تأیید مرگ دومین بازداشتی اعتراض‌ها در ایران

سه شنبه, 19ام دی, 1396
اندازه قلم متن

یک روز بعد از تأیید مرگ یکی از بازداشت‌شدگان ناآرامی‌های اخیر در زندان اوین تهران، یک مقام قضایی در استان مرکزی مرگ یکی دیگر از بازداشت‌شدگان را هم تأیید کرده و گفته که او هم خودکشی کرده است.
عباس قاسمی، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان مرکزی، امروز سه‌شنبه ۱۹ دی به خبرگزاری قوه قضاییه ایران گفت که آثار خودزنی روی جسد این فرد بوده و “فیلمی از لحظه خودکشی وی نیز موجود می باشد.”
آقای قاسمی گفت که او در بازداشتگاه کلانتری ۱۲ اراک خودکشی کرده و “با توجه به شواهد و قرائن موجود، مرگ این فرد بر اثر خودکشی در کلانتری تأیید شده است.”
دادستان اراک بدون اعلام هویت این فرد گفت که او “چندین سابقه کیفری و سابقه حمل مواد مخدر و خودزنی را در پرونده خود داشته است.”
سه روز پیش در پی انتشار خبر مرگ وحید حیدری در بازداشتگاهی در اراک، پلیس استان مرکزی در اطلاعیه‌ای ارتباط بازداشت این فرد با ناآرامی‌های اخیر را رد کرده و گفته بود که او به دلیل خرید و فروش مواد مخدر و از سوی ماموران کلانتری ۱۲ اراک دستگیر شده است.
دیروز هم معاون فرماندهی پلیس استان مرکزی گفته بود “مرگ یک اغتشاشگر در بازداشتگاه پلیس کذب محض است. متهم قاچاقچی مواد مخدر بوده و خودکشی کرده است.”
کمپین حقوق بشر ایران به نقل از خانواده وحید حیدری “ادعای اعتیاد یا فروش مواد مخدر” را رد کرده و گفته شکافی ده سانتی روی سر او بوده که “ادعای خودکشی را بی‌اعتبار می‌کند”.
مرگ یکی از بازداشت‌شدگان در زندان اوین تأیید شد
نماینده مجلس ایران: ۳۷۰۰ نفر در ناآرامی‌های اخیر دستگیر شدند
رهبر ایران: اعتراض و اجتماع حق مردم است اما نباید آن را با تخریب مخلوط کرد
به گفته محمود صادقی، نماینده مجلس ایران، حدود ۳۷۰۰ نفر در جریان اعتراض‌های اخیر در شهرهای مختلف بازداشت شده‌اند. بنا برگزارش‌ها در شهر اراک که یکی از شهرهای محل‌ اعتراض بود، صدها نفر بازداشت شده‌اند.
دیروز دوشنبه ۱۸ دی مصطفی محبی، مدیر کل زندان‌های استان تهران تأیید کرد که سینا قنبری، ۲۲ ساله در بازداشتگاه اوین جان خود را از دست داده است. به گفته این مقام مسئول سینا قنبری در دستشویی قرنطینه زندان خود را حلق‌آویز کرده است.
گزارش‌های دیگری هم درباره مرگ یک بازداشتی دیگر در شهر دزفول منتشر شده است. اما هنوز مقامی رسمی به این گزارش‌ها واکنش نشان نداده است.
در روزهای اخیر بسیاری از فعالان و کاربران شبکه‌های اجتماعی از “تکرار سناریوی کهریزک” ابراز نگرانی کرده و خواهان اطلاع‌رسانی شفاف درباره بازداشت‌شدگان و دسترسی آنها به وکیل و رسیدگی به پرونده آنها در روند قضایی قانونی شده‌اند.
در جریان اعتراض‌ها به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ تعدادی از بازداشت‌شدگان به بازداشتگاه کهریزک در جنوب تهران فرستاده شدند و در آنجا چند نفر به دلیل ضرب و جرح و وضعیت نامناسب بازداشتگاه جان خود را از دست دادند.
به گفته مقام‌های رسمی در جریان اعتراض‌های اخیر بیش از ۲۰ نفر کشته شدند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.