شدیدترین خشکسالی سالهای اخیر در استان اصفهان

سه شنبه, ۱۷ام بهمن, ۱۳۹۶
اندازه قلم متن


معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان با بیان این که ” گزارش‌ها حاکی از کاهش ۷۵ درصدی حجم بارش ها نسبت به میانگین بلند در استان اصفهان است”، ادامه داد: استان اصفهان پس از استان هایی مانند یزد، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان یکی از استان‌هایی است که در سال زراعی قبل با شدیدترین خشکسالی سال‌های اخیر همراه شده است.

به گزارش ارک نیوز، این مقام محلی میزان کلی آب ورودی به سد زاینده رود در سال آبی ۹۶ را ۹۲ میلیون متر مکعب اعلام کرد و افزود: این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۶۰ درصد کاهش یافته است.

بصیرپور، میزان آب ذخیره شده در سد زاینده رود را ۱۳۲ میلیون متر مکعب اعلام کرده و افزوده است که: سد زاینده رود کمتر از ده درصد حجم خود آب دارد، در حالی که این حجم در سال آبی قبل ۱۹ درصد حجم سد بود.

این مقام استان اصفهان در مورد کاهش بارندگی های امسال نسبت به سال گذشته نیز می گوید بارش های امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۷۵ درصد کاهش داشته است.

بصیرپور میزان کل بارندگی سال جاری نسبت به سال گذشته در این استان تا روز گذشته را ۱۷ میلی متر اعلام کرد.

اخیراً نیز عیسی کلانتری رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد در حال حاضر وضع آبی برخی شهرهای را در سطح «شهر مُرده» اعلام کرد.

ایران با بهره برداری از ۹۷ درصد آبهای سطحی خود عملاً تمام رودخانه های خود را خشک کرده است.

بحران آب در کنار بیکاری و ورشکستگی صندوق‌های بازنشستگی سه ابرچالش فعلی ایران اعلام شده اند. یکی از دلایل اعتراضات سراسری اخیر در برخی مناطق را نیز بیکاری کشاورزان به دنبال بحران آب در کشور دانسته اند.

به نوشته روزنامه نیویورک تایمز در حال حاضر ۷۰ درصد جمعیت کشور با سرانه زیر ۹۰۰ میلیون متر مکعب آب در سال زندگی می کنند که این از نظر استاندارد جهانی به معنی بروز «فاجعه بزرگ» است.

همچنین بارش های ده ماهه امسال در مقایسه با مدت مشابه متوسط ۴۹ سال گذشته ۶۲ درصد کاهش داشته است. یکی از کارشناسان وزارت نیرو اخیراً اعلام کرد حتی در صورت بارش ایده آل و نفوذ آب به زیر زمین جایی برای ذخیره آن وجود ندارد.
از: ایران وایر


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.