکه یک کارگروه ویژه متشکل از نمایندگان خانه سینما و شهرداری برای حل مشکلات تشکیل شود، افزود: «شاید این باعث شود کاری کنیم از خشونت موجود در فضای تهران با نگاهی هنری بکاهیم.»

لوریس چکناواریان، آهنگساز و رهبر ارکستر نیز دیگر سخنران این مراسم بود او گفت: «تهران زمانی شهر فرهنگ و هنر بود اما امروز اینگونه نیست. موسیقی می‌تواند فرهنگ خشن شهر را کنار بزند. فرهنگ ما نیاز به موسیقی دارد و نمی‌توان مولانا را بدون موسیقی به دنیا نشان داد.»

او خطاب به محمدعلی نجفی، شهردار تهران افزود: «تمام پولتان را بزارید و ارکستر خوبی بسازیم تا فرهنگ مردم را تغییر دهیم.»

این موسیقی‌دان پیش از این نیز در مراسم جایزه هنری قلب تهران که در شهریور ماه امسال برگزار شد با اشاره به تجربه‌ی سفرش به آلمان گفته بود: «پس از اتمام جنگ جهانی دوم مردم آلمان دچار خشونت عجیبی شدند؛ دانشمندان به رایزنی پرداختند تا راهی برای حل این معضل پیدا کنند؛ آنها به این نتیجه رسیدند که موسیقی بهترین راه درمان خشونت مردم است.»

او افزود: «سپس در مدرسه‌ها و آکادمی‌ها شروع به آموزش و راه‌اندازی برنامه‌های موسیقی کردند. مهم‌ترین عامل بازسازی یک شهر، فرهنگ است.»

معصومه مظفری نقاش و مدرس دانشگاه نیز در سخنانی با بیان اینکه معمولا اهالی هنر غایب اینگونه مراسم‌ها هستند، گفت: «اگر می‌خواهید تهران را درست کنید قطعا عکاس‌ها و نقاش‌ها را نمی‌توانید، نبینید. باید از انجمن‌های تجسمی کمک گرفت و اگر از کمک ما استفاده نکنید، شما این فرصت را از دست داده‌اید.»

فریدون عموزاده خلیلی نیز به نماینده نویسندگان با بیان اینکه در شهرهای بزرگ اجازه می‌دهند، اهالی فرهنگ و هنر شهر را شکوفا کنند، گفت: «در تهران اینگونه نبوده و این افراد در اداره شهر دخیل نبودند. باید به اهالی فرهنگ و تشکل‌های غیردولتی اعتماد کرد.»

او افزود: «اهالی فرهنگ دلشان اگر بیشتر از مقامات برای فرهنگ و مردم نسوزد قطعا کمتر نمی‌سوزد.»
از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.