نماینده مجلس: هوای عسلویه بسیار آلوده است/ آمار سقط جنین و سرطان رو به افزایش است

چهارشنبه, 29ام آذر, 1396
اندازه قلم متن

سکینه الماسی گفت: در بین مردم و اهالی شهرستان عسلویه، آمار سقط جنین و سرطان رو به افزایش است.

نماینده مردم شهرستان های جنوبی استان بوشهر در مجلس شورای اسلامی گفت: آلودگی هوای عسلویه بسیار بالا است و مشکلاتی را برای سلامت مردم در این منطقه ایجاد کرده است.

به گزارش عصرایران، سکینه الماسی در گفت‌وگو با مهر با بیان اینکه صنایع نفت، گاز و پتروشیمی مستقر در پارس جنوبی با هدف پالایش محصولات خام گازی استقرار پیدا کردند گفت: صنعتی که با هدف پالایش احداث شده است یقینا محصولات غیر قابل استفاده‌ای دارد که به صورت‌های مختلفی در محیط پیرامونی، آب،خاک و هوا رهاسازی می شود.

وی افزود: بسیار روشن است که دغدغه ساکنین این منطقه یعنی شهرستان‌های دیر، کنگان، جم و عسلویه، محیط زیست است و بی هیچ تردید تنها ساکنین این مناطق، از تبعات آلایندگی‌ها آسیب نمی‌بینند و اولین قربانیان، متصدیان این صنایع هستند.

آمار بالای سقط جنین و سرطان

الماسی از آمار بالای سقط جنین و سرطان در بین اهالی پیرامونی صنعت نفت و گاز خبر داد و گفت: نسل نخبه کشور جذب این صنایع می‌شوند و قطعا آلودگی‌ها تاثیر خود را بر نخبه‌ها وسرمایه های انسانی می‌گذارد و در سوی دیگر نیز در بین مردم و اهالی شهرستان عسلویه، آمار سقط جنین و سرطان رو به افزایش است.

نماینده جنوب استان بوشهر خواستار استقرار پژوهشگاه فوق تخصصی محیط زیست با تجهیرات کامل در منطقه عسلویه شد و افزود: نیاز است متخصصان با مطالعه همه جانبه بر روی آلاینده های زیست محیطی آمار و نتایج خود را به نهادها و سازمان های مربوطه اعلام کنند.

الماسی با اشاره به اینکه مواد زائد رها شده صنعت در محیط بعضا فاقد بو، مزه، رنگ و اثرات سوزشی و خارشی به روی پوست انسان است‌ گفت: کارشناسان بدون تخصص و تکنولوژی قادر به شناسایی این مواد نیستند و باید اداره محیط زیست عسلویه به پیشرفته ترین و به روزترین دستگاه های شناسایی آلودگی های محیطی مجهز شود.

محیط زیست از دولت جدا شود

وی با اشاره به نتایج منتشر شده از یک تحقیق سه ساله بر چند ماده خطرناک گفت: چند مدت پیش نتایجی مبنی بر آلودگی هوا با موادی به نام BTEX بنزن، تولوئن، اتیل بنزن، زایلن توسط دو دانشگاه مشهور کشور منتشر شد که نشان از آلوده بودن هوای منطقه است و این در حالی است که این تحقیق تنها بر روی هوای منطقه بوده و نیاز است پژوهش های گسترده ای در حوزه آب و خاک منطقه صورت گیرد.

نماینده مردم شهرستان های جنوب استان بوشهر در ادامه افزود: با توجه به اینکه وزارت نفت از بدنه دولت است و سازمان حفاظت محیط زیست نیز زیر مجموعه نهاد رئیس جمهوری است، آیا این سازوکار که دولت آلاینده باشد و همان دولت هم ناظر، منطقی است!؟

الماسی با بیان اینکه نیاز است سازمان حفاظت محیط زیست از بدنه دولت جدا شود افزود: نیاز است سازمان حفاظت محیط زیست به صورت سازمانی جدا از دولت فعالیت کند.

انتقاد از عملکرد مدیرکل محیط زیست بوشهر

وی با انتقاد از عملکرد مدیرکل محیط زیست استان گفت: بهتر نیست مدیر کل محیط زیست استان بوشهر به جای اعطای مستمر لوح تقدیر به صنایع آلاینده و گواهینامه های زیست محیطی که هیچ تناسبی با واقیعات موجود ندارد با استفاده از ظرفیت نخبگان استان برای کمک به کاهش آسیب های آلایندگی در منطقه تلاش کند؟

الماسی تصریح کرد: بی توجهی مدیرکل محیط زیست استان به فریادهای فعالان محیط زیست جنوب استان و دلسوزان منطقه غیر قابل پذیرش است و به نظر می رسد وی توانایی لازم برای صیانت از حقوق مسلم مردم جنوب استان را ندارد!

نماینده جنوب استان بوشهر با بیان اینکه رفتارهای نمایشی دردی از مردم عسلویه و شهرستان های دیگر جنوب استان را دوا نخواهد کرد افزود: مردم خواهان اقدام جدی مسئولان هستند و قطعا در صورت ادامه این رفتار، به عنوان نماینده مردم از اختیارات قانونی خود برای کمک به مردم و برخورد با خاطیان استفاده خواهم کرد.

منبع: مهر
از: عصر ایران

به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.