مطهری: درخواست نمایندگان برای بازدید از اوین به جایی نرسید

دوشنبه, 25ام دی, 1396
اندازه قلم متن

به گفته نایب رئیس مجلس قوه قضائیه تا کنون به درخواست‌های نمایندگان برای بازدید از زندان اوین پاسخی نداده است. تعداد و وضعیت بازداشت‌شدگان حرکت‌های اعتراضی اخیر دقیقا مشخص نیست. دست‌کم ۲۵ نفر در این حوادث کشته شده‌اند.

تجمع‌ها و حرکت‌های اعتراضی هفتم دی‌ماه از مشهد آغاز شد و خیلی سریع به ده‌ها شهر ایران گسترش یافت. با وسیع شدن دامنه‌ی اعتراض‌ها سرکوب معترضان نیز شدت گرفت و تعداد زیادی بازداشت شدند.

پس از انتشار خبر مرگ دو بازداشتی حوادث اخیر که مطابق گزارش‌های رسمی در زندان خودکشی کرده‌اند نگرانی‌ها در مورد وضعیت بازداشت‌شدگان افزایش یافت و شماری از نمایندگان عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی خواستار بازدید از زندان اوین شدند.

علی مطهری، نایب رئیس مجلس روز یک‌شنبه ۲۴ دی اعلام کرد که درخواست نمایندگان برای بازدید از زندان اوین “به جایی نرسیده” است. او افزود که وضعیت بازداشت‌شدگان در جلسه هیئت رئیسه مجلس بررسی می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مجلس مطهری گفت: «تعدادی از نمایندگان درخواست بازدید از بازداشتگاه‌ها را داشته‌اند اما تشکیل هر کمیته‌ای در این خصوص بستگی به نظر هیئت رئیسه دارد.»

بی‌اعتنایی به درخواست نمایندگان مجلس

محمد کاظمی، نایب رئیس کمیسیون قضائی مجلس نیز روز یک‌شنبه به خبرگزاری ایلنا گفت هنوز خبری مبتنی بر پذیرش یا عدم پذیرش درخواست نمایندگان متقاضی بازدید از زندان‌ها دریافت نشده اما این درخواست پیگیری می‌شود.

کاظمی می‌گوید کمیسیون قضائی نیز درخواست کرده امکان بازدید از زندان‌ها را برای برخی از اعضای کمیسیون فراهم کنند اما تا کنون دستگاه قضائی به این درخواست پاسخی نداده است.

درباره تعداد بازداشت‌شدگان اخبار و گزارش‌های ضد و نقیضی منتشر شده است. برخی منابع با جمع آمارهای ارائه شده از طرف مسئولان گوناگون، تعداد بازداشت‌شدگان در چند روز نخست اعتراض‌ها را تا ۱۸۰۰ نفر اعلام کرده‌اند.

محمود صادقی، نماینده تهران و عضو فراکسیون امید ۱۹ دی ماه به پایگاه اطلاع‌رسانی مجلس گفته بود طی دو هفته‌ی گذشته حدود ۳ هزار و ۷۰۰ نفر در سراسر ایران بازداشت شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، یک روز پیشتر سلمان سامانی، سخنگوی وزیر کشور درباره آمار بازداشت‌شدگان اعتراض‌های اخیر در جمع خبرنگاران گفت: «بازداشت افراد با حکم مقام قضایی انجام می‌شود و در حال حاضر آمارها در حال بررسی است.»

برخلاف این ادعا گزارش‌ها حاکی است که برخی نهادهای دیگر از جمله وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه پاسداران نیز در بازداشت معترضان نقش داشته‌اند.

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری ۲۴ دی ماه خود گفت در سه روز نخست اعتراض‌ها برای ۶۲۲ نفر در سراسر ایران قرار بازداشت موقت صادر شده است. او ادعا کرد که هم‌اکنون حدود ۴۶۵ نفر از بازداشتی‌های حوادث اخیر در زندان هستند.

مرگ بر اثر “رها شدن ماشین آتش نشانی”

به گزارش خبرگزاری میزان، محسنی اژه‌ای گفت: «در مجموع ۲۵ نفر از مردم و نیروهای حافظ نظم و امنیت در خیابان‌ها کشته شدند که افرادی که کشته شدند، توسط تیر و اسلحه نیروهای نظامی و انتظامی نبوده است.»

سخنگوی قوه قضائیه درباره جزئیات و چگونگی کشته شدن این افراد توضیح بیشتر نداد اما ادعا کرد دو نفر از آنها به خاطر “رها شدن ماشین آتش نشانی” کشته شده‌اند.

محسنی اژه‌ای درباره مرگ دو زندانی جوان در کلانتری اراک و زندان اوین با تکرار سخنان مقام‌های دیگر قضائی مدعی شد که این افراد معتاد بوده و خودکشی کرده‌اند.

مسئولان قضائی پیش از این تعداد کل قربانیان حوادث اخیر را ۲۰ یا ۲۱ نفر عنوان می‌کردند. حمیدرضا فولادگر، عضو شورای مرکزی فراکسیون نمایندگان ولایی ۲۴ دی ماه به ایلنا گفت: «بنابر شنیده‌ها تعداد کشته‌شدگان چیزی در حدود ۲۰ نفر عنوان شده و این در حالی است که ۱۲ نفر در مجموع شهرهای استان اصفهان کشته شده‌اند و یک نفر نیز از نیروهای بسیج به شهادت رسیده است.»

با گذشت ۱۷ روز از آغاز تجمع‌ها و تظاهرات اعتراضی در ایران هنوز مسئولان درباره علت مرگ قربانیان حوادث اخیر و شمار دقیق بازداشت‌شدگان اطلاعات دقیق و کافی در اختیار رسانه‌ها و افکار عمومی قرار نمی‌دهند. تلاش‌های نماینگان مجلس برای بازدید از زندان‌ها نیز تا کنون با بی‌اعتنایی قوه قضائیه روبرو بوده است.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.