خروج ۵۰۰ تا۶۰۰ استادِ درجه یک از گردونه آموزش عالی/ دلسردی و ایجاد جو بی‌اعتمادی در میان دانشگاهیان

چهارشنبه, ۴ام بهمن, ۱۳۹۶
اندازه قلم متن


رییس دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به تبعات اجرای مصوبه محدودیت در افزایش حقوق بالای ۵ میلیون تومان و ایجاد سقف برای پاداش بازنشستگی، گفت: صدها استاد توانای کشور که در حال حاضر که بخش مهمی از تولید علم بر عهده آن هاست، اقدام به بازنشستگی خواهند کرد فکر می‌کنم در ۱۳ دانشگاه برتر بیش از ۵۰۰ تا ۶۰۰ استاد درجه یک و تولید کننده علمی کشور با این مصوبه از گردونه دانشگاهی خارج می شوند.

حسین سلیمی (رییس دانشگاه علامه طباطبایی) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، با انتقاد از مصوبه کمیسیون تلفیق مبنی بر ایجاد محدودیت درباره حقوق بالای ۵ میلیون تومان اساتید و اعضای هیات علمی، اظهار داشت: موضوع محدودیت در افزایش حقوق‌ها، فقط به جامعه دانشگاهی برنمی‌گردد، بلکه کل دستگاه‌های اجرایی که متخصصانی با رده تخصصی بالا دارند را تحت تاثیر منفی خودش قرار می‌دهد؛ به طور حتم اجرا شدن این مصوبه، موجب لطمه شدید به جامعه دانشگاهی کشور خواهد شد.

حقوق بالای ۵ میلیون برای متخصصان حقوق بالایی نیست
با کسورات بیمه و مالیات، حقوق اساتید به حدود ۳ میلیون می‌رسد

رییس دانشگاه علامه طباطبایی ضمن اشاره به اینکه حقوق‌های بالای ۵ میلیون تومان در مورد متخصصان با تخصص‌های بالا و اساتید دانشگاه، به منزله حقوق بالا محسوب نمی‌شود، در این رابطه توضیح داد و گفت: این افراد کسانی هستند که ۷ تا ۱۰ سال بعد از تاریخ استخدام عادیِ کارکنان عادی دولت استخدام شدند، چون دروه تحصیل و تخصص این افراد بیشتر است، بنابراین اینکه به دلیل دیر استخدام شدن ممکن است، اندکی حقوق بالاتر بگیرد به معنای بالا بودن حقوقشان نیست.

وی ادامه داد: در ثانی به دلیل مصوبات دیگر کمیسیون تلفیق که به صورت تساعدی مالیات‌ها را بالا برده، کسی کهحقوقش ۵ میلیون تومان است، به هیچ عنوان دریافتی‌اش ۵ میلیون تومان نیست و با کسری بیمه و بازنشستگی شاید حدود ۳ میلیون تومان را دریافت می کند؛ این دریافتی برای یک استاد دانشگاه که قرار است تولید علم کشور و تربیت نیروی متخصص را به عهده داشته باشد، اصلا حقوق بالایی نیست که ما بخواهیم همان ۱۰ درصد افزایش حقوق را از آن دریغ کنیم.

بازگشت انگیزه خروج از کشور در بین اساتید
رجوع به بخش خصوصی و کارهای درآمدزا در بیرون از دانشگاه

سلیمی به تبعات دیگر اجرایی شدن این مصوبه اشاره کرد و گفت: اگر این مصوبه رای بیاورد و تصویب نهایی شود، موجب خواهد شد که اولا تعدادی از اساتید برجسته‌ای که دانشگاه‌ها در این چند ساله با زحمت جذب کردند و توانستند به کادر هیات علمی دربیاورند، مجددا انگیره خروج از کشور و رفتن به بخش خصوصی یا کارهای دیگر را پیدا خواهند کرد و نظام دانشگاهی از وجودشان دیگر بهره مند نخواهد بود.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: در صورتی هم که این افراد در نظام دانشگاهی بمانند، تمام توان و نیروی خود را در خدمت نظام دانشگاهی کشور نخواهند گذاشت و سمت کارهای درآمدزا در بیرون از دانشگاه خواهند رفت؛ چون این مبلغ برای استادی که در ۳۰ و چند سالگی آمده و استخدام شده، حقوقی نیست که زندگی او را اداره کند.

دلسردی و ایجاد جو بی‌اعتمادی در میان دانشگاهیان
پاداش بازنشستگی پول خود فرد است نه دولت!

رییس دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به اینکه بدتر از هر دوی اینها، ایجاد جو بی‌اعتمادی در درون دانشگاهیان است، گفت: این جو ایجاد خواهد شد که به طور مثال متخصصان درجه یک در وزارت نفت و یا بانک مرکزی به این فکر می کنند که اگر کسی به دلیل تخصص بالاتر، اندکی حقوق بیشتر می‌گیرد، انگار عزمی وجود دارد که جلوی عایدات بیشتر اینها گرفته شود؛ این فضای بی‌اعتمادی، ممکن است؛ مشکلاتی را به وجود آورد.

سلیمی ضمن تاکید بر اینکه با تایید این مصوبه در دانشگاه‌ها رشد علمی کشور و جد و جهدی که در حوزه پژوهشی وجود دارد، را تحت تاثیر قرار خواهد داد، درباره تبعات اجرایی شدن مصوبه سقف گذاری بر روی پاداش‌های بازنشستگی، گفت: در این صورت پولی که به عنوان پاداش بازنشستگی به فرد داده می شود، در واقع پولی است که در طول سال از حقوق‌شان کم شده و در جای دیگر سرمایه گذاری شده و این پولی نیست که دولت جداگانه به او بدهد؛ بلکه متعلق به خود اوست.

صدها استاد توانا خود را بازنشسته می‌کنند
۵۰۰ تا۶۰۰ استادِ درجه یک، از گردونه دانشگاهی خارج می‌شوند

وی در ادامه توضیح داد: در ثانی، صدها استاد توانای کشور که در حال حاضر بخش مهمی از تولید علم بر عهده آن هاست، اقدام به بازنشستگی خواهند کرد. فکر می‌کنم؛ در ۱۳ دانشگاه برتر بیش از ۵۰۰- ۶۰۰ استاد درجه یک و تولید کننده علمی کشور با این مصوبه از گردونه دانشگاهی خارج می شوند؛ این روند قطعا به تولید علم ما لطمه خواهد زد و در مجموع یک فضای منفی را در جامعه دانشگاهی به وجود می آورد.

چرا باید پاداش ۳۰۰ میلیونی استادی به ۲۲۰ میلیون کاهش یابد؟
درخواست از هیات رییس مجلس برای جلوگیری از اجرای مصوبه

سلیمی ادامه داد: در این مصوبه سقف پاداش بازنشستگی، ۲۲۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است؛ یعنی اگر استاد تمام پایه ۳۰ یا ۳۵ بازنشسته شود حدود ۳۰۰ میلیون پاداش باید از سازمان بازنشستگی بگیرد و اگر این پاداش به ۲۲۰ میلیون تومان تقلیل یابد و محدود شود، به این معنی است که بخشی از پولی که در طول سالیان گذشته بابت بازنشستگی پرداخت کرده به او پرداخت نخواهد شد و برخی از اساتید که بازنشستگی آن ها نزدیک است، اقدام به بازنشستگی خواهند کرد.

رییس دانشگاه علامه طباطبایی تصریح کرد: به همین دلیل دانشگاه های برتر از نمایندگان مجلس و هیات رییسه درخواست کرده‌اند که جلوی این مصوبه را که واقعا تاثیری در بوجه کشور ندارد، بگیرند و به آن رای ندهند؛ این ارقام و مصوبات بسیار صرفه‌جویی اندکی دارد و اصلا قابل مقایسه با هزینه‌هایی که در کشور می‌شود، نیست.

حقوقِ ۷۰ درصد دانشگاهیانِ دولتی روی کاغذ بالای ۵ میلیون است

سلیمی با بیان اینکه نظام دانشگاهی کشور در حوزه بودجه، تولید علم، ساخت و سازها و فضای عمومی و فرهنگی دانشگاه‌ها با مشکلات عدیده‌ای مواجه هست، گفت: این مصوبه می‌تواند یک فشار و مشکل جدید برای نظام دانشگاهی ایجاد کند. من فکر می کنم حقوقِ بیش از ۷۰ درصد جامعه دانشگاهی کشور در دانشگاه‌های دولتی روی کاغذ بالای ۵ میلیون تومان است؛ یعنی با کسور بازنشستگی و مالیات و بیمه ها شاید دریافتی همین اساتید به حدود ۳ میلیون برسد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

یک نظر

  1. عرض سلام و احترام
    به نظر بنده که در زمینه بیمه تکمیلی درمان بازنشستگان صندوق بازنشستگی کشور کار میکنم و با احکام بازنشستگی این عزیزان سر و کار دارم باید عرض کنم دریافتی استاد تمام دانشگاه های کشور بین ۸ تا ده میلیون تومان هست و نکات بالا رو قبول ندارم . البته هر چند حق این عزیزان بیش ازاین هست .