بازگشت «مصدق» به نقشه تهران

چهارشنبه, ۴ام بهمن, ۱۳۹۶
اندازه قلم متن

عضو کمیته نامگذاری خیابان های پایتخت از تعیین یک خیابان به نام نخست وزیر دوران ملی شدن نفت خبر داد

روزنامه ابتکار: «دکتر مصدق» نامی که با ملی شدن صنعت نفت ایران گره خورده است و به واسطه این اقدام بزرگ او، از همان سال‌های ابتدایی پس از انقلاب، بر سر نام‌گذاری یکی از خیابان‌های پایتخت به نام این شخصیت نام‌آور تاریخ معاصر ایران صحبت‌های زیادی به میان آمد. حتی زمانی قرار بود بخشی از خیابان ولیعصر به نام «دکتر مصدق» ثبت شود اما این اتفاق هیچ‌وقت نیفتاد. با این توضیح که در شوراهای مختلف شهر تهران این موضوع مورد بررسی قرار گرفت.
مردادماه امسال بود که در مراسم تغییر نام «بزرگراه نیایش» به «آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی» بار دیگر پرونده «دکتر مصدق» هم برای قرار گرفتن بر سر یکی از خیابان‌ها باز شد و کم‌کم با روی کار آمدن شورای شهر پنجم تهران، این موضوع شکل جدی‌تر به خود گرفت به طوری که در چند ماه گذشته اعضای مختلف این شورا هر از گاهی به این مبحث شهری گریزی می‌زدند.

از سوی دیگر، مدیر مسئول روزنامه اطلاعات از جمله چهره‌هایی است که در این زمینه اظهارات زیادی داشته و بارها خواهان نام‌گذاری یکی از خیابان‌های تهران به نام «دکتر مصدق» شده است. او تابستان امسال اظهارامیدواری کرد: روزی فرا برسد که بتوانیم بزرگداشت مصدق را برگزار کنیم. البته قول مساعد نیز داده شده بعد از تغییر نام بزرگراه نیایش، خیابان نفت نیز به نام «دکتر مصدق» نام‌گذاری شود. دعایی معتقد است که جامعه ما جامعه حق‌شناسی است و به بزرگان خود احترام می‌گذارد. البته هر بزرگی ممکن است اشتباهاتی انجام داده باشد اما مهم کاری است که آن شخص برای کشور رقم زده است. با این توضیح که مردی که می‌خواست صنعت نفت ما را ملی و از آن خودمان کند و با مخالفت دشمنان روبرو شد اما ما امروز باید نام این بزرگمرد را که برای وطن‌مان تلاش کرده گرامی
بداریم.

این رویه در همه سال‌های گذشته درحالی بوده که حالا یک عضو کمیته نامگذاری شورای شهر تهران در تازه‌ترین اظهاراتش گفت: خیابانی برای نام‌گذاری به نام «دکتر محمد مصدق» انتخاب کرده‌ایم و به واحد مربوطه برای پیگیری اطلاع داده شده است.

به گزارش ایلنا، محمدجواد حق‌شناس در چهلمین جلسه شورای شهر تهران بیان کرد: یک کانال اعلام کرد که کمیته نام‌گذاری نمی‌تواند خیابانی به نام «دکتر مصدق» ثبت کند و «دکتر محمد مصدق» ویژگی‌های لازم برای نام‌گذاری را
ندارد.

وی افزود: به‌نوعی کار سازماندهی شده و تخریب منسجم علیه شورا و مجموعه است، در حالی که مصوبه نداشتیم و استناد گزارش به مصوبه شورای چهارم است. حق‌شناس تصریح کرد: تخریب سازمان‌یافته علیه شورا باید پیگیری شود.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.