معماری، پل ارتباطی میان آلمان و ایران

یکشنبه, ۱۵ام بهمن, ۱۳۹۶
اندازه قلم متن


معماری آلمان از جمله در ایران دامنه گسترده‌ای یافته است. مراکز معتبر آلمان دانش معماری مدرن این کشور را به ایران منتقل می‌کنند و آن را در ایران با شیوه‌های سنتی معماری این کشور در هم می‌آمیزند.

ساخت‌و‌ساز در هر گوشه‌ی کلان شهر تهران با ۱۵ میلیون جمعیت، در جریان است. معماران و برنامه‌ریزان شهری خواستار ساخت‌و‌سازهای مدرن با استفاده از معماری سنتی ایرانی در این شهر هستند.

معماران آلمانی نیز در حال حاضر در ایران از وجهه بسیار ممتازی برخوردارند و همین امر وسیله‌ای برای نزدیک شدن دو کشور شده است.

حمید میرمیریان مهندس معمار ایرانی ۲۰ سال است با معمار برجسته آلمانی فولکوین مارگ همکاری می‌کند و نخستین طرح مشترک بزرگ آنها ساختمان نمایشگاه بین‌المللی تهران بوده است. ساختمانی مدرن و قابل استفاده که با سنت و تاریخ ایران نیز هماهنگی دارد.

میرمیران خواستار نوعی “معماری مدرن است که مبتنی بر مفاهیم معماری تاریخی ایرانی باشد.” میرمیران در باره همکاری با مارگِ آلمانی می‌گوید: «او مهندسی است که معماری شرقی را دوست دارد و ارزش این معماری را به خوبی فهمیده است.»

مارگ نیز در باره معماری سنتی ایران می‌گوید: “در ایران، که سرزمین شعر است، معماری سنتی سابقه‌ای بسیار طولانی دارد و نمونه‌های آن در سراسر کشور بسیار دیده می شود.» مارگ با اشاره به ساختمان نمایشگاه بین‌المللی تهران که فاز نخست آن توسط این دو معمار به پایان رسیده می‌گوید: «ما در ساخت این نمایشگاه از معماری سنتی ایرانی استفاده کردیم و شگفت‌آور آن که وقتی این سنت را به زمان حاضر انتقال دادیم، بسیار مدرن به نظر رسید.»
از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.