فوربز: اروپا در مورد ایران به مواضع ترامپ نزدیک می‌شود

شنبه, 30ام دی, 1396
اندازه قلم متن

ایران اینترنشنال، نشریه آمریکایی فوربز در تحلیلی پیرامون آینده روابط اروپا با ایران، پس از اعلام شرایط جدید دولت ترامپ برای حمایت از توافق هسته‌ای، می‌نویسد کشورهای اروپایی در این مورد به مرور به مواضع آمریکا نزدیکتر می‌شوند.

در این تحلیل آمده است: «در پی اعلام چهار شرط دولت ترامپ برای ادامه حمایت واشنگتن از توافق هسته‌ای، حکومت تهران نگران است که چرا دولت‌های اروپایی مخالفت چندان مشخصی با این مواضع جدید آمریکا از خود نشان نداده‌اند.

[لینک به مقاله کامل به زبان انگلیسی در وبسایت فوربز]

این چهار شرط عبارتند از افزایش بازرسی‌ها از تأسیسات هسته‌ای ایران از جمله مراکز نظامی: اطمینان خاطر از اینکه ایران هرگز به بمب هسته‌ای دست پیدا نخواهد کرد: حذف همه تاریخ‌های انقضای توافق هسته‌ای: و درخواست از کنگره برای تصویب یک لایحه در مورد موضوع برنامه تولید موشک‌های بالستیکی ایران.»

به گفته‌ی فوربز، تهران اکنون شدیداً نگرن این مسأله است که به‌نظر می‌رسد آمریکا و متحدان اروپایی آن اکنون به‌سوی یک توافق عمومی در مورد این خواسته‌های واشنگتن حرکت می‌کنند.

فوربز می‌افزاید: «رسانه وابسته به مراکز قدرت در ایران واکنش اروپا در مقابل خواسته‌های دولت ترامپ را «محتاطانه» توصیف کرده‌اند. مقامات ایرانی اذغان کرده‌اند که دولت‌های اروپایی به‌جای ایستادن بر مواضع مشخص قبلی خود، امروز صحبت از «در حال بررسی بودن پیشنهادات دولت ترامپ» می‌کنند. برخی جناح‌های حکومتی حتی دولت روحانی و وزیر خارجه او را متهم کرده‌اند که به‌نوعی با بازنویسی توافق هسته‌ای موافقت غیرمستقیم کرده‌اند. تا جایی که جناح‌های تندرو اعلام کرده‌اند هرگونه امیدواری نسبت به مخالفت اروپا با بازنویسی توافق هسته‌ای بی‌پایه است و واشنگتن و اروپا در پشت صحنه در دو نقش ولی با یک هدف عمل می‌کنند.

از: گویا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.