دولت آلمان خواهان لغو حکم اعدام شهروندان عرب ایرانی شد

جمعه, 6ام بهمن, 1391
اندازه قلم متن

arabhaye-ahwazi

به گزارش دویچه وله، مسئول حقوق‌بشر دولت آلمان با انتشار بیانیه‌ای خواستار لغو حکم اعدام ۵ شهروند عرب اهوازی شد. مدافعان حقوق‌بشر نیز با اشاره به فعالیت‌های مسالمت‌آمیز این افراد از قوه قضاییه ایران خواستند اجرای احکام را متوقف کند.

مارکوس لونینگ، مسئول حقوق‌بشر وزارت امورخارجه آلمان، روز پنجشنبه (۵ بهمن/۲۴ ژانویه) با انتشار بیانیه‌ای خواستار لغو فوری حکم اعدام ۵ شهروند عرب ایرانی در اهواز شد.

لونینگ در این بیانیه می‌نویسد: «تهدید ۵ شهروند عرب اهوازی به اعدام سبب نگرانی شدید شده است.» به گفته مسئول حقوق‌بشر دولت آلمان احکام اعدام در پی “محاکماتی غیرشفاف” صادر شده‌اند.

به گفته این مسئول آلمانی تایید این “احکام شبهه‌برانگیز” از سوی دیوان عالی جمهوری اسلامی در تناقض آشکار با مبانی دولت قانون‌مدار بوده و بیانگر تحقیر انسان است و به‌هیچ‌وجه قابل پذیرش نیست.

در این بیانیه همچنین تصریح شده که این افراد بطور مسالمت‌آمیز تنها برای تحقق “حقوق فرهنگی و سیاسی” خود فعالیت کرده‌اند و حتی “شکایت” از این افراد نیز کاملاَ غیرقابل قبول است. به گفته لونینگ قوه قضاییه ایران با صدور این احکام حقوق‌بین‌الملل و حتی قانون اساسی جمهوری اسلامی را نیز زیر پا می‌نهد.

لونینگ در این بیانیه خبری می‌افزاید: «ایران بجای سرکوب شهروندان خود باید از حقوق آنان پشتیبانی کند.»

در پایان این بیانیه، مسئول حقوق‌بشر دولت آلمان از جمهوری اسلامی خواستار لغو احکام اعدام این افراد و آزادی سریع آنان شده است. به گفته لونینگ “ایران باید حقوق‌بشر را در مورد شهروندان خود جدا از وابستگی‌های قومی و مذهبی آنان رعایت کند.”
پلاکاردی مبنی بر دعوت از مردم برای شرکت در مراسم اعدام پلاکاردی مبنی بر دعوت از مردم برای شرکت در مراسم اعدام

در بیانیه مسئول حقوق‌بشر آلمان درباره فعالیت اقلیت عرب در ایران آمده است:«به عرب‌های اهواز در عرصه‌هایی همچون تحصیل، کار، مسکن مناسب و در امور سیاسی و فرهنگی تبعیض روا داشته می‌شود. فعالان فرهنگی و سیاسی عرب اهوازی بطور مستمر از سوی قوه قضاییه ایران به اعدام یا حبس‌های طولانی مدت محکوم می‌شوند.»

محمد‌علی عموری‌نژاد، جابر آلبوشکه، مختار آلبوشکه، هاشم شعبانی‌نژاد و هادی رشیدی همگی از فعالان کانون فرهنگی رامشیر هستند که در بهمن و اسفند سال ۱۳۸۹ دستگیر شدند.

بیانیه مدافعان حقوق‌بشر

سی شخصیت و نهاد مدافع حقوق‌بشر نیز با امضای بیانیه‌ای مشترک خواهان لغو حکم اعدام شهروندان عرب خوزستان شدند.

****

دو سازمان حقوق بشری: ایران اعدام پنج شهروند عرب‌زبان را متوقف کند

به گزارش رادیو فردا، سازمان دیدبان حقوق بشر و عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای مشترک نسبت به اعدام قریب‌الوقوع پنج شهروند عرب‌زبان خوزستان ابراز نگرانی کرده و از مقام‌های جمهوری اسلامی خواستند تا اجرای حکم اعدام این افراد را متوقف کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دیدبان حقوق بشر در نیویورک و عفو بین‌الملل که مقر آن در لندن است، در بیانیه‌ای که روز چهارشنبه، پنج بهمن‌ماه، منتشر کرده‌اند، آورده‌اند که حکم اعدام این پنج‌ نفر هفته گذشته تأیید شده است و این افراد در حالی از زندان کارون در اهواز منتقل شده‌اند که خانواده‌ آنها از محل نگهداری کنونی‌شان اطلاعی ندارند.

آن هریسون، معاون بخش خاورمیانه عفو بین‌الملل، انتقال این پنج تن به مکان نامعلوم را «به شدت نگران‌کننده» خوانده و از امکان اعدام «قریب‌الوقوع» آنها ابراز نگرانی کرده است.

عفو بین‌الملل سوم بهمن‌ اعلام کرد که دیوان عالی کشور احکام اعدام محمدعلی عموری، هادی رشیدی، هاشم شعبانی عموری و دو برادر عرب‌زبان، سیدجابر البشوکه و سید مختار البشوکه، را تأیید کرده است.

دیدبان حقوق بشر و عفو بین‌الملل در بیانیه مشترک روز چهارشنبه خود آوردند که این پنج تن در آستانه ششمین سالگرد اعتراض‌های عرب‌زبان‌های ایران که بهار ۱۳۸۴ رخ داد بازداشت شدند.

به گفته عفو بین‌الملل افراد بازداشت شده تیرماه ۱۳۹۱ به اتهام «محاربه»، «فساد در زمین»، «توطئه علیه امنیت کشور» و تبلیغ علیه نظام» از سوی شعبه دو دادگاه انقلاب اهواز به اعدام محکوم شدند.

دیدبان حقوق بشر و عفو بین‌الملل روز چهارشنبه در بیانیه خود آوردند که به گفته خانواده این پنج تن، این افراد در مدت بازداشت تحت «شکنجه جسمی و روحی» بوده‌اند.

این دو سازمان در حالی نسبت به اعدام قریب‌الوقوع این افراد ابراز نگرانی کرده‌اند که خردادماه سال ۹۱ نیز از اعدام چهار فعال حقوق عرب‌زبانان در استان خوزستان خبر داده، اعلام کرده بودند که پنج تن دیگر در صف اعدام قرار دارند.

روز چهارشنبه، چهارم بهمن‌ماه، ۳۰ سازمان و فعال حقوق بشری، از جمله شیرین عبادی، حقوقدان ایرانی برنده نوبل صلح، در بیانیه‌ای مشترک به احکام اعدام این پنج شهروند خوزستان اعتراض کرده و خواستار توقف اجرای احکام اعدام این افراد شدند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.