الموت، از قلعه دفن شده تا کاوش‌های باستان‌شناسی/ آشیانه عقاب‌ امروز چه وضعیتی دارد؟ (+فیلم)

چهارشنبه, ۱۸ام بهمن, ۱۳۹۶
اندازه قلم متن

طبق متون قلعه الموت و این آشیانه بزرگ بارها مورد حجوم سلجوقیان واقع شده اما همواره مقاومت کرده‌است. در نهایت این دژ عظیم در سال ۶۵۴ هجری قمری توسط هولاکوخان، فتح شده‌است.

عصر ایران – بر بلندای صخره‌ای با بیش از دو هزار متر از سطح دریا و ۲۰۰ متر بلندتر از سطح زمین‌های پیرامون خود، در شمال شرق استان قزوین بنا شده است. به آن قلعه الموت یا قلعه حسن صباح می‌گویند که نزدیک دو قرن او به همراه ۷ تن از جانشینا‌نش این نقطه را به عنوان مقر تبلیغات فرقه اسماعیلیه نظاریان انتخاب کرده بودند. شاید از این روست که قلعه حسن صباح را مشهورترین قلعه تاریخی مذهبی جهان می‌دانند.

الموت به معنای آشیانه عقاب است. طبق متون و مدارک موجود قلعه الموت و این آشیانه بزرگ بارها مورد هجوم سلجوقیان واقع شده اما همواره مقاومت کرده‌است. در نهایت این دژ عظیم در سال ۶۵۴ هجری قمری توسط هولاکوخان، یکی از حاکمان مغول فتح شده‌است. گفته می‌شود تسلیم شدن قلعه بر اساس مصلحت بود و شاید اگر مقاومت ادامه پیدا می‌کرد، دژ حسن صباح هرگز تسخیر نمی‌شد.

سال‌ها پس از تسخیر دژ، افسانه‌های زیادی درباره حسن صباح و پیروان آن‌ها ساخته شد که اکثر آن‌ها دروغین و تخیلی است. بر همین اساس پایگاه میراث جهانی الموت ایجاد شد تا واقعیت‌های این قلعه عظیم نظامی و کسانی که روزگای در آن زندگی می‌کردند را فاش کند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.