نهادهای روحانی و مذهبی ایران حقوق‌بگیران دولت می‌شوند

دوشنبه, 9ام بهمن, 1396
اندازه قلم متن


محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت حسن روحانی

دیروز پنجشنبه هشتم بهمن ماه برای اولین بار پس از تأسیس حکومت اسلامی ایران کلیات لایحۀ بودجۀ سال ٩٧ توسط مجلس شورای اسلامی ایران رد شد. روزنامۀ “شرق” چاپ تهران در شمارۀ نهم بهمن ماه خود نوشت که توضیح این رویداد بی سابقه بدون توجه به رویدادهای دی ماه در ایران امکان ناپذیر است.

ایسنا، خبرگزاری دانشجویان ایران، در گزارشی نوشت که از منظر نمایندگان مخالف، لایحۀ بودجۀ سال آینده دارای ضعف ها و نقائص اساسی است که برخی از آنها عبارتند از : کاهش بودجۀ طرح های عمرانی، قطع یارانه های نقدی ٣٠ میلیون نفر، افزایش برداشت از صندوق توسعۀ ملی، افزایش ۶۰ درصدی بودجه، بی توجهی به مشکلات صندوق های تأمین اجتماعی و بازنشستگی، فقدان منابع طرح سلامت، افزایش حجم و هزینه های دولت، عدم تناسب میان بهای نفت در بودجه و قیمت جهانی آن…

به همین دلیل به گزارش روزنامۀ “شرق” برخی نمایندگان مخالف در مجلس شورای اسلامی خواستار صرفه جویی در هزینه ها و افزایش درآمدهای واقعی در بودجۀ سال آینده شده اند.

محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت، که برای ایراد توضیحات دربارۀ بودجۀ سال آینده به مجلس رفته بود از جمله گفت که دولت ۵۹ موسسه در جدول ۱٧ لایحه را که عمدتاً شامل نهادهای روحانی و مذهبی و به عنوان “بودجه بگیران فرهنگی” محسوب می شوند، از لایحۀ بودجۀ سال آینده حذف کرده و آنها را به زیرمجموعه های برخی وزارتخانه ها منتقل کرده است.

محمدباقر نوبخت در ادامه تصریح کرده است که “برخی از این نهادها از جدول ۱٧ به جدول ٧ کوچ کرده اند که اصلاً ماهیانه بگیر هستند یا در واقع حقوق بگیر دولت می شوند.”

وی گفت که در سال جاری ۶٣٠٠ میلیارد تومان صرف باصطلاح امور فرهنگی شده و بیش از ٧۰ درصد این مبلغ توسط نهادهای غیردولتی هزینه و استفاده می شود که همواره نیز نسبت به وضعیت فرهنگی جامعه معترض هستند.
از: ار اف ای


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.