گفتمان های منقضی شده جمهوری اسلامی

دوشنبه, ۱۱ام دی, ۱۳۹۶
اندازه قلم متن

حامد آئینه وند – دانش آموخته دکترای روابط بین الملل

اعتراضات سراسری مردم در مراکز استانها و شهرهای مختلف کشور در حالی وارد پنجمین روز خود شده است که بسیاری از نخبگان اصلاح طلب در شوک به سر می برند و با تصور اینکه چون سیرک انتخابات وجود ندارد تظاهراتی که درآن رادیکال ترین شعارها در شهرهای مختلف داده شده است را به مخالفان دولت و جبهه رقیب نسبت دادند.

این درک جامعه شناختی دوستان اصلاح طلب از شرایط بالینی جامعه ایران نشان می دهد که به شدت از درک تحولات زیر پوستی در جامعه و نقش مهم شبکه های اجتماعی غافل بودند و گمان می کردند همواره می توانند با ایجاد ترس از هیمنه جبهه رقیب و ترساندن مردم از “دولت پنهان” از آنها به مثابه آلت دستی برای شریک شدن در بخشهایی کم اهمیت قدرت استفاده کنند. حافظه تاریخی مردم هر چند ضعیف را نادیده گرفتند و به جای آنکه توان خود را مصروف گفتگو با حاکمیت برای رعایت حقوق مردم و وادار کردن به استقرار دموکراسی و تن دادن به الزامات آن کنند تمام تلاششان را معطوف به این کردند تا نیروهای دست چندمی چون فاطمه حسینی و بهروز نعمتی را به جای فاطمه حقیقت جو و بهزاد نبوی به مجلس بفرستند و علی رغم عدم تحقق وعده رفع حصر از سوی حسن روحانی از او مجدد حمایت کردند و به جای چاره اندیشی بر افت کیفی خروجی های انتخابات طی بیست سال گذشته و پافشاری بر اصلاحات ساختاری در پی منافع ژنهای خوب در قدرت بودند. وقتی هشدارهای جدی منتقدان دلسوزی چون راقم این سطور مبنی بر اینکه با خلف وعده ها گفتمان شما و اعتبارتان دود شده و به هوا خواهد رفت نادیده گرفته شد، طبیعی است که شنیدن شعار “اصلاح طلب اصول گرا دیگه تمومه ماجرا” آنان را سخت آزرده و ترسانده باشد.

من می دانم همان گونه که تا امروز سخنان بنده و دیگر رو شنفکران و چهره های ملی توسط اصلاح طلبان شنیده نشد سخنان امروز نیز شنیده نخواهد شد اما شنیده نشدن دلیل درستی برای هشدار ندادن نمی شود به انضمام اینکه این تصور وجود دارد که به دلیل تغیرات میدان سیاست در روز های اخیر توسط مردم و تظاهرات فراگیر در شهرهای مختلف کشور امید هست که صدای من شنیده شود. بنابر این توجه اصلاح طلبان را به چند نکته اساسی جلب می کنم:

  1. با توجه به انباشت مطالبات مردم طی بیست سال گذشته و نا امیدی آنان از محقق شدن خواسته هایشان از مسیر صندوق رای و فساد سیستماتیک درسیستم، استفاده ابزاری از دین، و حضور مستمر سپاه در اقتصاد کشور، به سرعت و بدون دفع وقت با حمایت از مردم، گفتگو با حاکمیت را آغاز وراهی برای اصلاحات ساختاری با رای مستقیم مردم و تغیرات وسیع در قانون اساسی فراهم کنند.
  2. چنانچه اصلاح طلبان نگران آینده سیاسی خود هستند رفع نگرانی آنها تنها در گرو همراهی با مطالبات مردم معترض، فشار به حاکمیت برای تامین امنیت معترضان و دادن مجوز برای برگزاری راه پیمایی آزادانه مردم مطابق با اصل ۲۷ قانون اساسی است.
  3. چنانچه احزاب و چهره های اصلاح طلب واقعا به آزادی بیان اعتقاد دارند، باید با فشار برحاکمیت و دولت پنهان تلاش نظام برای فیلترینگ شبکه های اجتماعی را محکوم و خلف وعده حسن روحانی در این خصوص را از طریق مجلس پیگیری و درصورت لزوم سوال از ریس جمهور را در دستور کار مجلس قرار دهند.
  4. اگر مجلس عصاره فضائل ملت و در راس امور است و افراد درون مجلس نمایندگان واقعی مردم هستند بدون فوت وقت باید با فشار بر وزارت کشور برای مردم معترض در پایتخت و سایر استانها مجوز حضور در تجمعات را خواستار شوند.
  5. با توجه به کشته شدن مظلومانه تعدادی از هموطنان در اعتراضات اخیر، و شائبه تیر اندازی مستقیم نیروهای امنیتی به آنان سریعا با تشکیل کمیته حقیقت یاب، خاطیانی را که مستخدم مردم هستند و به جای تامین امنیت اجتماعات آنان، در مرگ آنان مسئول هستند را به دست قانون بسپارند و از حاکمیت بخواهند به سرعت از خانواده های این شهدای عزیز دلجویی و جبران مافات نماید.
  6. جامعه ای که برای تحقق مطابات خود گفتمانهای اصلاح طلبی، عدالت خواهی، و اعتدا ل گرایی را آزموده و خود را بعد از ۴۰ سال از عمر جمهوری اسلامی، مغبون، شکست خورده و غارت شده می بیند و جوانان تحصیل کرده بیکار بی شماری دارد و شاهد شکاف رو زافزون طبقاتی و کاهش هر ساله ارزش پول ملی است همه گفتمانها را منقضی شده و فاقد اعتبار می داند. بدون دادن تعهد روشن برای اصلاحات ساختاری باید به صراحت گفت فرجام خوشی در انتظار نظام نیست.

به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.