بابک تقوایی: زلزله غرب ایران؛ نقش نیروهای مسلح در امداد هوایی

چهارشنبه, ۱۵ام آذر, ۱۳۹۶
اندازه قلم متن

نخستین هواپیمای حامل کمک‌های امدادی که پس از زلزله در فرودگاه کرمانشاه به زمین نشست این سی-۱۳۰اچ پایگاه یکم مستقل ترابری نیروی هوایی ارتش بود که در مسیر بازگشت تعدادی از مجروحان را به تهران برد

بابک تقوایی
نویسنده و پژوهشگر دفاعی

شامگاه یکشنبه ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۶، زمین لرزه‌ای به بزرگی ۷.۳ در نزدیکی مرز ایران و عراق رخ داد و باعث تخریب گسترده ساختمان‌ها و تاسیسات شهری و روستایی بخصوص در شهر سرپل ذهاب شد؛ بیش از ۴۰۰ نفر جان خود را از دست دادند و هزاران نفر مجروح و بی‌خانمان شدند. این زلزله سبب شد تا بار دیگر نیروهای مسلح کارایی خود را در کمک رسانی در بلایای طبیعی نشان دهند.

هوانیروز، نیروی هوایی ارتش ایران، نیروی هوافضا و هوانیروز سپاه پاسداران و همچنین یگان هوایی هلال احمر و هواپیمایی نیروی انتظامی با صدها سورتی پرواز ترابری و امدادی، ملزومات امدادی را از شهرهای بزرگ ایران به کرمانشاه و مجروحان را از کرمانشاه به تهران منتقل کردند.

این در حالی است که یک سوم ناوگان هلیکوپتری هوانیروز زمینگیر است و بیش از نیمی از ناوگان هواپیماهای ترابری نیروی هوایی ارتش، غیر عملیاتی.

نخستین امدادگران

یکی از ۵۰ فروند هلیکوپتر بل ۲۱۴آ هوانیروز ارتش که در روز ۲۲ آبان بیش از ۹۱۵ مجروح را به کرمانشاه منتقل کردند

حق نشر 

دقایقی پس از وقوع زمین لرزه در ساعت ۲۱ و ۴۸ دقیقه به وقت محلی، ستاد مدیریت بحران در استانداری کرمانشاه تشکیل شد و نیروهای کشوری و لشکری برای کمک به مردم وارد عمل شدند. دو ساعت پس از زمین لرزه رئیس اورژانس کشور از آماده سازی ۲۰ هلیکوپتر ارتش برای امداد‌رسانی خبر داد. همچنین سه هلی کوپتر میل ۱۷ و میل ۱۷۱ از یگان هوایی هلال احمر، دو هلیکوپتر میل ۱۷۱ از نیروی هوافضای سپاه و یک هلیکوپتر میل ۱۷وی-۵ از توانیر با قابلیت پرواز در شب بسرعت به فرودگاه کرمانشاه اعزام شدند. روز بعد نیز تعداد بیشتری میل ۱۷۱ئی و بل ۴۱۲ به این منطقه اعزام شدند.

یکی از سه فروند هلیکوپتر میل ۱۷۱ هوانیروز سپاه در عملیات امدادی پس از زمین لرزه

نیروی هوایی ارتش نیز که در دو پایگاه یکم و هفتم ترابری خود به ترتیب در تهران و شیراز همواره یک فروند هواپیمای ترابری متوسط سی-۱۳۰ آماده برای مقابله با بلایای طبیعی دارد، نخستین کمک‌رسان زلزله‌زدگان استان کرمانشاه بود، دقایقی پس از زمین لرزه یک هواپیمای سی ۱۳۰ اچ حامل ۶۰ نفر از متخصصان و گروه پزشکی همراه با تجهیزات پزشکی و چادر فرودگاه مهرآباد را به مقصد کرمانشاه ترک کرد و در بازگشت دهها مجروح را که درمان آنها در کرمانشاه ممکن نبود، به تهران منتقل کرد. دقایقی پس از پرواز این هرکولس، نیروی هوافضای سپاه پاسداران نیز با یکی از هواپیماهای ترابری سنگین ایلیوشین ۷۶ تی دی خود اقدام به ارسال محموله امدادی کرد.

روز ۲۴ آبان، سه فروند سی ۱۳۰ از پایگاه هفتم مستقل ترابری نیروی هوایی ارتش در شیراز به اصفهان پرواز کرده و در پایگاه هشتم شکاری اقلام اهدایی مردم و جمعیت هلال احمر استان اصفهان را بارگیری و به کرمانشاه حمل کردند. این سی ۱۳۰ یکی از آنهاست

پس از طلوع آفتاب، پایگاه یکم پشتیبانی رزمی هوانیروز واقع در فرودگاه کرمانشاه تمام هلیکوپترهای ترابری بل ۲۱۴آ گردان هجومی خود را به امداد رسانی اختصاص داد. از ۴۶ فروند هلیکوپتر گردان هجومی این پایگاه، تنها حدود ۲۰ فروند آمادگی رزمی کامل داشتند و مناسب انجام عملیات امدادی بودند بنابراین هلیکوپترهای بل ۲۱۴آ از پایگاههای دیگر به کرمانشاه اعزام شدند.

۱۷ هواپیمای ترابری نظامی

صبح روز ۲۲ آبان، هشت فروند سی ۱۳۰، یک فروند هواپیمای ترابری سنگین ایلیوشین ۷۶ تی دی، به همراه یک فروند بوئینگ ۷۰۷ و دو فروند بوئینگ ۷۴۷ مستقر در پایگاههای یکم و هفتم ترابری در تهران و شیراز برای انجام ماموریتهای امدادی به کار گرفته شدند.

این بوئینگ ۷۴۷ سری ۱۳۱ نیروی هوایی ارتش با شماره ۸۱۰۱-۵ قدیمی ترین و با ارزش ترین بوئینگ ۷۴۷ جهان است که نخستین پرواز آن در تاریخ ۱۳ ژوئیه ۱۹۶۹ انجام گرفته است. این هواپیما که به شکل بسیار مناسبی نگهداری شده در شب ۲۳ آبان ماه دهها تن ملزومات امدادی به همراه ۲۰ نفر از نیروهای امدادی نیروی هوایی ارتش را به کرمانشاه حمل کرد

نیروی هوافضای سپاه پاسداران هم دو فروند هواپیمای ترابری متوسط آنتونف ۷۴ و دو فروند هواپیمای ترابری سنگین ایلیوشین ۷۶ تی دی را به پروازهای امدادی به کرمانشاه اختصاص داد. در آن روز نیروی هوایی ارتش با سه فروند سی ۱۳۰ و یک فروند بوئیگ ۷۰۷ ترابری سنگین از تهران اقلام ضروری را به کرمانشاه ارسال کرد.

روز ۲۳ آبان ماه، نیروی هوایی ارتش یکی از بزرگترین هواپیماهای باربری موجود در ایران -بوئینگ ۷۴۷ سری ۱۳۱- را به حمل کمک به مناطق زلزله‌زده اختصاص داد و با آن بیست پزشک متخصص نیروی هوایی را هم به منطقه اعزام کرد. علاوه بر این، یک فروند ایلیوشین ۷۶ و دو فروند سی ۱۳۰ از شیراز محموله‌های بزرگ کمک را به کرمانشاه منتقل کردند.

انتقال کمکهای مردمی به روستاهای زلزله زده توسط یکی از ۵۰ فروند هلیکوپتر بل ۲۱۴آ هوانیروز ارتش

بنابر گفته سرتیپ محمد تسویه‌چی، فرمانده پایگاه یکم شکاری تاکتیکی لشکری تهران، بیش از ۳۰۰ تن اقلام مورد نیاز زلزله زدگان از این پایگاه و سایر پایگاههای نیروی هوایی ارتش از ابتدای وقوع این زمین لرزه تا روز جمعه ۲۶ آبان ماه در قالب ۱۶ سورتی پرواز هواپیماهای ترابری به منطقه حمل شده و بیش از ۹۰ مجروح و خانواده‌های آنها به همراه نیروهای امدادی با این هواپیماها پرواز کرده‌اند.

نقش حیاتی هوانیروز

هوانیروز ارتش نقش بسیار حیاتی در تشکیل پل هوایی بین مناطق زلزله زده و شهر کرمانشاه داشت و تنها در روز ۲۲ آبان ماه تعداد ۵۰ فروند هلیکوپتر بل ۲۱۴ آ این نیرو ۹۱۵ نفر مجروح را به کرمانشاه منتقل کردند که عمدتا در بیمارستان ۵۲۰ ارتش بستری شدند.

هلیکوپتر میل ۱۷ یگان هوایی هلال احمر در جریان ماموریت امدادی پس از زلزله. یگان هوایی جمعیت هلال احمر در مجموع پنج هلیکوپتر شامل سه فروند میل ۱۷ و ۱۷۱ و دو فروند بل ۴۱۲ به کرمانشاه اعزام کرد

هوانیروز سپاه نیز علاوه بر دو فروند هلیکوپتر ترابری سنگین میل ۱۷۱، یک فروند میل ۱۷ خود را نیز برای ماموریتهای امدادی استفاده کرد و هواپیمایی نیروی انتظامی نیز با یک فروند میل ۱۷۱ اس اچ خود دهها ماموریت امدادی انجام داد.

شرکتهای هواپیمایی

علاوه بر هواپیماها و هلیکوپترهای ارگان‌های نظامی و دولتی، شرکتهای هواپیمایی مختلف نیز اقدام به حمل محموله های امدادی اهدایی از شهرهای مختلف به کرمانشاه کردند که از این میان میتوان به موارد زیر اشاره کرد: پرواز یک فروند فوکر ۱۰۰ و یک بی ای ئی-۱۴۶ مسافربری شرکت هواپیمایی قشم برای حمل کمکهای امدادی در روزهای ۲۲ و ۲۳ آبان، پروازهای روزانه تنها بوئینگ ۷۴۷ باری شرکت هواپیمایی هما و همچنین حمل کمکهای مردمی جزیره کیش با ام دی ۸۳ شرکت هواپیمایی کیش در روز ۲۴ آبان. روز ۲۵ آبان نیز چهل تن اقلام دارویی سازمان جهانی بهداشت در فرودگاه کرمانشاه از یک فروند ایلیوشین ۷۶ که از شارجه در امارات متحده عربی پرواز کرده بود تخلیه و برای مناطق زلزله زده بارگیری شد.

نیروی هوایی و هوانیروز ارتش کارایی خود را در ماموریت های امدادی پس از وقوع بلایای طبیعی در زمان صلح نشان دادند، اما با این تفاوت که در سه سال اخیر تعداد هواپیماهای عملیاتی ترابری سی ۱۳۰ و هلیکوپترهای همه منظوره ترابری بل ۲۱۴آ که اسب‌های بارکش نیروی هوایی و هوانیروز ارتش هستند به علت قطع و یا کاهش بودجه اورهال این نیروها کاهش چشمگیری داشته است، که اگر این زلزله در مناطق شهری پرجمعیت‌تری مثل تهران رخ داده بود امکان انجام عملیاتهای امدادی پس از آن با این تعداد از هلیکوپترهای پروازی با مشکل روبه رو می‌شد.

از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.