بیانیه فرزند مرحوم سیدامامی: ما حق داریم بدانیم پدرمان چرا بازداشت و تحت چه شرایطی بازجویی شد

پنجشنبه, 26ام بهمن, 1396
اندازه قلم متن

رامین سیدامامی فرزند مرحوم کاووس سیدامامی استاد دانشگاهی که در سلولش در زندان اوین درشرایطی ابهام‌آمیز فوت کرد با انتشار بیانیه‌ای در تاریخ ۱۴ فوریه (۲۵ بهمن ماه) نوشته است در گواهی فوت که روز ۱۳ فوریه به آنها برای انجام خاکسپاری داده شده، جای نتیجه کالبد شکافی «در انتظار» ذکر شده است. همچنین او برای اولین بار از تهدید مادرش توسط افرادی در شعبه ۲۷ دادگاه انقلاب برای سکوت و رسانه‌ای نشدن مرگ پدرش شده‌، سخن گفته است. به گفته او از همسر کاووس سیدامامی تعهد کتبی گرفته شده تا درباره مرگ همسرش صحبت نکند والا او هم زندانی خواهد شد.

به گفته رامین سیدامامی وکلای آنها درخواست دیدن سلول پدرش و پرونده او را داده‌اند که رد شده است. او اضافه کرده در فیلمی که از سلول پدرش به او نشان داده شده هیچ صحنه خودکشی و مرگی وجود ندارد.

فرزند مرحوم کاووس سیدامامی در ابتدای این بیانیه نوشته است: «ما حق داریم بدانیم چرا پدرم بازداشت شد و چه شرایطی باعث مرگ او شد. ما از تمام راه‌های قانونی برای یک تحقیق مستقل استفاده خواهیم کرد.»

رامین سیدامامی با اظهار اینکه تنها عضو خانواده بوده که فیلم سلول پدرش را دیده است، در این بیانیه نوشت: «درباره دردی که از دیدن این فیلم تحمل کردم صحبت نخواهم کرد، اما می خواهم بگویم که هیچ چیز قطعی در آن وجود نداشت. خود صحنه مرگ در فیلم نبود. تنها چیزی که من توانستم ببینم این بود که پدرم عصبی و بی قرار است. او خودش نبود. او در سلولش هی می رفت و می آمد. می توانم بگویم مرد داخل این ویدیو (پدرم)، که به تنهایی داخل اتاق دیگری می رود که به ما گفته شد «دستشویی» بوده، وضع روانی متعادلی ندارد.»

فرزند مرحوم سیدامامی در ادامه گفت: «هفت ساعت بعد جسدی از آن اتاق به بیرون حمل شد.»

او همچنین با تاکید بر اینکه عموهایش با رسانه‌ها درباره این فیلم صحبت نکرده‌اند، نوشته است: «من می‌خواهم این را تاکید کنم چون شایعه شده بود که عمویم نیز این فیلم را دیده. هیچ کدام از عموهایم با رسانه‌ها صحبت نکرده‌اند و هر صحبتی در این مورد باطل است.»

فرزند مرحوم سیدامامی با اظهار اینکه درخواست وکلا برای دیدن سلول رد شده، نوشته است: «ما بلافاصله شکایت ارائه کردیم.»

رامین سید امامی در بیانیه خود نوشته است: «صبح دوشنبه ما به کهریزک رفتیم، با دو وکیل‌مان آقای کیخسروی و درفشان. به وکلای ما اجازه داده نشد تا با ما به داخل بیایند و جسد را ببینند و گزارش کالبد‌شکافی را بخوانند. ما با سه نفر ملاقات کردیم. آنها به ما گفتند وقتی مرگی در زندان اتفاق می‌افتد کالبد شکافی به طور خوکار انجام می‌گیرد. به ما گفته شد گزارش کالبدشکافی، حتی در صورت تسریع، چهار تا شش هفته طول می‌کشد.»

او همچنین نوشت: «در دادگاه عکس‌های جسد هنگام کالبدشکافی به من نشان داده شد.»

فرزند استاد مرحوم در ادامه گفت: «همچنین این آقایان به ما توصیه کردند که برای حضور وکلایمان پافشاری کنیم و گفتند که باید به شعبه ۲۷ دادگاه برویم و مجوز بگیریم. این شعبه دادگاه همان شعبه‌ای است که سه روز قبل در تاریج جمعه ۹ فوریه مادرم را برای «ملاقات با همسرش» فراخوانده‌ بودند اما به جایش آنها مادرم را به مدت سه ساعت بازجویی و تهدید کردند، یعنی درست قبل از اینکه مرگ شوهرش را اعلام کنند. و او را مجبور کردند کاغذی را امضا کند و تعهد دهد که با رسانه‌ها صحبت نکند والا به زندان خواهد رفت.»

سید امامی همچنین به تهدید دیگری پس از بازداشت پدرش اشاره کرده که «پیش‌تر در زمانی که پدرم در زندان بود تهدیدات مشابهی از سوی مقامات صورت گرفت و مجبور شدیم سکوت کنیم.»

فرزند مرحوم سید امامی نوشته است: «صبح ۱۳ فوریه من، برادرم به همراه تعدادی از اعضای خانواده به کهریزک رفتیم و در آنجا گواهی فوت و جنازه را دریافت کردیم. در گواهی فوتی که ما دریافت کردیم در مقابل گزارش کالبد شکافی نوشته شده بود: «در انتظار»»

رامین سید امامی در پایان نامه خود نوشته است: «خواسته خانواده من در درجه اول این است که بدانیم چرا پدرم بازداشت شد و از جزییات بازجویی او و تمام اسنادی که مربوط به پرونده او می‌شود را مطلع شویم.»

مخالفت با برگزاری مراسم ختم کاووس سید امامی در مسجدالرضا

همچنین رامین سیدامامی مشخور به کینگ‌رام در پیامی جداگانه در توییترش خبر داده که با برگزاری مراسم یادبود پدرش در مسجدالرضا مخالفت شده است. او نوشته که این مسجد طی تماس تلفنی به آنها این خبر را اطلاع داده است. با این حال رامین سیدامامی توضیح بیشتری درباره علت این مخالفت ابراز نکرده است.

فرزند امامی در توییتی روز ۲۵ بهمن ماه نوشته است: «از مسجدالرضا با ما تماس گرفتن و گفتن نمی‌شه مراسم یادبود پدرم فردا در اونجا برگزار بشه. برای همین گوش به زنگ اعلامیه بعدی از همین کانال بمونید.»

روز گذشته رسانه‌های امنیتی نزدیک به سپاه همچون خبرگزاری تسنیم و فارس ادعا کردند که برادر مرحوم امامی در مصاحبه‌ای ادعای خودکشی را تایید کرده است. به علاوه برخی از نمایندگان از جمله علاء‌الدین بروجردی ار اینکه برخی نمایندگان با دیدن فیلم ویدیویی از داخل زندان برایشان خودکشی محرز شده، سخن گفتند که در تناقض با اظهارات پسر مرحوم سیدامامی است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.