زندانیان سیاسی اوین: «از اعتراض ها و تجمعات مسالمت‌آمیز و قانونی مردم حمایت می‌کنیم»

پنجشنبه, 21ام دی, 1396
اندازه قلم متن

شماری از زندانیان سیاسی و امنیتی در زندان اوین با انتشار نامه‌ای در خصوص تظاهرات سراسری مردم ایران بر قانونی و مسالمت‌آمیز بودن تأکید و رفتار حکومت در برابر آنان را محکوم کرده‌اند.

متن این بیانیه که برای انتشار در اختیار تارنگار حقوق بشر در ایران قرار گرفته است، در پی می‌آید:

«در روزهای اخیر در اکثر نقاط کشور شاهد اعتراضات و تظاهرات مردمی نسبت به وضعیت و شرایط ناگوار اقتصادی و محدودیت‌های سیاسی اجتماعی بودیم. افزایش فقر، مشکلات معیشتی، افزایش بیکاری، کاهش درآمد مردم، افزایش نگرانی، رکود اقتصادی، فساد موجود در سیستم، معضلات بانکی، اختلاس‌ها و غارت بیت‌المال، مشکلات محیط زیستی و اقلیمی، محدودیت دانشجویان و ستاره‌دار شدن آنها، عدم رعایت حقوق و آزادی‌های مشروع مردم، عدم رعایت عدالت در دستگاه قضایی کشور، عدم نظارت بر نهادها و دستگاه‌های خاص حکومت، عدم شفافیت و غیره از عوامل اصلی اعتراضات و نارضایتی‌های اجتماعی هستند.

اقشار مختلف مردم که به خاطر پایمال شدن حقوقشان دست به هر اقدام مشروعی برای ابراز خواسته‌هایشان زده‌اند. با عدم پاسخگویی عدم توجه بی‌تفاوتی و حتی دست رد از سوی حکومتیان مواجه شده و با حضور گسترده و چشم‌گیر در کف خیابان‌ها اعتراضات به حق خویش را نشان دادند، و در این حوادث عده‌ای جان خویش را از دست دادند. ضمن ابراز همدردی با خانواده‌های کشته‌شدگان و بیان تسلیت به آنها به ذکر موارد ضروری و مهم از منظر خود می‌پردازیم.

اولاً مطابق با ماده ۲۷ قانون اساسی کشور و ماده ۲۰ منشور حقوق بشر هرگونه تجمعات و تظاهرات مسالمت‌آمیز آزاد شناخته شده است. همه انسان‌ها در تشکیل اجتماعات و تظاهرات برای بیان خواسته‌ها، مطالبات، اعتراضات و ابراز نارضایتی‌ها و انتقاداتشان آزاد می‌باشد و این مسئله جز حقوق مسلم و مصرح شهروندان محسوب می‌شود. اما عدم اجرای این حقوق و آزادی‌های مدنی و عدم تعریف مکانیزم و روش اجرایی آن همچنین عدم وجود تمهیداتی برای تحقق آنها سبب محروم شدن چندین ساله شهروندان کشور از حق آزادی اجتماعات و اعتراضات مسالمت‌آمیز گشته است.

دوما اینکه، اگر منشاء اعتراضات و تجمعات به حق مردم را به کشورها و جریانهای خارج از کشور وصل نماییم، تکرار کلیشه‌ای پاک کردن صورت‌مسئله است که همان بر نتابیدن مطالبات و خواسته‌های قانونی مردم می‌باشد. ریشه و منشأ این اعتراضات بد کارکردی نظام است و کاملاً درونی است اما ممکن است که برخی از کشورها و جریانهای خاص درصدد موج‌سواری یا مصادره‌ی این حرکت‌های اجتماعی مردم شوند، بایستی به جای نشان دادن آدرس غلط برای حل ریشه‌ای و ساختاری معضلات و مشکلات اجتماعی سیاسی کشور اقدامی اساسی صورت گیرد و از انباشت بیش از پیش بحران‌های متعدد اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و محیط زیستی و قضایی جلوگیری به عمل آید.

سوما، اعمال و رفتارهای خشونت ورزانه و تخریب گرایانه امری غیر مقبول و محکوم می‌باشد و این‌گونه از رفتارها و اعمال، از هر طرفی که صورت گیرد، مورد ملامت واقع شده و نفی می‌شود. مشق و روش مدنی و مسالمت‌آمیز یگانه راه درست برای ابراز مطالبات بیان اعتراضات و وصول به خواسته‌های به‌حق و قانونی می‌باشد. فلذا ما جمعی از زندانیان سیاسی، عقیدتی کشور از اعتراضات و تجمعات مسالمت‌آمیز و قانونی مردم حمایت می‌کنیم.

هرگونه خشونت و تخریب را نیز محکوم می‌نماییم و در این برهه‌ی حساس از همه‌ی افراد، شخصیت‌ها، کارشناسان، نخبگان، جریان‌های سیاسی، کارگزاران و مراجع اجتماعی و مسئولان دلسوز کشور خواستار ایجاد شرایطی برای باز شدن باب گفتگو و مذاکره برای بیان مطالبات و ابراز نارضایتی‌ها و انتقادات مردم، ارائه‌ی راهکارها و راه حل‌هایی عملی و جدی برای رفع مشکلات و معضلات معیشتی اقتصادی مردم، اجرای عدالت، آزادی زودهنگام بازداشت‌شدگان، تحقق و اجرایی شدن حقوق و آزادی‌های مشروع مردم از جمله آزادی بیان، آزادی اندیشه و عقیده، آزادی مطبوعات و رسانه‌ها، آزادی احزاب و تشکل‌ها، آزادی اجتماعات، نظارت بر همه‌ی نهادهای حکومتی و شفافیت در همه‌ی عرصه‌ها، رعایت حقوق اقلیت‌های قومی، مذهبی، عقیدتی،توسعه‌ی اقتصادی مناطق غیر مرکز کشور، رعایت حقوق زنان و فراهم کردن فضای آزاد و پر از نشاط و امید برای جوانان و آینده‌ای روشن برای نسل‌های آتی کشور هستیم.

زندانیان امضاکننده:

رویین عطوفت، رضا آقاخانی، علی‌اکبر اردشیر، علیرضا گلی پور، مختار اسدی، سهیل عربی، بهفر لاله زاری، حسین پاشیب، کوروس کرم وندی، علی نیک خو، سیامک میرزایی»


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.