فرانسه توسعه‌طلبی‌های ایران را در خاورمیانه محکوم کرد

سه شنبه, ۲۱ام آذر, ۱۳۹۶
اندازه قلم متن

بقلم ناصر اعتمادی

“ژان-ایو لودریان”، وزیر امور خارجۀ فرانسه ضمن ابراز مخالفت با شکلگیری محور ایران از “مدیترانه تا تهران” خواستار خروج شبه نظامیان جمهوری اسلامی ایران از سوریه شد. وزیر امور خارجۀ فرانسه که این سخنان را در برنامۀ ویژۀ تلویزیونی در مورد سوریه و رژیم بشار اسد ایراد کرد، همچنین گفته است که حضور نظامی ایران در سوریه و ارادۀ تهران مبنی بر ایجاد محوری از مدیترانه تا تهران قابل قبول نیست.

وزیر امور خارجۀ فرانسه تصریح کرده است که ایران گروه های شبه نظامی شیعه را وارد سوریه و دیگر جاها و همچنین از حزب‌الله لبنان پشتیبانی می کند، هر چند رژیم بشار اسد از حمایت نظامی روسیه نیز برخوردار است. در نوامبر گذشته وزیر امور خارجۀ فرانسه مخالفت این کشور را با تلاش های توسعه طلبانۀ ایران در خاورمیانه به ویژه در لبنان، یمن، سوریه و عراق اعلام کرد و واکنش تُند تهران را نیز برانگیخت.

“ژان-ایو لودریان” همچنین دولت های روسیه و ایران را به رفتاری مسئولانه در قبال روند صلح سوریه و همکاری با شورای امنیت سازمان ملل به منظور دستیابی به صلح در سوریه فراخواند. وزیر امور خارجۀ فرانسه همچنین خواستار توقف بمباران مناطق غوطۀ شرقی توسط رژیم بشار اسد و ارسال کمک های بشردوستانه به این مناطق شد و از دولت مسکو خواست که برای رسیدن به این مقصود به رژیم اسد فشار وارد آورد.

لودریان” در پایان بار دیگر تأکید کرد که بشار اسد راه حل بحران سوریه نیست، هر چند کشورهای غربی برکناری او را دیگر پیش شرط مذاکرات صلح نمی دانند. او رهبر رژیم دمشق را “بربر” نامید که همچنان بر قدرت چنگ انداخته است.

از: ار اف ای


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.