معضل بیکاری در ایران و اعتراضات اخیر

شنبه, ۱۶ام دی, ۱۳۹۶
اندازه قلم متن

لاهیجان، استان گیلان


لاهیجان در استان گیلان نیز مانند بسیاری از شهر‌های ایران، در روزهای اخیر شاهد تجمع و اعتراضات مردمی بود. تا امروز، شکایت از بیکاری و وضعیت نامناسب اقتصادی یکی از محوری‌ترین مطلالبات معترضان بوده است.

بنا به اعلام سازمان آمار ایران، لاهیجان با جمعیت کل شهری و روستایی بیشتر از ۱۵۱ هزار نفر، و جمعیت شاغل بیشتر از ۵۳ هزار نفر، بیش از ۹۷ هزار نفر بیکار دارد. یعنی درصد جمعیت بیکار به کل جمعیت لاهیجان چیزی بیشتر از ۶۴ درصد است.

سیدمحمد احمدی، فرماندار لاهیجان، مهر ۹۵: «بر اساس تحقیقات رسمی در این شهرستان، نخستین آسیب عنوان شده بیکاری است. بیکاری در صدر جدول آسیب‌های اجتماعی شهرستان قرار گرفته است.» سیدمحمد احمدی، فرماندار لاهیجان، آبان ۹۶: «بیکاری، اعتیاد و بدحجابی سه آسیب اصلی شهرستان لاهیجان است. برای اشتغال شورای اقتصاد مقاومتی در این شهرستان فعال شده.»

لازم به ذکر است که در روش محاسبه آماری سازمان آمار ایران، افراد بالای ۱۰ سال شامل محصلان و کارآموزانی که بیشتر از یکساعت کار کرده باشند، شاغل به حساب می‌آیند.

****

اهواز، استان خوزستان


اهواز در استان خوزستان نیز مانند بسیاری از شهر‌های ایران، در روزهای اخیر شاهد تجمع و اعتراضات مردمی بود. تا امروز، شکایت از بیکاری و وضعیت نامناسب اقتصادی یکی از محوری‌ترین مطلالبات معترضان بوده است.

بنا به اعلام سازمان آمار ایران، اهواز با جمعیت کل شهری و روستایی بیشتر از ۱ میلیون و ۶۱ هزار نفر، و جمعیت شاغل بیشتر از ۳۶۵ هزار نفر، بیش از ۶۹۶ هزار نفر بیکار دارد. یعنی درصد جمعیت بیکار به کل جمعیت اهواز چیزی بیشتر از ۶۵ درصد است.

غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان، آذر ۹۶: «متوسط نرخ بیکاری در استان از متوسط نرخ بیکاری کل کشور بیشتر است.» علی بحرینی، سرپرست معاونت اقتصادی استانداری خوزستان، فروردین ۹۶: «چرا با وجود این همه ظرفیت و پتانسیل در خوزستان سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴ به لحاظ نرخ بیکاری رشد داشته است؟» آیت‌الله محسن حیدری، نماینده خوزستان در مجلس، خرداد ۹۵: «آمار بیکاری در خوزستان اصلا قابل قبول نیست. نرخ بیکاری در برخی شهرهای این استان سه برابر متوسط کشوری است.» به اعلام رسانه های داخلی، یکی از مشکلات همیشگی اهالی اهواز قطعی آب است. معضلات دیگری چون بیکاری، فقر و عدم امنیت بسیاری از ساکنان را در سال‌های گذشته به فکر جابه‌جایی انداخته. سید خلف موسوی، شهردار اهواز، فروردین ۹۶: «در اهواز دومین یا سومین کلانشهر حاشیه‌نشین کشور هستیم. بیش از ۳۰ درصد از جمعیت این شهر حاشیه نشین هستند که به دلایل جنگ و بحران بیکاری در زاگرس ساکن حاشیه شهر اهواز شدند.»

لازم به ذکر است که در روش محاسبه آماری سازمان آمار ایران، افراد بالای ۱۰ سال شامل محصلان و کارآموزانی که بیشتر از یکساعت کار کرده باشند، شاغل به حساب می‌آیند.

****

قهدریجان/ فلاورجان


قهدریجان (فلاورجان) در استان اصفهان نیز مانند بسیاری از شهر‌های ایران، در روزهای اخیر شاهد تجمع و اعتراضات مردمی بود. تا امروز، شکایت از بیکاری و وضعیت نامناسب اقتصادی یکی از محوری‌ترین مطلالبات معترضان بوده است.

بنا به اعلام سازمان آمار ایران، قهدریجان (فلاورجان) با جمعیت کل شهری و روستایی بیشتر از ۲۰۸ هزار نفر، و جمعیت شاغل بیشتر از ۷۲ هزار نفر، بیش از ۱۳۶ هزار نفر بیکار دارد. یعنی درصد جمعیت بیکار به کل جمعیت قهدریجان (فلاورجان) چیزی بیشتر از ۶۵ درصد است.

لازم به ذکر است که در روش محاسبه آماری سازمان آمار ایران، افراد بالای ۱۰ سال شامل محصلان و کارآموزانی که بیشتر از یکسال کار کرده باشند، شاغل به حساب می‌آیند.

****

رشت، استان گیلان


رشت در استان گیلان نیز مانند بسیاری از شهر‌های ایران، در روزهای اخیر شاهد تجمع و اعتراضات مردمی بود. تا امروز، شکایت از بیکاری و وضعیت نامناسب اقتصادی یکی از محوری‌ترین مطلالبات معترضان بوده است.

بنا به اعلام سازمان آمار ایران، رشت با جمعیت کل شهری و روستایی بیشتر ۸۴۹ هزار نفر، و جمعیت شاغل بیشتر از ۲۹۵ هزار نفر، بیش از ۵۵۴ هزار نفر بیکار دارد. یعنی درصد جمعیت بیکار به کل جمعیت رشت چیزی بیشتر از ۶۵ درصد است. امیرحسین علوی، رییس شورای اسلامی شهر رشت، دی ۹۶: «اشتغال دغدغه اصلی جوانان است. آمار بیکاری در رشت نگران‌کننده است و موجب نگرانی جوانان و خانواده‌های آن‌ها شده است.» یوسف صدیق عربانی، امام جمعه موقت رشت، اردیبهشت ۹۵: «مسوولان برای آمار بالای بیکاری استان گیلان چاره‌اندیشی کنند.»

لازم به ذکر است که در روش محاسبه آماری سازمان آمار ایران، افراد بالای ۱۰ سال شامل محصلان و کارآموزانی که بیشتر از یکسال کار کرده باشند، شاغل به حساب می‌آیند.

****

کرمانشاه، استان کرمانشاه


شهر کرمانشاه در استان کرمانشاه نیز مانند بسیاری از شهر‌های ایران، در روزهای اخیر شاهد تجمع و اعتراضات مردمی بود. تا امروز، شکایت از بیکاری و وضعیت نامناسب اقتصادی یکی از محوری‌ترین مطلالبات معترضان بوده است.

بنا به اعلام سازمان آمار ایران، کرمانشاه با جمعیت کل شهری و روستایی بیشتر ۹۲۴ هزار نفر، و جمعیت شاغل بیشتر از ۲۵۴ هزار نفر، بیش از ۶۷۰ هزار نفر بیکار دارد. یعنی درصد جمعیت بیکار به کل جمعیت کرمانشاه چیزی بیشتر از ۷۲ درصد است. شهاب نادری، نماینده اورامانات در مجلس، عضو کمیسیون اقتصادی، آبان ۹۶: «بیکاری در کرمانشاه به مرحله بحران رسیده است.» رضا رحیمی، معاون اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمانشاه، مهر ۹۶: «نرخ بیکاری در تابستان ۱۳۹۶ در استان کرمانشاه به ۱۸ درصد رسیده است.» کیوان کاشفی، رییس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه: «کاهش هر یک درصد نرخ بیکاریدر این استان مستلزم ایجاد ۶ هزار شغل است.»

لازم به ذکر است که در روش محاسبه آماری سازمان آمار ایران، افراد بالای ۱۰ سال شامل محصلان و کارآموزانی که بیشتر از یکسال کار کرده باشند، شاغل به حساب می‌آیند.
از: ایران وایر


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

۲ نظر

  1. واقعا؟ حساب شما بر اساس کل جمعیت منهای جمعیت شاغل است. یعنی کودکان، بازنشستگان، خانه داران، همه را جز بیکاران حساب کرده اید. . بحساب شما، آمریکا بیش از ۵۰ در صد بیکاری دارد. بیکاری در ایران بسیار بالاست، لزومی ندارد که اغراق شود و اعتبار گوینده از بین برود. بیکاری در صد آنهایی است که دنبال کارند و کار پیدا نمیکنند روی جمعیت شاغل.

  2. بحساب شما، (کل جمعیت منهای شاغلین) بیکار بحساب میآیند. آیا به این حساب بیکاری آمریکا چه خواهد بود، شاید ‎٪۴۸.