پشیمانی از بازی در زمین نظام است نه رای به روحانی

دوشنبه, 4ام دی, 1396
اندازه قلم متن

حامد آئینه وند – دانش آموخته دکترای روابط بین الملل

 مواضع حسن روحانی اندکی پس از پیروزی در انتخابات و متعاقب هشدار حاکمیت در هم سرنوشتی با بنی صدر و بازداشت برادر ش و هم چنین بازداشت برادر جهانگیری به سرعت تغییر کرد. پس از جلسه روحانی با فرماندهان سپاه پشت درهای بسته، نقش جهانگیری در دولت به شدت کاهش یافت و زوج واعظی نوبخت که به خوبی با خرید و فروش آشنا هستند به جای او کابینه را چیدمان کردند. تجلی علنی هم دستی سپاه و روحانی هم در چینش کابینه خودش را تمام قد نشان داد و هم در لایحه بودجه ۹۷ که رئیس دولت رقمهای شگفتی را به ظاهرا مخالفان خودش اختصاص داد. دم خروس هم از اینجا بیرون زد که مخالفان غداری چون علم الهدی که دامادش ابراهیم رئیسی رقیب روحانی در کارزار زرگری ۹۶ بود پس از مدت کوتاهی آستین حمایت از رئیس دولت دوازدهم بالا زد.

 این روند باعث شد که برخی از سلبریتی ها و فعالان سیاسی با راه اندازی هشتگ های از رای به روحانی پشیمانم انتقاد خودشان را به عملکرد دولت نشان دهند. با اوج گیری استفاده از هشتگ های پشیمانی#پشیمانی افرادی از اصلاح طلبان مثل تاج زاده و برخی حواریون او، شروع کردند به قصه گویی و استدلال تراشی های خنده دار که نه ما پشیمان نیستیم و مطالباتمان را مطرح می کنیم. بعد از چندی هم سید محمد خاتمی صاحب کلام نغز “تکرار می کنم” وارد میدان شد و منتقدان پشیمان را “دسسیه گر” خواند و حمایت قاطعانه خود از حسن روحانی را اعلام کرد.

مصطفی تاج زاده از معدود اصلاح طلبانی است که مستدل حرف می زند و ترامپ اصلاح طلبهاست (در توئیت کردن) ضمن اعلام محق بودن افراد در اعلام پشیمانی، پروژه اعلام پشیمانی را پروژه “دولت پنهان” خواند و اعلام کرد که ما زیر بارش نمی رویم. او وقتی از دولت پنهان حرف می زند دقیقا چه می گوید؟ وقتی از دولت پنهان حرف می زنیم مخالف خوانی این است که دولت آشکاری هم وجود دارد. مخاطبان این یاداشت اما دچار اشتباه نباید بشوند و دولت پنهان را نباید با دولت سایه یا کابینه سایه که مفهومی مشخص در “لیبرال دموکراسی” است و به جناح رقیب و بازنده انتخابات که روند حرکت دولت را رصد می کند گفته می شود همانند قلمداد کنند.

 منظور تاج زاده از دولت پنهان نهاد رهبری، سپاه و مجموعه عظیم نهادهای سیاسی و اقتصادی تحت نظر رهبری است که کشور در اختیار آنهاست و دولت آشکار هم همین دولتی است که همگان به اسم دولت می شناسند. نهادی که با “تکرار می کنم” خاتمی در ایام انتخابات تعدادی از اصلاح طلبان و ژنهای خوب به بهانه تغیر در آن یا در مجلس مشغول می شوند و بعد هم با دلیل نگذاشتند کار کنیم از خود سلب مسئولیت می کنند. اما از رانتهای این دولت آشکار برخوردار می شوند. نگرانی و سراسیمگی اصلاح طلبان حکومتی در جلوگیری از فراگیر شدن هشتگ پشیمانی #پشیمانی از کجاست؟ آنها به درستی می فهمند که پشیمانی مردم و سلبریتی ها از رای به روحانی نیست بلکه پشیمانی واقعی از بازی در زمین نظام یا همان دولت پنهانی است که تاج زاده می گوید. بازی که هم زمین، هم قواعد و هم بازیکنانش را دولت پنهان در غیاب احزاب واقعی، رسانه های آزاد و تشکل های دانشجویی تعیین می کند و اصلاح طلبان نیز خود بخشی از این بازی هستند.

غضب حاکمیت و انتقام کشی از رهبران جنبش سبز یک دلیل بیشتر ندارد. آنها مشروعیت این بازی را با مواضع خود زیر سوال بردند و از موضع خود پا پس نکشیدند اما اصلاح طلبان و در راس آنها خاتمی این بازی سوخته را با رای مخفی در دماوند و بعد هم در تهران احیا کردند. با احیای این بازی سوخته، نظام نفس تازه کرد و کسانی به مجلس راه یافتند که از فرط ناشناختگی در محله خودشان هم چهره نبودند چه برسد در میان مردم، طبیعی است که منافع آنها در مکرر شدن تکرار هاست تاسهمشان را از #سفره انقلاب بردارند.

 مخاطبان این یاداشت ممکن است از نگارنده بپرسند اگر خاتمی بخشی از بازی است این محدودیت هایی که برای وی ایجاد می کنند چه معنایی دارد؟ محدودیت ها برای “چهره نگاه داشتن خاتمی” است تا در موسم انتخابات دوباره مردم و جوانان را وارد بازی نظام کند. اما اگر پشیمانی فراگیر و دلایل آن به درستی تحلیل شوند دیگر کسی به “تکرار می کنم” وقعی نخواهد گذاشت. آن وقت بازی شروع می شود که مردم، احزاب، رسانه ها و جامعه مدنی در آن نقش حیاتی دارند بازی که در انتهای آن از نظم مستقر در ایران نشانی نخواهد ماند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.