بی‌اطلاعی و نگرانی از وضعیت محمد مهدوی‌فر؛ فعال مدنی اهل آران و بیدگل

جمعه, 13ام بهمن, 1396
اندازه قلم متن

محمد مهدوی‌فر فعال مدنی اهل آران و بیدگل که روز یکشنبه ۲۴ دیماه، در شهر مشهد توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت شده و در تاریخ ۲۶ دیماه به زندان مرکزی اصفهان منتقل شده بود، از زمان انتقال هیجگونه اطلاعی از وضعیت و سرنوشت او حاصل نشده است. پیگیری نزدیکان آقای مهدوی فر برای کسب اطلاع از وضعیت وی تاکنون بی نتیجه مانده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، محمد مهدوی‌فر که روز یکشنبه ۲۴ دیماه، در شهر مشهد توسط نیروهای امنیتی بازداشت و در ۲۷ دیماه طی تماسی با خانواده خود خبر از انتقالش به زندان مرکزی اصفهان داده بود، از زمان انتقال هیچ تماس دیگری با نزدیکان خود نداشته است این بی خبری موجب نگرانی خانواده این فعال مدنی شده است.

یک منبع نزدیک به خانواده آقای مهدوی فر در گفتگو با گزارشگر هرانا گفت: “آقای مهدوی‌فر روز ۲۴ دی ماه (۱۸ روز پیش) توسط ماموران اداره اطلاعات بازداشت و در ۲۶ دی به اصفهان منتقل شد و از زمان انتقالش به اصفهان هیچ خبری از وی نداریم”.
این منبع در ادامه افزود: ” هیچ ارگانی پاسخگو نیست. حتی خانواده وی با اداره اطلاعات اصفهان که تماس گرفتند تا شماره‌ای جهت گفتگو دریافت کنند گفتند که شماره‌ای نیست تا زنگ بزنید و خبر بگیرید، هر موقع که وقتش شد خودشان خبر می دهند”.

با توجه به مشکلات تنفسی ناشی از عوارض مجرومیت شیمیایی مربوط به دوران حضور این رزمنده سابق در جبهه، نزدیکان آقای مهدوی‌فر نگران سلامتی‌ وی هستند.
لازم به یادآوری است محمد مهدوی فر فعال اول دیماه سال جاری از بابت یکی از پرونده های مفتوح که رای محکومیت آن در مرحله بدوی صادر شده بود، پس از ارجاع پرونده به دادگاه تجدید نظر از بابت اتهام توهین به بنیانگذار نظام تبرئه و با حذف مجازات تکمیلی (تبعید) به تحمل مجموعا دو سال حبس تعزیری از بابت توهین به رهبری و تبلیغ علیه نظام محکوم شد.

این فعال مدنی که در رسانه ها به “شاعر شعر الفبا” تخلص دارد، مدتی پیش با تودیع وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی از زندان کاشان آزاد شده بود.

دادگاه تجدید نظر بدلیل انکار قاطع متهم و عدم ادله کافی برای اثبات اتهام توهین به آیت الله خمینی و به استناد بند ب ماده ۴۵۵ قانون آئین دادرسی کیفری ضمن پذیرش اعتراض و نقض دادنامه در این خصوص با رعایت ماده ۴ قانون مزبور برائت نامبرده از اتهام توهین به بنیانگذار نظام صادر و رای قطعی شده است.

لازم به یادآوری است مهدوی فر در سال ۹۳ پس از سرودن یک مثنوی ۳۲ بیتی به نام “الفبا” و خواندن آن در انجمن‌های ادبی شهر کاشان، توسط شعبه دو بازپرسی آران و بیدگل (به نیابت از شعبه هم عرض بازپرسی در کاشان) مورد بازجویی قرار گرفت.
آقای مهدوی‌فر از بابت پرونده مفتوحه در سال ۹۴ در شعبه ۱۰۵ کیفری دو دادگستری کاشان محاکمه و به اتهام «نشر اکاذیب» به یک‌سال‌ونیم حبس محکوم شد.

نهایتا، شعبه بیست‌وسوم دادگاه تجدیدنظر استان اصفهان به ریاست حمیدرضا امانی حکم یک‌سال‌ونیم حبس وی را از طریق اصلاح اتهام از «نشر اکاذیب» به «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به ده ماه حبس تقلیل و با «رعایت بند ب از ماده ۳۳ قانون وصول» مجازات وی را به سی میلیون ریال جزای نقدی تبدیل کرد.

همانطور که اشاره شد مهدوی‌فر کمی بعد مورخ دوشنبه ۲۹ شهریورماه ۱۳۹۵، در منزل شخصی‌اش توسط ماموران اداره اطلاعات بازداشت و به سلولهای انفرادی زندان اصفهان، تحت مدیریت وزارت اطلاعات منتقل شده بود که پس از تحمل حدود ۴۵ روز بازداشت از زندان مرکزی اصفهان آزاد شد.

آخرین بازداشت این فعال مدنی مورخ ۶ خردادماه سال جاری صورت گرفت.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.