روزنامه همدلی: علی مطهری با طرح سوالی ملی وزیر کشور دولت دهم را به چالش کشید از خانواده ستار بهشتی مردم و رهبری عذرخواهی کنید

دوشنبه, 6ام آذر, 1396
اندازه قلم متن

مهر نوشت: سوال ملی علی مطهری، نماینده مردم تهران، از مصطفی محمدنجار، وزیر کشور دولت دهم، در صحن علنی امروز مجلس مطرح شد. مطهری با بیان اینکه خلاصه سوال من از وزیر کشور دولت دهم این است که چرا ستار بهشتی پس از یک هفته بازداشت توسط پلیس فتا فوت کرده است، گفت: اتهام وی انتقاد یا توهین به مسئولان نظام در وبلاگش بوده است که البته در قانون، توهین تعریف خاصی دارد و شامل الفاظ رکیک می‌شود اما بنده چنین چیزی را در نوشته‌های ستار بهشتی پیدا نکردم. وی در بیان علت پیگیری موضوع مرگ ستار بهشتی گفت: اولویت اول برای من دفاع از مظلوم است و همه وظیفه داریم که از مظلوم دفاع کنیم.
عضو کمیسیون فرهنگی گفت: دلیل دیگر این است که نوع بینش موجود در برخی نیروهای امنیتی و اطلاعاتی برای حفظ نظام، برداشت غلطی از این فرمایش مقام معظم رهبری است که فرمودند حفظ نظام اوجب واجبات است. ما برای حفظ نظام نمی‌توانیم دست به هر کاری بزنیم و از هر وسیله‌ای استفاده کنیم. در موضوع قتل‌های زنجیره‌ای نیز متهمان در اعترافات خود گفته بودند ما برای حفظ نظام چنین کاری را انجام دادیم تا دیگر روشنفکران حساب کار دستشان بیاید.

علی مطهری در بیان علت پیگیری این موضع تا صحن علنی مجلس و اینکه تا به اینجا قانع نشده است، گفت: بنده دو شرط را برای قانع شدن و عدم پیگیری این سوال مطرح کردم که انجام نشد. ابتدا عذرخواهی رسمی از خانواده ستار بهشتی، ملت ایران و رهبری و اعلام آن از طریق صداوسیما و رسانه‌ها بود که انجام نپذیرفت.

وی اظهار داشت: در جریان فوت هاله سحابی در تشییع پیکر پدرش نیز از وزیر اطلاعات سوال کردم و گفتم که نه شما مقصرید و نه نظام، بلکه یک اشتباه و قصور یک نماینده در برخورد با این خانم منجر به این اتفاق شد و باید عذرخواهی انجام شود. نماینده مردم تهران خاطرنشان کرد: نبود فرهنگ عذرخواهی توسط مسئولان یک نقص بزرگ است.

وی در بیان علت دوم، اظهار داشت: جلب رضایت خانواده ستار بهشتی یکی دیگر از شروط من بود که این شرط هم تحقق پیدا نکرد بلکه در مراسم چهلم ستار بهشتی خانواده وی تحت فشار بودند. همچنین مدتی است که کیفرخواست متهم اصلی صادر شده است اما پرونده هنوز به دادگاه ارجاع نشده است. عضو کمیسیون فرهنگی گفت: ممکن است بگویند مادر ستار بهشتی رضایت داده است اما او گفته است حکم بازداشت دخترم را به من نشان دادند تا از من رضایت بگیرند. نمی‌خواستم داغ دیگری روی سینه‌ام بماند و مجبور شدم و امضا کردم. حتی اگر مادر او نیز رضایت داده باشد، حق مدعی‌العموم برای پیگیری پرونده محفوظ است و البته این موضع ارتباط مستقیمی با قوه قضائیه دارد اما چون این اتفاق در زیرمجموعه وزارت کشور رخ داده است، باید پیگیر باشد.

وی تصریح کرد: از آنجا که این دو شرط برآورده نشد، سوال در صحن مطرح شد و برخی این امر را باعث کاهش اقتدار نیروی انتظامی می‌دانند و در نتیجه به صلاح نمی‌دانند. در حالی که باید به آنان گفت، آنچه که صلاح نیست ضایع شدن حق مردم و سکوت در برابر آن است. زحمات و فداکاری‌های پرسنل نیروی انتظامی در بخش های مختلف بر کسی پوشیده نیست و تخلفات چند عضو این نیرو که به خیال خدمت به نظام انجام گرفته چیزی از ارزش‌ها، نقاط قوت و اقتدار این نیرو کم نمی‌کند. علی مطهری گفت: قصورها و تقصیرهای پلیس فتا به این شرح است: اول، پرداختن به یک موضوع کم‌اهمیت بی‌تاثیر در آسیب رساندن به نظام؛ خود پلیس فتا قبول دارد که تعداد بازدیدکنندگان وبلاگ ستار بهشتی در روز حداکثر هشت نفر بوده و او از سطح سواد بالایی نیز برخوردار نبوده است و مطالبش چندان موثر نبوده است. مطهری در توصیه‌ای به پلیس فتا اظهار داشت: درباره سایر وبلاگ‌نویس‌ها که برخی از آن‌ها در بازداشت هستند، سخت‌گیری نکنیم. هر انتقادی را توهین و توطئه قلمداد نکنید. به عنوان مثال، اکنون که آقای محمد نوری‌زاد که با قلم نسبتا توانای خود آزاد است و نامه‌ها و مقالات انتقادی و بعضا تندی می‌نویسد، آیا آسیبی به نظام رسانده است؟ خیر، بلکه از این طریق برخی از منتقدان نظام تخلیه روحی و روانی می‌شوند و اگر این روال‌ها ادامه داشته باشد، اتفاقی نخواهد افتاد.

وی با بیان اینکه علی (ع) می فرمودند حتما در خفا و آشکار انتقاد کنید، گفت: شما به عنوان پلیس فتا باید همین روش را داشته باشید. ریشه نظام ما که همان اعتقاد مردم به اسلام است، آن‌چنان مستحکم است که بزرگترین انتقادها آن را متزلزل نخواهد کرد. بلکه انتقادات مشفقانه باعث رفع برخی کاستی‌ها خواهد شد و انتقاد مغرضانه نیز صاحبان آن‌ها را رسوا می‌کند.

مطهری در ادامه اظهارات خود بیان داشت: قصور یا تقصیر دیگر پلیس فتا، نگهداری متهم در بازداشتگاه غیرقانونی و بازجویی از دفتر رئیس پلیس فتا در روز تعطیل بوده است. همه می‌دانند که نگهداری متهم در تحت نظرگاه فقط برای چند ساعت و با حضور افسر نگهبان مجاز است؛ در حالی که ستار بهشتی در تحت نظرگاه پلیس فتا یک شب نگهداری شده است و پس از زندان اوین نیز او را به پلیس فتا منتقل کرده‌اند. وی گفت: یکی دیگر از قصور و تقصیرات متهمان این پرونده، برخورد خشونت‌آمیز با ستار بهشتی بوده است که ممکن است مصداق شکنجه محسوب شود؛ در حالی که اصل ۳۸ قانون اساسی می‌گوید هرگونه شکنجه برای گرفتن اقرار ممنوع است و اجبار شخص به شهادت و یا سوگند مجاز نیست و چنین شهادت، اقرار و سوگندی فاقد ارزش و اعتبار است و متخلفان این امر باید طبق قانون مجازات شوند.

مطهری گفت: ستار بهشتی در نامه‌ای به آقای اعلایی، مسئول اندرزگاه ۳۵۰ اوین، به عنوان شکایت از بازجوی خود چنین نوشته است: اینجانب ستار بهشتی در تاریخ ۹/۸/۹۱ از طرف پلیس فتا در منزل بدون حکم بازداشت شدم و مدت ۲ روز مورد انواع تخریب و ضرب و شتم قرار گرفتم. از انواع فحش‌های ناموسی، ضرب و شتم، بستن به میز و لگد زدن به سر بنده و اکنون در تاریخ ۱۱/۸/۹۱ بنده را پلیس فتا باز احضار کرده است و با خود می‌برد و بنده هر اتفاقی که برایم پیش آید مقصر را پلیس فتا می‌دانم و همین‌طور اگر اعترافی از من گرفته شود تحت شکنجه بوده است و مدت ۱۲ ساعت در اتاق ۳۵۰ در بند ۲، اعضای اتاق شاهد آثار ضرب و شتم در بدن بنده بوده‌اند و دو بار به پزشک مراجعه کرده‌ام و در نهایت این گزارش را تقدیم شما می‌کنم و خواستار پیگیری این امر هستم. مطهری در ادامه افزود: جناب آقای محسنی اژه‌ای، دادستان کل کشور نیز به نقل از گزارش ابتدایی پزشکی قانونی خبر دادند که در چند نقطه از بدن ستار بهشتی نشانه‌هایی از کبودی وجود داشته است؛ بنابراین رفتار خشن با وی قابل انکار نیست. مطهری گفت: البته برکناری رئیس پلیس فتا توسط فرمانده نیروی انتظامی و تدوین آیین‌نامه نظارت بر بازداشتگاه‌های موقت از سوی قوه قضائیه از اقدامات قابل تقدیر آن‌هاست که نتیجه پیگیری موضوع توسط مجلس بوده است.

انتقاد مطهری از تشکیل پرونده قضایی برای دختر فروهرها

علی مطهری روز گذشته همچنین یادداشتی منتشر کرد که در آن ضمن قدردانی از نهادهای اطلاعاتی به دلیل صدور اجازه برگزاری مراسم یادبود داریوش فروهر و پروانه اسکندری از تشکیل پرونده قضایی برای دخترشان انتقاد کرد. وی در یادداشت خود آورده است:«خبردار شدیم که امسال در اول آذر، سالروز قتل وحشیانه داریوش فروهر و همسرش پروانه اسکندری در سال ۷۷ به دست ماموران وزارت اطلاعات، به دختر آن دو مقتول مظلوم اجازه برگزاری مراسم یادبود البته صرفاً با سکوت داده‌اند. همین مقدار هم یک گام به پیش در جهت احترام به حقوق مردم است و جای تشکر از نهادهای اطلاعاتی دارد؛ چراکه در سال‌های گذشته این مقدار هم اجازه نمی‌دادند و افراد را از سر کوچه منزل آن دو مظلوم بازمی‌گرداندند.

همچنین خوشحالیم که امروز دیگر آن تفکر در میان ماموران و مسئولان اطلاعاتی ما وجود ندارد که برای حفظ نظام به زعم خودشان، هر کاری می‌توان انجام داد و از هر وسیله‌ای می‌توان استفاده کرد. متهمان این فاجعه در دادگاه گفته بودند ما برای اینکه سایر روشنفکران را بترسانیم این کار را انجام دادیم. ببینید چه انحرافی از اسلام در درون وزارت اطلاعات ما وجود داشت و خوشبختانه امروز تا حد زیادی ریشه‌کن شده است. البته اولیای دم از قاتلان آن دو گذشتند چون آن‌ها را صرفاً ابزار دست می‌دانستند ولی معلوم نیست چرا مدعی‌العموم که با اندک تعریضی به مقامات عالی کشور اعلام جرم می‌کند، در این مورد آن‌ها را به سزای اعمال خود نرسانده است.

و نیز مایه تعجب است که برای دختر آن دو مقتول مظلوم به خاطر پیگیری برگزاری مراسم یادبود پدر و مادرش در سال‌های گذشته، پرونده قضایی تشکیل شده است؛ به‌جای دلجویی از او بابت مصیبت و خسارت روحی و مادی که بر وی وارد کرده‌ایم.

در هر نظام حکومتی ممکن است توسط مامورانی که به جای کلاه، سر می‌آورند چنین جنایت‌هایی انجام شود اما اولاً چنین اتفاقی از نظام اسلامی که سودای عدالت و اخلاق دارد، قبیح‌تر است و ثانیاً مهم نوع برخورد ما با چنین اتفاقاتی است؛ آیا عذرخواهی و جبران خسارت کنیم یا آن را یک امر عادی و حق حکومت جلوه دهیم؟ در داستان ستار بهشتی که اینجانب سوال از وزیر کشور وقت را مطرح کردم و وزیر به صحن علنی مجلس آمد، در نهایت از او خواستم که از خانواده آن مرحوم و ملت ایران و مقام رهبری عذرخواهی کند اما او حاضر نشد و این یک بیماری و انحراف از اسلام است که باید علاج شود.»

قاضی‌پور در صحن مجلس:

علت مرگ ستار بهشتی را از «ملک‌الموت» بپرسید!

خبرگزاری تسنیم: نماینده مردم ارومیه در مجلس می‌گوید:«علی مطهری باید برای پرسش درباره علت مرگ ستار بهشتی ملک‌الموت را احضار کند نه وزیر کشور را.»

به گزارش تسنیم، نادر قاضی‌پور، نماینده مردم ارومیه طی تذکری در صحن علنی مجلس با اشاره به طرح سوال علی مطهری از وزیر کشور درباره علت مرگ ستار بهشتی در بازداشتگاه پلیس فتا گفت: خانواده بزرگ ناجا در ایام نوروز زحمت زیادی کشیده‌اند البته هیچ‌کس نمی‌تواند بگوید این خدمات صد درصد ایده‌آل بوده است ولی امروز رئیس مجلس نیز از عملکرد ناجا در ایام تعطیلات تقدیر کرد.

وی افزود: بنده باز هم از این فرصت استفاده می‌کنم و به خانواده ستار بهشتی تسلیت می‌گویم؛ نباید اجازه دهیم هیچ اتفاقی برای هیچ ایرانی در جهان اتفاق بیفتد. نماینده مردم ارومیه تاکید کرد: بنده از آقای مطهری سوال می‌کنم، آیا مطلع هستید که فرمانده ناجا با خاطیان این پرونده برخورد کرده است. به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمد حسن ابوترابی، نایب رئیس مجلس در پاسخ به تذکر قاضی‌پور گفت: این مباحث تذکر نیست و ربطی به سوال ندارد. قاضی‌پور مجدداً خطاب به علی مطهری گفت: اگر ستار بهشتی فوت کرده باید دلیل آن را از ملک‌الموت سوال کنید و حضرت ملک‌الموت را احضار کنید.

از: روزنامه همدلی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

یک نظر

  1. این به اصطلاح نماینده در یکی دو سال اخیر رفتارهائی داشته که مایه شرم است.در حکومت اسلامی که بر کشورمان حاکم گردیده است افرادی را به عنوان نماینده به مجلس وارد کرده اند که با ابتدائی ترین ویژگیهای نمایندگی هزاران کیلومتر فاصله دارند.به مصداق ضرب المثل: «از کوزه همان برون تراود که در اوست» از دستپخت امثال جنتی و همپالکی هایش نباید بیش از این انتظار داشت.من به عنوان یک ایرانی از اینکه چنین احمق هائی بر کشورم سلطه پیدا کرده اند سرافکنده هستم.