«اعدام سه نوجوان» در ایران؛ دیده‌بان حقوق بشر خواستار توقف اعدام مجرمان نوجوان شد

پنجشنبه, 19ام بهمن, 1396
اندازه قلم متن

در پی اعدام سه نفر در ماه ژانویه که هنگام ارتکاب جرم سن آنها زیر ۱۸ سال بوده است دیده‌بان حقوق بشر از حکومت ایران خواست که اعدام مجرمان نوجوان را متوقف کند.

دیده‌بان حقوق بشر که مرکز آن در نیویورک است روز چهارشنبه ۱۸ بهمن در بیانیه‌ای اعلام کرد: «ایران باید بلادرنگ و نامشروط اعدام افرادی را که هنگام ارتکاب جرم زیر سن ۱۸ سال بوده‌اند متوقف کرده و به سمت لغو کامل مجازات مرگ حرکت کند».

در این بیانیه به جزییات اعدام سه نفر از این مجرمان در طول ماه ژانویه به نام‌های امیر حسین‌پور جعفر، علی کاظمی و محبوبه مفیدی اشاره شده است.

امیر حسین‌پور جعفر ۱۸ ساله، روز چهارم ژانویه در زندان کرج و به جرم تجاوز به یک دختر سه ساله و قتل او در سن ۱۶ سالگی اعدام شد.

علی کاظمی که طبق گزارش‌ها در سن ۱۵ سالگی و در جریان یک دعوا مردی را به ضرب چاقو کشته بود روز ۳۰ ژانویه اعدام شد.

محبوبه مفیدی ۲۰ ساله که در سن ۱۶ سالگی و پس از چهار سال ازدواج، همسرش را به قتل رسانده بود نیز در همان روز اعدام شده است.

خبر اجرای این احکام اعدام درست پس از آن منتشر شد که دستگاه قضایی ایران با تصویب قوانین جدیدی اجرای حکم اعدام برای مجرمان مواد مخدر را کاهش داد و به این ترتیب هزاران نفر از اجرای مجازات مرگ معاف خواهند شد.

سارا لی ویتسون، مسئول خاورمیانه در دیده‌بان حقوق بشر، گفت: «به نظر می‌رسد ایران قصد دارد تاثیرگذاری مثبت مربوط به اصلاحات ناچیز در قانون اعدام برای مجرمان مواد مخدر را با اعدام مجرمان نوجوان از بین ببرد».

این نهاد حقوق بشری می‌افزاید: «ایران یکی از تنها چهار کشوری است که از سال ۲۰۱۳ تاکنون مجرمان نوجوان را اعدام کرده است». کشورهای دیگر عبارتند از پاکستان، عربستان سعودی و یمن.

عفو بین‌الملل نیز می‌گوید از سال ۲۰۱۵ تا آغاز سال جاری میلادی حداقل ۸۷ نفر در ایران به خاطر ارتکاب جرم هنگامی که زیر سن ۱۸ سال بودند اعدام شده‌اند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.