نامعصوم و بی ابتکار

پنجشنبه, ۲۳ام آذر, ۱۳۹۶
اندازه قلم متن

نیلوی پریروز، سیستر مِریِ دیروز و مادام ابتکار ِ امروز

بعد از گذشت تقریبا چهار دهه از عمر ِ نامبارک ِ جمهوری اسلامی، هنوز نفهمیده ام که چرا غالب ِ حاکمین ِ شیعه سوار، اکثرا از آمریکا طلوع فرمودند و انصار و اعوانشان نیز هنوز به زندگی در بلاد استکباری ولی مسلمانِ سیاستمدار پرور، شدیدا راغب بوده و در سرزمین عمو سام سکنی گزیده اند !

یکی از صدها نیروی ِ خدوم ِ شیعه سوار، سیستر مری روزهای نه چندان دور است. معصومه ابتکار متولد سال ۱۳۳۹ نخستین زن ایرانی است که پس از انقلاب ۱۳۵۷ وارد هیئت دولت شد. او بیشتر به‌خاطر نقش خود در تصرف سفارت آمریکا در ۱۳ آبان ۱۳۵۸، ۸ سال ریاست سازمان حفاظت محیط زیست در دوران ریاست خاتمی و ریاست مجدد وی بر این سازمان در دوران حسن روحانی معروف است. ابتکار در بحران گروگان‌گیری در سفارت آمریکا، سخنگوی گروگان‌گیران بود. او همچنین به مدت هفت سال در شورای شهر تهران نماینده مردم بوده است

معصومه ابتکار تک فرزند تقی ابتکار (تحصیل کرده مکانیک بود)است. معصومه ابتکار به همراه والدین خود شش سال در شهرهای فیلادلفیا و ایالت ماساچوست در آمریکا اقامت داشت. پدرش، تقی ابتکار، دومین رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران پس از انقلاب، دانش‌آموخته دانشگاه پنسیلوانیا بود. خواهر مری تحصیلاتش را در ایران در مدرسه بین‌المللی ایران زمین ادامه داد و در سال ۱۳۵۶ وارد دانشگاه پلی تکنیک در رشته مهندسی پتروشیمی شد. اما در سال ۶۰ تغییر رشته داد و لیسانس خود را از دانشگاه شهید بهشتی در تکنولوژی پزشکی، فوق‌لیسانس و دکترا را در رشته ایمنی‌شناسی (ایمونولوژی) از دانشگاه تربیت مدرس گرفت

 معصومه ابتکار از نظر برخی بعنوان مهره ای مهم در سقوط دولت موقت یاد میگردد. وی بعد از انقلاب در شورای سردبیری روزنامه کیهان انگلیسی به فعالیت مطبوعاتی پرداخت و سپس امتیاز فصلنامه فرزانه را گرفت و به انتشار آن پرداخت. او طی سال‌های ۱۳۷۲ تا ۱۳۷۵ به تشکیل مؤسسه مطالعات وتحقیقات مسایل زنان اقدام کرد. ابتکار در آستانه برگزاری چهارمین کنفرانس جهانی زن در پکن مسئولیت دفتر هماهنگی سازمانهای غیردولتی زنان و نیز نایب رئیس کمیته ملی این کنفرانس را عهده دار شد. وی در سال ۱۳۷۵ با تشکیل شبکه سازمان‌های غیردولتی زنان ایران به عنوان رئیس این شبکه انتخاب شد

عباس عبدی میگوید معصومه ابتکار مقصر اصلی حمله و طولانی شدنِ گروگانگیری و سقوط دولت موقت بود

(آی‌طنزنیوز | ۱۳ فروردین ۱۳۹۲)

علاوه بر مواردی که از فعالیت‌های مدنی معصومه ابتکار ذکر شده، وی در سال ۱۳۸۴ به عنوان عضو مؤسس و رئیس هیئت مدیره مرکز غیردولتی صلح و محیط زیست، موضوعات صلح و محیط زیست را به فعالیت‌های مدنی خود افزود. وی همچنین در هیئت امنای بنیاد زینب کبری که تشکل غیردولتی حامی کودکان بی سرپرست است فعالیت دارد.

سازمان ملل متحد، ابتکار را به دلیل تلاش‌هایش در سازمان حفاظت از محیط زیست ایران به عنوان یکی از هفت «قهرمان زمین» در سال ۲۰۰۶ مورد تقدیر قرار داد.

روزنامه گاردین نیز در ۵ ژانویه سال ۲۰۰۸ نام ۵۰ نفر از رهبران محیط زیست را به عنوان کسانی که می‌توانند کره زمین را نجات دهند منتشر کرد که معصومه ابتکار نیز در میان آنان بود.

 در سال ۲۰۱۲ نام معصومه ابتکار برای چندمین بار توسط سالنامه چهره‌های منتفذ مسلمان در جهان در فهرست ۵۰۰ چهره با نفوذ جهان اسلام در بخش سیاسی قرار گرفت.

از طرفی موسسه بین المللی انرژی در آخرین نشست خود معصومه ابتکار را به عنوان بانوی محیط زیست جهان برگزید.

 اولین شخصیتی که تندیس ِ مذکور را دریافت کرد میخائیل گورباچف بود و نفر دوم نیز آرنولد شوآرتزینگر بود که به دلیل راه‌اندازی سیستم انرژی در ایالت کالیفرنیا لقب مرد انرژی خورشیدی را دریافت کرد و از سوی این بنیاد مورد تقدیر قرار گرفت. ابتکار نیز سومین فردیست که این تندیس را دریافت نموده است.

اکنون سوال اینجاست که خواهر مری دیروز و قهرمان زمین ِ بین المللی کنونی، چه خدماتی را در عرصه محیط زیست ایران ارائه داده است ؟ خشکی رودها و دریاچه ها با مدیریت امام زمانی یا ریزگردها و خشک کردن تالابها برای بهره برداری نفتی ؟ جنگلهای شمال چطور؟آیا جوایز مذکور هیچ ربطی به سیاستهای کدخدا ندارند؟

http://www.roozonline.com/persian/news/newsitem/article/63-4.html

http://www.shafaf.ir/fa/news/236113/%D8%A7%D8%A8%D8%AA%DA%A9%D8%A7%D8%B1-%D8%A8%D9%87-%D8%AF%D9%84%DB%8C%D9%84-%DA%A9%D8%AF%D8%A7%D9%85-%D8%A7%D8%A8%D8%AA%DA%A9%D8%A7%D8%B1-%D8%AC%D8%A7%DB%8C%D8%B2%D9%87-%DA%AF%D8%B1%D9%81%D8%AA

خواهر مری دیروز:

دخترکی جوان و زیر بیست سال که سالها در پنسیلوانیا رشد نموده بود پس از مراجعت به ایران پایه ثابت گروگانگیری شد و در مصاحبه ای انقلابی در مورد گروگانان سفارت آمریکا می گفت:

ما سیستم امپریالیست ایالات متحده را گناهکار می‌شناسیم، میدانیم که این آدم ها فقط مامور اجرای سیاستهای امریکا بوده اند اما نمی توانیم بگوییم گروگانهایمان بی گناهند اینها همان کسانی هستند که خیلی از برنامه‌های امریکا را در کشور ما عملی کردند.

بخاطر اقدامات همین گروگانها ما شصت و پنج هزار شهید و یکصد هزار نفر نقص عضو داده ایم، شاه وطن ما را مخروبه کرده آیا آمریکا اینها را میداند؟! سیستر ِ نوجوان تهدید میکند که اگر آمریکا اقدام نظامی کند ما همه گروگانها را خواهیم کشت. در جایی دیگر مدعی میشود که در صورت عدم ارجاع شاه، گروگانها حتما دادگاهی خواهند شد. وی میگوید من بشخصه میتوانم به سر ِ گروگانها شلیک کنم همانطور که مسلسلهای امریکایی خواهران و برادرانم را کشت!(آمار ارائه شده کشته و نقص عضو با پنج سال اول جنگ تقریبا یکی است!)

مادام دکتر ابتکار امروز:

در مورد توافق هسته ای ابتکار توئیتی بدین گونه نوشته بود :

ضمناً برای دلواپسانی که معتقدند من نباید در مورد توافق صحبت کنم، یادآوری می‌کنم بدون صلح و امنیت از محیط زیست هم خبری نیست، امنیت مقدمه توسعه پایدار است. مادام ابتکار در همین رابطه فرموده بود که مهمترین ابزار و اهرم سیاسی در دست اصلاح طلبان در برابر رقبا همین گزینه توافق است.

برخی از تحلیلگران معتقد بودند در حالی که دولتمردان از توافق هسته ای به عنوان کلید گشایش تمام مشکلات کشور یاد می‌کردند، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست از واقعیت پرده برداشت و اذعان کرد که توافق هسته‌ای اهرم سیاسی اصلاح طلبان برای رقابت های جناحی است.

البته ایشان سابقه تقلب و کپی کردن مقالات علمیِ دیگران را نیز در کارنامه مبارک بدوش میکشد.

همسر ِ مادام ابتکار:

محمد هاشمی همسر ابتکار با شروع فعالیت دولت روحانی و ماجرای بنزین معروفتر شد او از دانشجویان سابق پیرو خط امام و از فعالان سیاسی گذشته بوده که حالا مدتی است نامش در واردات بنزین و فعالیت های نفتی مطرح می شود. بعد از آنکه سازمان محیط زیست نسبت به آلایندگی ماده اولیه بنزین تولید پتروشیمی در داخل هشدار داد و اعلام کرد که به جای آن ماده اولیه بنزین یورو چهار وارد خواهد نمود. دست داشتن همسر مادام ابتکار در واردات بنزین از خارج از کشور و نفع کلان اقتصادی او در این تصمیم مطرح شد

البته اتهامات و شایعه ضد همسر ابتکار که همیشه از سوی خانم معاون رییس جمهور و اعضای خانواده اش تکذیب شده است به واردات بنزین محدود نیست، مالکیت رانتی زمین در دوره اصلاحات و حمایت از شکار

حیوانات، معاملات سوری جهت منافع شخصی، داستان کلاهبرداری چوب روسی و تعدادی دیگر ابهامات از اتهام های محمد هاشمی است

تکلیف فرزندان ابتکار هم که روشن است و خواننده محترم به دادگاه و مهاجرت به امریکای فرزندش اشراف کافی و وافی دارد.

کارنامه مدیریت ِ منابع طبیعی

از خدمات دکتر ابتکار، صدور پروانه ویژه شکار برای شکارچیان خارجی است سال هاست که سازمان محیط زیست کشور صدور مجوز نموده و هر ساله تعداد قابل توجهی پروانه ویژه تا ده هزار دلار برای شکار گونه های جانوری کشور برای این شکارچیان صادر می شود. شکار خارجی‌ها در حالی در ایران اتفاق می‌افتد که کشور‌های دیگر چنین اجازه‌ای به مردم و مقامات خود نمی‌دهند ازینرو همین آیین‌نامه باعث ورود شکارچیان خارجی به کشور شده است

براساس “آیین‌نامه اجرایی شکار ویژه” اجرای برنامه شکار توسط مقامات عالی رتبه کشورهای خارجی در ایران از شمول ضوابط و ‌دستورالعمل‌های عمومی‌ شکار مستثنا بوده و تابع مقررات این آیین‌نامه است. اگرچه این آیین‌نامه اجازه شکار «مقامات عالی رتبه» را صادر می‌کند اما کشف نامه‌هایی که اجازه تردد به شکارچیان خارجی که بازداشت شده‌اند، نشان می‌دهد این افراد براساس همین آیین‌نامه و اجازه سازمان توانسته‌اند از خطوط قرمز قوانین شکار ایران بگذرند. همچنین مسوولان سازمان محیط زیست این قانون را در حالی تصویب کردند که تنوع حیات‌وحش ایران در خطر انقراض بود و خارجی‌ها که در کشور خود با قوانین سفت و سخت شکار رو‌به‌رو بودند با خیالی آسوده در ایران منطقه‌ای برای شکار در اختیارشان گذاشته می‌شده است.

سوالی که در عملکرد معصومه ابتکار بعنوان رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست مطرح می شود این است: اگر برای حفظ جانوران در حال انقراض، اقدامات حمایتی مقابله با شکار شکارچیان ایرانی صورت می گیرد که همراه با مجاهدت های فراوان محیط بانان خدوم است، چه تفاوتی میان شکارچیان ایرانی و خارجی در این مسئله وجود دارد؟ تفاوت این آیین نامه با قانون کاپیتولاسیون که امتیازات غیر قانونی را برای خارجیان در ایران قائل می شده و شما به آن معترض بودید در چیست؟ آیا شکار توسط شکارچیان خارجی تهدید برای بقاء جانوران در حال انقراض نیست؟

از سوی دیگر شکار شکارچیان خارجی نه از سر نیاز بلکه از سر تفریح می باشد که این خود دارای اشکال شرعی می باشد(رجا نیوز)

خانم ابتکارامروز و نیلوی ِ روزهای نه چندان دور، یادمان هست که مشکل خوزستان از بدو دهه هشتاد و با توسعه بی سابقه کشاورزی بعد از طرح به اصطلاح خودکفایی گندم شروع شد. خاک خوزستان هم پایه رسی دارد و آبیاری غرقابی در آن چند برابر بیش از مناطق دیگر محتاج آب است. بدینگونه از همان سالها آب آبادان و خرمشهر تحلیل رفت و با خشکسالیهای متوالی اخیر مشکل به اهواز رسید. طرح خود کفایی گندم حلقه ای از توطئه زنجیره ای اصلاح طلبان برای نابود کردن ایران بود. حالا خانم ابتکار اگر راست می گوید از همان دولتی دفاع کند که هشت سال رییس محیط زیستش بود اما یکبار هم به طرح نابخردانه خودکفایی گندم اعتراض نکرد. خودکفایی گندم زمانی ارزش داشت که با بهینه سازی آبیاری و اصلاح بذر و خاک به دست می آمد نه با افزایش زمینهای زیر کشت کشاورزی آنهم بصورت غرقابی و نه به قیمت نابودی گاوخونی و جازموریان و بختگان و ارومیه و همه تالابها و سفره های آبی.

البته که شما بیاد نمی آورید و نمی خواهید ببینید وجود دوازده هزار هکتار پرورش ماهی در خوزستان ِ تشنه چه معنایی داشته است. نکند فقط بعشق ِ قیچی ِ افتتاحیه و دزدیهای ِ کنارش جایزه ها را بخط کرده اید و به ریش مردم متضرر می خندید؟

آیا جنگ آب ِ پرورش دهندگان ماهی گرمابی خوزستان را تاکنون دیده اید ؟ حفظ نوبت آب با کلاشینکف را چه ؟ سرتا پای همه مسئولان این کشور ِ دردمند، مملو از دروغ، دزدی، شیادی و وعده توخالی است. وقتی باسم احیای ِ تالاب و موجوداتش بصورت اسمی میلیاردها بچه ماهی خریده و رها سازی میشود البته که شما باید حافظ محیط زیستش باشید. مگر میشود بچه ماهی ِ منفی ِ گَرَم را تک تک شمرد که مشخص شود چند میلیارد رها سازی شده است؟ لذا روزانه مایلید که احیای تالاب و رود کنید چرا که درآمد دارد. آیا در این کشور شیعه زده، امثال دکتر کهرمها کم هستند که جنابعالی بشوید متولی بقای ِ زیست بوم ؟

هوای آلوده را هم که با هزار ترفند به فراموش سپردید و زمان چندین ساله طلب نمودید ! مگر طی چندین سال تصدی خود چه گلی بسر این مملکت زدید که دنبال تمدیدش هم هستید؟ محیط زیست که هیچ بل کل مملکت و مردم ِ نگون بخت ملعبه سیاسی کاری و خیانت و خوش رقصی امثال تو بوده و هست

در حالی که مسئول مستقیم مقابله با پدیده ریزگردها سازمان محیط زیست است؛ ابتکار و گروهش در دولت یازدهم آنچنان خود را درگیر هجمه به بنزین تولید داخل کرده بود، که از وظایفی همچون مقابله با ریزگردها غافل شده بودند.

واحد اول کارخانه سیمان شمال (کیاسر) که به علت آلوده سازی محیط و فرسودگی ناشی از نزدیک به شصت سال کار کردن پلمپ و متوقف شده بوده با تغییر دولت و مستقر شدن تیم زعما راه اندازی مجدد شد. در حالی که در مدت یک سال توقف این کوره ی سیمان کهنسال کوچکترین اقدامی برای رفع آلوده سازی این سیستم انجام نشده است لطفا بفرمایید که این سیستم فرسوده و آلوده کننده محیط که اثرات سو بر زندگی اهالی روستای همجوار گذاشته چرا مجدد در خط تولید است؟

برای دیدن نابودی محیط زیست لازم نیست راه دوری برویم در همین چند قدمی سرکار خانم ابتکار مکانی بنام درکه هست، اگر قدم منحوس رنجه بفرمایند خواهند دید چگونه درختان صد ساله با مجوز شهرداریهای یکم و دوم قطع میشدند و بجایش آپارتمانهای ده تا بیست طبقه ساخته میشود، نابودی محیط زیست از این آشکارتر را ایشان در کجا میتوانند ببینید، نکند اینجا هم درآمدی دیگر دست و پا کرده اید؟

یادمان هست که بعد از اعداد فاجعه بار شاخص آلودگی هوای اصفهان، ظاهرا مسئولین محیط زیست عملی ترین راه حل را در بستن سایت محیط زیست اصفهان دیده بودند و قائله ختم شد.

اگر آب اصفهان و کارون را به یزد و کرمان می فرستید، یکنفر در سازمانتان پیدا نشد که بگوید اینگونه طرحهای تهاجمی به آب حاصلش همین است که می بینیم. وزارت نیرو که سر خود پیش میرود، قوه قضائیه هم وقت رسیدگی ندارد، سیستر مری هم که نیشش را تا بناگوش باز می نماید و میخواهد با انشالله و ماشالله بهشت آبادش را گسترش دهد. تکلیف کشاورز و دامپرور هم با کرام الکاتبین بوده و هست

نابودی جنگلهای هیرکانی هم که بر همه مبرهن است.

اکنون نیلوی ِ دوران قدیم بعنوان یک سوال اگر میشود کارهای برجسته خویش و علل برجستگی شان را نیز ذکر کنید تا ما نیز بصارت بیابیم. کدام فکر و راهکار نوین و کاربردی به انجام رسیده؟ کدام محیط؟ کدام زیست؟

 آن یکی پرسید اشتر را که هی!

از کجا می آیی ای فرخنده پی؟

 گفت از حمام گرم کوی تو

 گفت خود پیداست از زانوی تو

آری اگر از نظر بعضیها معصوم هستی و ابتکار هم بوده ای، فکر نکن که همه از یک قماشند. نمیدانم حسن روحانی یا آن زعیم ِ ذوالفنون به چه می نازند که اینهمه از سجایا و فضایل ِ یک متعرض به حیثیت ملی دفاع میکنند؟ تو و امثال تو فقط باعث شرم ِ ملیت ما شدیده اید که تا قرنها سر بر نخواهیم آورد.

داستانهای دزدیهای ِ خیریه و املاک ِ والده مکرمه هم بمانند برای پر قنداق نوه مبارکِ آتی تان با شناسنامه امریکایی اش!

خوشبختانه و هم متاسفانه بزرگمردان و بزرگ زنانی در این سرزمین داریم که نه وابسته به جناح خاصی هستند و نه اهل حرف و حاشیه، تحصیلات و تخصص کافی دارند و عمری را در خدمت مردم و سرمایه های ملی و منابع طبیعی و خدادادی ایران زمین بوده اند و البته آنقدر بزرگوار و فروتن هستند که ناملایمات و بی توجهی های لاشخورانی چون شما خدشه ای در عهد و پیمانشان وارد نساخته، بگویید چرا سخنشان شنیده نمیشود ؟ و زمانی که ما را ترک میکنند آنها را میشناسیم ؟ واقعا خانم ابتکار در عرض سالها چه خدمت بنیادینی برای این سرزمین انجام داده ؟ جز این بوده که با آمدن ایشان فقط مسایل محیط زیست رنگ و بوی سیاسی گرفته و بهانه ای شده برای جنگ و جدل احزاب و متهم کردن همدیگر ؟

داوری پیرامون مسائل محیط زیست و اینکه ابتکار چه کرده است را به متخصصان، (فارغ از گرایشات گروهی) میسپاریم. اما همگی یادمان باشد که مملکت ما متعهد به نظام میخواهد و نه متخصص و آبادگر!

امیرعلی متولی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.